Për çfarë normalizimi bëhet fjalë?

Procesi i stërzgjatur i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë ka kultivuar idenë e një ndasie e madje armiqësie mes komuniteteve tona, më shumë se...

Skenarët e “Finales së Madhe” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA), dhe Grupi për Hulumtim të Politikave në Ballkan (BPRG) kanë publikuar studimin me titull, Skenarët...

Shënimi i muajit

Duke folur për vizitën më të fundit në Kosovë, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, në blogun e saj...

Zgjidhja për Kosovën nuk guxon t’i harrojë njerëzit

(Fjalimi i i redaktores së portalit Crno beli svet (Bota bardh e zi) në kuadër të dialogut të brendshëm të cilin e ka organizuar...

Politika para sportit

Para se Kosova ta “përulte” Serbinë me arrestimin e Marko Djurić-it, Serbia u përpoq ta përulte Kosovën në një mënyrë tjetër. Mua më duket...

Dije me vërtetim

Në shumicën e vendeve të të zhvilluara dija konsiderohet kapitali më i madh i një vendi dhe resurs që zgjatë po aq gjatë sa...

Përqafimi serbo-shqiptar

Ekscesi më i fundit i cili flet në favor të kësaj është arrestimi i fatkeqit Marko “Aco, serb” Đurić-it. Secili që pak më...

Për çfarë nuk duhet të jetë dialogu

Në kohën kur flitet për një marrëveshje gjithëpërfshirëse, detyruese-ligjore mes Kosovës dhe Serbisë, e cila do të duhej t’i normalizonte raportet, asgjë e qartë...

Propozimi i Moschopoulos-it për Marrëveshjen historike Kosovë-Serbi

Në një studim të publikuar muajin e kaluar në Athinë, ish-shefi i zyrës ndërlidhëse greke në Prishtinë, Dimitris A. Moschopoulos ka propozuar elementet  kryesore të...

Një botë më e mirë

Na ishte njëherë një bend mitrovicas. Dhe atë jo çfarëdo bendi. Na ishte njëherë një Big Band. Kur jeni pjesë e gjeneratës së cilës...

Dekada

Kanë kaluar 10 vite që nga koha kur u shpall pavarësia e Kosovës, dhe kjo, nëse do ta shikonim në mënyrë të paanshme, nuk...

Pajtimi si komunikim

Derisa Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hapur një debat të vështirë për të vërtetën dhe pajtimin duke nisur themelimin e Komisionit të së...

Shënimi i muajit

Ndonëse i shkurtër, muaji këtë herë ishte i ngjeshur me zhvillime në fushën e Dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë -...

Marrëveshja finale Kosovë – Serbi për t’i mbyllur çështjet e...

Mungesa e progresit dhe konfrontimet e shpeshtuara mes Kosovës dhe Serbisë kanë shtruar nevojën për një riformulim të procesit dialogues. Edhe bashkësia ndërkombëtare është...

Formati i negociatave si pengesë

Kohët e fundit gjithnjë e më shumë po dëgjohen paralajmërime nga Prishtina se do të kërkohet ndryshimi i formatit të negociatave dhe që në...

A jeni gati për një përfundim interesant?

Normalizimi i gjithmbarshëm i marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë, në formë të një marrëveshjeje juridikisht të obligueshme, është "urgjente" për BE-në, shkruan në...

Dialogu për Kosovën – pritjet dhe praktika

Disa muaj më parë kam shkruar për fillimin e të ashtuquajturit Dialog i brendshëm për Kosovën të cilin po e realizon Qeveria e Republikës...

Pajtimi, përgjegjësi me peshë ndaj gjeneratave të reja

Para shtatë viteve, në Norvegji, në një takim me disa organizata serbe nga Serbia, Bajram Qerkini do t’i jipte dy mundësi grupit shqiptaro-serb në...

Monologu i brendshëm

Disa muaj më parë, ashtu siç e dimë të gjithë, presidenti i Serbisë paralajmëroi një dialog të brendshëm për Kosovën. Për këtë tashmë kaherë...

Ndryshimi i formatit të dialogut – çmenduri

Muajt e fundit dialogu në Bruksel po qëndron i qetë, po stagnon, mund të themi që edhe nuk ekziston. Gjatë kësaj kohe nuk është...

Korifeu

E di që edhe të tjerët tashmë kanë shkruar për këtë, e di që pothuajse të gjitha tashmë janë thënë, e di edhe atë...

Freakonomics

Mjedisi biznesor për subjektet në veri të Kosovës është komplikuar nga marrëveshja e normalizimit. Ato punojnë brenda dy sistemeve. Kjo është tema kryesore e...

Shënimi i muajit

Bashkë me rekapitullimet vjetore që në fund të dhjetorit iu bënë Dialogut dhe procesit të normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë, pati edhe...

Shumëperspektiviteti – mbjellja e farave të pajtimit

Intervistë me Joanna Hanson de Shkelzen Gashi. Pas prezantimit të projektit “Mësimdhënia shumëperspektivëshe e historisë në Kosovë” në gusht 2017 nga OJQ-ja New Perspektiva, ne...

Një këndveshtrim tjetër mbi rezultatet e serbëve në zgjedhjet e fundit...

Ndonëse suksesi i Listës Srpska në zgjedhjet e fundit lokale në Kosovë është përceptuar si shqetësues për Kosovën me supozimin se kjo fitore...

Në veri nuk ka kushte për vazhdimin e punimeve rreth urës,...

Viti 2017 u përmbyll pa u hapur ura kryesore mbi lumin Ibër për shkak të ndërprerjes së punimeve në afërsi të vendit ku lidhen...

Të shtëna mbi të ardhmen

Heshtje. Lloji më i keq i heshtjes. E tillë që të shtyen të bërtasësh, e nuk mundesh, e di që nuk mundesh! T’i bërtasësh...

Mundet, nëse do

Ndonëse Kushtetuta e Kosovës i jep të drejtë presidentit të vendit ta kthejë për rishqyrtim një ligj të miratuar nga Kuvendi, presidenti Hashim Thaçi...

Krimi e dënimi

“Atij që ligjin e ka në topuz, gjurmët i kutërbojnë çnjerëzi“ ka thënë kaherë Petar Petrović Njegoš. Ka ardhur koha që këto gjurmë të...

Dialogu dhe fantazma e krimeve të luftës në Kosovë

Besian Mustafa ka 17 vjet që pret të dijë për vrasësit dhe urdhërdhënësit e vrasjes së babait të tij. Vrasja e Xhemail Mustafës, në...

Një vit më vonë

Mëngjes, 14 janar. Mbrëmë, saktësisht në mesnatë, besimtarët ortodoks pritën vitin e ri sipas kalendarit Julian. Pikërisht në këtë ditë, para një viti, saktësisht,...

Më i mirë një nacionalist hipokrit se një nacionalist konsistent

Shoqe dhe shokë, më lejoni t’ua them troç që Serbia e ka humbur Kosovën. Prandaj, është e kotë të mbështjellim nacionalizmin romantik me konfuzitet...

Sa duan serbët t’ia dinë për Kosovën?

Çfarë përfaqëson Kosova për Serbinë? Përgjigja më e shpeshtë në këtë pyetje është se është "tokë e shenjtë serbe", se është "vendi i Car...

Shënimi i muajit

Intensiteti i dialogut midis Beogradit e Prishtinës në periudhën maj-tetor ka qenë më i ulëti qëkur ka filluar i tërë procesi para 4 vitesh,...

Për pakicën e pamatshme

Duhet të jesh mazokist, në njëfarë mënyre, që të pranosh me vetëdije të ndiesh dhimbje dhe vuajtje. Por ky lloj «mazokizmi» është diçka tjetër....

Ndikimi malinj

Shkas që të shkruaj blog me këtë temë ishte deklarata e zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan për Ballkanin, zotit Hoyt Yee, për veprimin e Rusisë në...

Arsyetime dhe fajtorë

Kanë kaluar diçka më shumë se katër vite nga nënshkrimi i marrëveshjes së Brukselit, e cila para së gjithash ka të bëjë me normalizimin...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Dialogu i brendshëm në Serbi, që kishte pasur takimin e parë në tetor, mbeti një ndër temat kryesore për të cilat u raportua gjatë...

Mladić, Serbia dhe Kosova

Tribunali i Hagës e dënoi Ratko Mladićin me burgim të përjetshëm. Atë që ndodhi në pesë ditë vere të vitit 1995, e cilësoi...

Muhabet joformal

Tërë kjo filloi kur ministri i punëve të jashtme i Serbisë iu drejtua mediave me porosinë se Surinami e ka tërhequr njohjen e Republikës...

Lufta për notë

Menjëherë pas lajmit për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga ana e Republikës së Surinamit filloi edhe lufta mediale midis Serbisë dhe...

Neutrale sa i përket statusit?

Pas një pritjeje të gjatë, më 24 tetor gjykatësit serbë dhanë betimin para presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, gjë që shënoi integrimin përfundimtar të...

Shënimi i muajit

“Këto ditë do të shënojmë një vit nga takimi i fundit në nivel ekspertësh,” tha drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë,...

Imagjinoni…

Muajt e fundit është folur vërtetë shumë për thirrjen e Aleksandar Vučić-it për "dialogun e brendshëm në Serbi për Kosovën dhe Metohinë". Duket të...

Drejtësia e integruar

Kah fundi i muajit të kaluar, më në fund gjykatësit dhe prokurorët serbë nga veriu i Kosovës dhanë betimin apo, siç po interpretohet kjo,...

Aco, Srbine

Zgjedhjet në Kosovë janë gjithmonë një rast për të parë gjëra goxha të pabesueshme. Duke filluar nga ajo se në listën e votuesve ka...

Pyetje, jo arsyetime

Ndërsa pluhuri që u ngrit me adresimin e tij përmes shtypit tashmë kishte rënë, e pritëm një fjalim të ri me po të njëjtën...

E vërteta e njëanshme e së kaluarës

Përpjekjet mund të kishin qenë më të mëdha për të ndihmuar që saga e pritjes e  Ferdonije  Çerkezit të përfundonte. Por, ajo ka mbushur...

Taktikat e Rusisë në Ballkanin Perëndimor

(New Perspektiva e riboton këtë artikull, të përkthyer, me lejen e Carnegie Europe) Ballkani Perëndimor zë një vend të veçantë në politikën e jashtme ruse. Përveç afërsisë së saj...

Qytetarët në veri të pakënaqur me trendet politike, ekonomike dhe të...

Sipas një hulumtimi të publikuar nga organizata joqeveritare “Aktiv”, çdo i dyti në veri beson se në tri vitet e ardhshme jeta e serbëve...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Në fillim të muajit, mediat njoftuan për mbajtjen e një tryeze nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ku u diskutua rreth ndikimit që ka...

Hekurudhat jugosllave në kilometrin e trembëdhjetë

Për të gjitha ekziston hera e parë. Kështu për të parën herë isha në Vozući, dhe për herë të parë në Zavidovići. Po ashtu...

Shënimi i muajit

Krahasuar me muajt e kaluar të këtij viti, mund të vlerësohet se tetori ishte i suksesshëm sa i përket Dialogut dhe procesit të normalizimit....

Kushtet për kthimin e serbëve janë përmirësuar dukshëm, thotë OSBE

Përmirësimi i situatës së sigurisë ka bërë që kthimi i serbëve të zhvendosur në Kosovë të jetë më i sigurt dhe pa pengesa. Shumë...

Vendimet paszgjedhore

Më njëzet e dy tetor u mbajtën zgjedhjet lokale në Kosovë. Pas fushatës, ndikimit në media, ndërprerjes së kabllove të stacioneve lokale televizive,...

Vetëvendosje dhe serbët

Përkundër kritikave ndaj shumë veprimeve politike, dyshimeve për pozicione të papërcaktuara qartë ideologjike, dhe mospëlqimit për individë brenda saj, mendoj se Vetëvendosje përbën alternativën...

Paranojë… apo ndoshta jo

Më nëntë shtator 2017 u formua Qeveria e re e Kosovës me në krye Ramush Haradinajn. Të gjithë e dini këtë, a është kështu?...

Nga normalizimi drejt normalitetit

Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë nuk nënkupton vetëm dialog mes politikanëve, por edhe gjithëpërfshirje si mënyra e vetme për të shkuar drejt...

Fotofinishi

Këtë vit do ta përfundojmë edhe me një palë zgjedhje, zgjedhje të rregullta lokale, dhe sipas të gjitha gjasave me zgjedhje që në shumë...

Zgjedhjet dhe demografia

Pas eksodit të popullatës nga Kosova që po kemi rast ta shohim shumë shpesh kohët e fundit, më duhet të them se duke shfletuar...

Kosova dhe Katalonia? Jo, humanizmi

Në ditën e parë të tetorit këtë vit na pritën zhvillime të reja politike të cilat, thënë më së buti, trazuan opinionin publik botëror....

Dita e implementimit të Marrëveshjes së Drejtësisë

Të martën është afati kur duhet të implementohet në tërësi marrëveshja e Drejtësisë, siç kanë rënë dakord presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Pas takimit në Bruksel, në fund të gushtit, mes presidentit serb Aleksandar Vučić dhe atij kosovar, Hashim Thaçi, të lehtësuar nga Shefja e Politikës...

Ndërlikimi i pa afat i “hyrje-daljeve” Kosovë-Serbi

Veç ndjesisë së nacionalitetit, Mira Vučević-it nuk i ka sjellë ndonjë përparësi pasaporta e Serbisë. Kjo serbe e Kosovës nga Zubin Potoku, që ka...

Zoti Kandidat

Para nesh janë edhe një palë zgjedhje, në thelb asgjë e re por kur e dimë që bëhet fjalë për zgjedhjet e rregullta lokale...

Koha e secesionizmit

Si do t’i shpjegonim zhvillimet politike në botë gjatë disa viteve të fundit? Sa më përket mua, fjala që ndoshta më së miri i...

Shënimi i muajit

Në shtator, tre muaj pas zgjedhjeve, u votua qeveria e re e Kosovës, me ç’rast kryeministri i sapozgjedhur, Ramush Haradinaj, e theksoi që në...

Katër mitet rreth Gjykatës Speciale të Kosovës

Nga: Michael Warren, PAX Kushtrim Koliqi, Integra Nenad Maksimović, CPT Marlies Stappers, IW Gjykata Speciale e Kosovës e përbërë nga dy institucione të veçanta (Dhomat e Specializuara dhe Zyra...

Shëndetësia paralele në veri të Kosovës

Serbia do të vazhdojë të mbështesë aktivitetet e strukturave të saj në komunat e Kosovës edhe në sektorin e shëndetësisë. Zyrtarë të qeverisë serbe...

Rezultatet e Brukselit

Fundin e gushtit e shënoi takimi i ashtuquajtur joformal i Aleksandar Vučić-it dhe Hashim Thaçit në Bruksel. Kur i hedhim vështrim situatës prej së...

Ndryshojmë strategjinë – hyjmë tinëz në Bashkimin Evropian

E dini se negociatat në Bruksel midis Serbisë dhe Kosovës janë ndalur që nga muaji shkurt. Arsyet për këtë janë të ndryshme, dhe ka...

Kosova dhe Serbia promovojnë dialogun e brendshëm para marrëveshjeve mëdha

Pasi parlamenti votoi zgjedhjen e tij për kryeministër, Ramush Haradinaj ka thënë se bisedimet me Serbinë do të vazhdojnë, por vetëm pas zhvillimit të...

Kufijtë e interesit si bazë e negociatave

Ka kohë që ky blog dhe të gjithë ne si bashkëpunëtorë po merremi me temën e negociatave të Prishtinës dhe Beogradit nga këndi i...

Shqiptarët dhe dy historitë e ndryshme komuniste

Më 12 shtator, New Perspektiva dhe D4D (Democracy for Development) e organizuan një debat lidhur me atë që mund të mësonin shqiptarët nga dy...

Marrëzi politike serbe

Gati tre muaj pas zgjedhjeve, Kosova më në fund e formoi Qeverinë e re. Në një mënyrë vetëm se të pritur, në krye me...

Nevoja për qartësi e përpjekje

Në letrën e tij të famshme, presidenti Vučić e bën një adresim të qartë e konkret. Ai merret me ata që as nuk e...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Nga monitorimi i mediave gjatë gushtit veçojmë tri tema që kanë të bëjnë me dialogun dhe procesin e normalizimit e të cilat tërhoqën vëmendjen...

Shënimi i muajit

Gushti u mbyll me nji takim tjetër të presidentëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel në të cilin  “ranë dakord për hapat final për...

Multi Perspektiva, projekt i ri i të kuptuarit të historisë

New Perspektiva ka nisur një projekt të ri, Multi Perspektiva, që ka të bëjë me metodologjinë shumë-perspektivëshe të mësimdhënies/të mësuarit të historisë. Multi Perspektiva është...

Më lejoni të sqaroj

Ndërsa po bie zhurma mediale e ngritur rreth tekstit të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vučić, për hapjen e dialogut të brendshëm rreth Kosovës, po...

Duke pritur qeverinë e re

Kosova po e pret Qeverinë e re. Kosova po e pret edhe kryeministrin e ri. Isa Mustafa, kryeministri i gjertanishëm dhe Lidhja e tij...

Patriotizëm për kokë banori

Kaluan zgjedhjet, populli e tha të veten, subjektet politike po i fërkojnë duart dhe po shpresojnë në arritjen e qëllimeve të tyre përmes strukturave...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Korriku u karakterizua nga mbulimi i gjerë që iu bë deklaratave të presidentit Thaçi dhe homologut të tij, Vučić, të cilat paralajmëronin një fazë...

Dialog i brendshëm apo monolog?

Tash e disa ditë është aktuale tema e cila ka të bëjë me thirrjen e presidentit të Serbisë drejtuar qytetarëve dhe institucioneve për të...

Kujtimet ballkanase të luftës

Pothuajse nuk kalon asnjë muaj në Ballkanin tonë të vogël që të mos e kujtojmë ndonjë luftë apo konflikt. Për fat të keq, të...

Zgjim nga dremitja

Duket se Kosova nuk përbën më një ‘pasion mobilizues’ për Serbinë. Çështja e Kosovës më shumë ndjell lodhje e mërzi, se inat e dhimbje....

Fjalët e presidentit Vučić – qëllim i sinqertë për të ecur...

Serbia duhet t’i japë fund të qenit arrogante siç ka qenë në të kaluarën. Ky ishte një ndër mesazhet e artikullit që presidenti Vučić...

Shënimi i muajit

Gati dy muaj pas zgjedhjeve, Kosova ende nuk ka qeverinë e re. Megjithatë, në frontin e Dialogut/normalizimit gjatë korrikut ka pasur, nëse jo veprime,...

Edhe një ‘sulm’ enigmatik në Parallovë

Në fillim të muajit korrik është raportuar se një plak serb është sulmuar me pushkë ajrore në afërsi të fshatit Parallovë të Novobërdës. Banorë...

Nuk e di, veç po pyes

Tashmë me ditë të tëra tema kryesore e mediave është teksti autorial i kryetarit të Republikës së Serbisë. Në fakt, ky tekst ka të...

Gjërat që vijnë pa zhurmë

Më 12 korrik u mbajt Samiti i katërt në kuadër të Procesit të Berlinit për integrimin në Bashkimin Evropian të shteteve të Ballkanit Perëndimor....

Sinjalet e Serbisë për ndryshim të mundshëm të Kushtetutës rreth Kosovës

Kur u njoftua në fillim të korrikut se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandar Vučić do të takoheshin në...

Ish-banorët e “kampeve të turpit” duan kompensim nga OKB

Vjollca Hajrizi tregon tri palë raporte të analizave mjekësore të fëmijëve të saj, të bëra  brenda tetë muajve të fundit. Data janë të ndryshme,...

Të drejtat themelore të njeriut?

Me vite të tëra dokumentet e serbëve që jetojnë në Kosovë janë problematike. Kjo çështje u hap prapë gjatë kësaj vere sepse duket që...

Çfarë thonë media për dialogun dhe normalizimin?

Mediat janë përgjithësisht i vetmi burim informacioni për qytetarët e Kosovës rreth procesit të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Duke qenë të...

Srebrenica, vend i shenjtë dhe vend i pajtimit

Nga Beogradi në Srebrenicë arritëm gjatë natës. Natën qyteti duket sikur çdo qytet tjetër i Bosnjës, i mbështjellur me terr, i rrethuar nga kodrat...

Vijat e kuqe dhe krizat institucionale

Zgjedhjet e 11 qershorit nuk e zgjidhën krizën. Krejt e kundërta, i dhanë më shumë forcë. Ose, për ta thënë më figurshëm: e rimodeluan...

Shënimi i muajit

Ka disa muaj që zhvillimet herë në skenën politike në Serbi e herë në Kosovë po bëjnë që Dialogu dhe procesi i normalizimit të...

Terri demokratik

Operacionet luftarake në Kosovë kanë marrë shumë viktima, por duket se ende nuk jemi qetësuar pasi lejojmë që terri demokratik të gëlltitë atë pak...

Rasti i therjes me thikë të dy të rinjve serbë ende...

Sulmi me thikë ndaj dy personave të nacionalitetit serb, Slobodan Savić (26) dhe Marko Mirković (18), në fshatin Gërnçar në komunën e Kllokotit, është...

Projekti

Në shumë nga blogjet e mia deri tani kam theksuar që, të gjithë ne, pa marrë parasysh cilëndo përkatësi etnike, para së gjithash kemi...

Kryeministër apo dekor?

Ditëve të fundit, temë kryesore në Kosovë janë zgjedhjet e paradokohshme parlamentare dhe pasiguria rreth asaj se kush do të sigurojë shumicën për formimin...

Kurti: Platformë mbi dialogun

Një prej temave të rëndësishme që trajtohet me të drejtë nga mediet dhe publiku i gjerë në diskutimet e përditshme është ajo e qasjes...

‘Post-toleranti’ shqiptar

Vitin e kaluar, Oxford Dictionaries e zgjodhi togfjalëshin ‘post-truth’ si fjala e vitit 2016. Ky përshkrim rezultoi pas dy proceseve më të rëndësishme politike...

Duhet të ndryshojë qasja e jo formati i dialogut në Bruksel

Pjesëmarrësit në dialog duan që ta shohin atë dhe rezultatet që ka sjellë vetëm në aspektin pozitiv. BE-ja thotë se ka arritur një sukses...

Festa paszgjedhore, pjesa e dytë

Mund të thuhet që ka kaluar kohë e mjaftueshme nga zgjedhjet për parlamentin e Kosovës që deri diku t’i krijojmë përshtypjet dhe të mendojmë...

Procesi i normalizimit në fushatën zgjedhore

Dialogu në kuadër të procesit të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë ka shërbyer shpesh si fushëbetejë ndërmjet pozitës dhe opozitës. Është polemizuar...

Kërcënimet e ‘kryeministrit të ardhshëm’

Fushata parazgjedhore konsiderohet nga shumë njerëz si kohë kur gjithçka është e lejueshme. Apo nuk është, por thjesht askush nuk e çan kokën për...

Islamofobia dhe kosovarofobia

Prej shekujsh shumica dërrmuese e etnisë shqiptare i përket fesë myslimane. Por ‘kombi shqiptar,’ si një përpjekje për të organizuar politikisht etninë, ishte shpërfillës...

Kujtime në vend të luftërave

Kanë kaluar 18 nga lufta në Kosovë. Gjatë po kësaj periudhe, ka ardhur deri te konfliktet edhe nga njëra edhe nga pala tjetër....

Shënimi i muajit

Zhvillimet e një muaji më parë si lirimi i Ramush Haradinajt nga Gjykata franceze dhe përfundimi i shpejtë i zgjedhjeve presidenciale në Serbi krijuan...

Koalicioni i “luftës” dhe Kosova

Para do ditëve PDK-ja u bashkua me dy partitë parlamentare në opozitë, AAK-në dhe Nismën, në një koalicion parazgjedhor. Kjo prodhoi mjaft tronditje në...

Familja Zdravković mund të jetë larguar nga Parallova për shkak të...

Sulmet e përsëritura me armë duket se e kanë shtyrë familjen Zdravković të largohet nga fshati Parallovë i komunës së Novobërdës. Megjithatë organet e...

Serbët në ciklin e ri zgjedhor

Lufta për vende në parlamentin e Kosovës është në zhvillim e sipër dhe atë me të madhe. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i shpalli...

Zgjedhjet, pjesa e dytë

Pikërisht sa u qetësuam pak pas zgjedhjeve presidenciale dhe derisa presim kryeministrin e ardhshëm të marrë detyrën në Qeverinë e Serbisë, na presin zgjedhje...

Sallata serbo-shqiptare

Dhjetë ditët e kaluara kemi qenë dëshmitarë të përplasjeve në media midis politikanëve shqiptarë dhe serbë.  Goditjen fillestare e bëri kryetari i Kosovës* Hashim Thaçi...

Dielli mund të mos sillet rreth Tokës, por definitivisht sillet rreth...

Më 11 qershor do të mbahen Zgjedhjet Parlamentare në Kosovë. Dhe, ashtu siç nuk pritej, lufta për pushtet është dukshmërisht e ashpër deri në...

Pritjet e paplotësuara

Qeveria e Kosovës ra! Më 10.05.2017. u mbajt mbledhja e Parlamentit në të cilën u votua për mosbesimin ndaj Qeverisë të cilën e përbënin PDK...

Historia në një formë tjetër

Para disa ditësh, organizuar nga New Perspektiva, u zhvillua një debat me temën e mësimdhënies shumë-perspektivëshe të historisë nëpër shkolla. Mora pjesë si dikush...

Bashkësia e komunave serbe – a është kjo ajo që serbët...

„Bashkësia e komunave serbe do të formohet këtë vit. Ajo është shumë e rëndësishme për integrimin e shëndetësisë dhe arsimit nën kulmin e institucioneve...

Ballafaqimi me të vërtetën

(reagim ndaj artikullit “Kujtimet e 17 marsit” të botuar në New Perspektiva) Si e Mira, poashtu edhe e Keqja kanë një fillim. Jemi gati dy dekada...

Është koha për pushim

Kërcënime me dëbim. Kërcënime me luftë. Tubime para gjykatës. Presion politik. Presion mbi manastirin e Deçanit. Të gjitha këto e përcollën pritjen e vendimit...

Kthimi

Në Dragolevc të Istogut, para disa ditësh, ndodhi një incident. Iu vu flaka një pjese të vogël të materialit ndërtimor me të cilin do...

Shënimi i muajit

Këtë herë ia vlen ta nisim shënimin nga fundi i muajit meqë ishte më 27 prill kur gjykata në Colmar të Francës vendosi kundër...

Djegia “misterioze” e veturave të zyrtarëve të Graçanicës

Veturat e zyrtarëve të Komunës së Graçanicës disa herë kanë qenë cak i zjarrvënieve, të cilat deri më tani kanë mbetur të pazbardhura nga...

Policia nuk ka mundur të kontaktojë me viktimën pas incidentit në...

Trajko Petrović (75) nga fshati Ropotovë i komunë së Gjilanit ishte rrahur dhe grabitur në shtëpinë e tij në nëntor të vitit 2016 nga...

Sfidë apo provokim?

Po e lexoj lajmin se një djalosh i nacionalitetit shqiptar është lënduar në pjesën veriore të Mitrovicës, më saktë në sheshin Shumadija apo tek...

Gur i kësaj toke

Sendërtimi i lirive politike dhe të drejtave themelore të njeriut do të duhej të ishte bazë e çdo vendi me rregullim demokratik, mirëpo që...

Të rrëfyerit për bashkëjetesën

Kur dera e lartë e manastirit të Sokolicës hapet rëndë, kryemurgesha i bën shenjë një murgesheje të re ta sjellë mbulesën. Është një rend shtëpiak...

A duhet Evropa të udhëzojë për ndryshimin e perspektivës për mësimdhënien...

Në Kosovë, një numër i madh i teksteve dhe materialeve mësimore që përdoren edhe në sistemin arsimor kosovar edhe atë serb ende përmbajnë elemente...

Derisa të tjerët protestojnë, ne festojmë

Më dy prill 2017 në Serbi u mbajtën zgjedhjet për president të Republikës. Më shumë se gjashtë milionë e gjysëm qytetarë vendosën për atë...

Kthimi i të çregjistruarve

Luftë politike apo truk politik, e njëjta gjë, kështu shkurtimisht mund ta komentojmë kthimin e deputetëve serbë në parlamentin e Kosovës. Se është krejtësisht...

Ramush Haradinaj nuk është Kosova

Para do ditëve, Daut Haradinaj, e dha një deklaratë në lidhje me situatën e vëllait të tij, Ramushit. Duke folur për pasojat e mundshme...

Frika, dhimbja dhe e ardhmja

Shkrimi i Nevena Radosavljević-it, “Kujtimet e 17 marsit", përmbyllet me mendime të rëndësishme. Ajo thotë se e kaluara nuk mund të ndryshohet por e...

Shënimi i muajit

Marsi nisi me vizitën e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, në rajonin për të cilin, pas një qëndrimi 4 ditor,...

Pritje për asgjë

Të dielën na pret rrethi i parë i zgjedhjeve për presidentin e Republikës së Serbisë. Fushata tashmë po zhvillohet me të madhe, e gjithnjë...

Policia thotë se do ta vizitojë familjen Radić për ta njohur...

Kapja në flagrancë e tre djemve duke vjedhur arra në pronën e Stevan Radić-it ishte pasuar me një sulm fizik mbi këtë serb 72...

Gjendje para lufte, lëshim i topit në tokë apo përshpejtim i...

Jemi dëshmitarë të tensioneve të reja në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës kohët e fundit. Shkak i drejtpërdrejtë për këtë ishte një tren jotipik...

Kapërcimi i dallimeve përmes artit dhe kulturës

Kultura dhe arti janë mundësia më e mirë për krijimin e urave dhe një klime të sinqertë bashkëpunimi mes shqiptarëve dhe serbëve, veçmas...

Kujtimet e 17 marsit

Viti 2017. Kanë kaluar tashmë 13 vite që atëherë. Disave gjithnjë e më pak u kujtohet, disa të tjerë nuk do ta harrojnë kurrë....

Kafazi i artë

Oliver Ivanović u transferua në burg shtëpiak, ky ishte lajmi i cili kah fundi i muajit shkurt jehoi nëpër media. Mirëpo, nëse situata shikohet...

Dy fjalë për vizitën e Mogherinit

Në kuadër të miniturit në Ballkanin Perëndimor, zyrtarja e lartë e BE-së, Federica Mogherini e vizitoi edhe Kosovën. Ajo përsëriti mesazhin e mëparshëm se...

Shënimi i muajit

Gjërat që u shtynë nga muajt e kaluar jo që dolën në plan të dytë por krijohet përshtypja se janë harruar krejtësisht. Psh integrimi...

Prokuroria në pritje të përgjigjes së policisë për sulmin mbi shtëpinë...

Sulmi me bombë i kryer mbi shtëpinë e një çifti të përzier shqiptaro-serb në shkurt të vitit 2013, ka mbetur i pandriçuar. Prokuroria e...

Sipas policisë, i kthyeri në Berkovë nuk dyshon se sulmi ishte...

Ende nuk dihet se kush i ka shkrepur plumbat që qëlluan shtëpinë e një të kthyeri në komunën e Klinës në fillim të vitit...

Fëmijët e nacionalizmit

Më 15 shkurt Serbia shënoi ditën e shtetësisë. Pikërisht në këtë ditë në vitin 1835 u miratua kushtetuta që konsiderohet si një nga fillimet...

Kuleta serbe vazhdon të rëndojë shtetësinë e Kosovës

E projektuar të vendoset në një tokë publike mes komunës së Mitrovicës Veriore dhe asaj të  Zveçanit, “Lugina e Diellit”  këtë vit pret dorën...

Shfaqje për publikun

Fillimi i shkurtit na priti me negociata të reja midis Beogradit dhe Prishtinës. E pritëm gjatë këtë raund të ri, famoz, të negociatave që...

KDI: Shumica e qytetarëve kërkojnë gjithëpërfshirje në dialogun Kosovë-Serbi

Hulumtimi i KDI-së ka trajtuar njohuritë e përgjithshme të qytetarëve të Kosovës rreth marrëveshjeve të arritura në Bruksel, nivelin e kënaqshmërisë së  tyre me...

‘A mos po shkojmë me tren drejt murit?’

Para disa ditëve në hapësirat e Mitrovica Social Club-it u mbajt një debat i hapur me temën e cila gjatë 20 e ca ditëve...