Hoxhaj: Ulësja në OKB dhe Asociacioni, në të njëjtën kohë

Krijimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe duhet të bëhet paralelisht me anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, thotë zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj. Sipas tij, Kosova nuk...

IPK nis hetime ndaj policëve që arrestuan Marko Gjuriqin

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës që morën pjesë në arrestimin e shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, do të hetohen nga Inspektorati Policor i Kosovës. Hetimet kanë...

Vokrri takim me Petkoviç, hap dyert për klube serbe

Sot në zyrën e tij presidenti i FFK-së, Fadil Vokrri, priti kryetarin e komunës së Parteshit Dragan Petkoviq. Duke i dëshiruar mirëseardhje presidenti Vokrri e njohu mysafirin nga Parteshi për zhvillimin e...

Veriorët kanë mbi 13 milionë euro borxh për ujë

Banorët e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanit asnjëherë nuk kanë paguar ujin e shpenzuar nga Kompania e Ujësjellësit Rajonal të Mitrovicës. Problemi për këtë ndërmarrje publike është shtuar kur në janar të...

Shala: Asociacioni nuk do të bëhet pa u nënshkruar marrëveshja finale me Serbinë

Këshilltari politik i Presidentit Hashim Thaçi është i ftuar në emisionin Pressing me Leonard Kerqukin në T7. Blerim Shala thotë se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe nuk do të bëhet pa...

U toku preregistracija vozila sa srpskih na kosovske tablice

U toku je preregistracija vozila sa srpskih registarskih oznaka, gradova na Kosovu, na KS odnosno RKS registarske tablice. Preregistracija je rezultat Briselskog sporazuma o slobodi kretanja koji su ranije postigli Beograd...

Qeveria harton platformën për bisedimet me Serbinë

Qeveria e Kosovës ka miratuar një platformë për dialogun politik me Serbinë. Kjo platformë do t’i procedohet Kuvendit të Kosovës për shqyrtim dhe miratim në formë të rezolutës. Kryeministri i Kosovës, Ramush...

Beogradi do ndihmën e BE-së që Prishtina ta ndryshojë kornizën juridike

Bashkimi Europian do të duhej ta shtynte Prishtinën të ndryshojë kornizën juridike dhe rregulloren e brendshme në mënyrë që AKS të mundë të përfshijë parimet e përgjithshme që janë nënshkruar në...

EC 2018 Report on Kosovo: Normalisation of relations between Kosovo and Serbia

Work under the EU-facilitated dialogue has continued throughout the reporting period. Four official high-level meetings took place under the facilitation of HRVP Mogherini in July, August and September 2017, as well as in...

Na sajmu privrede u Prištini više od 150 srpskih privrednika

Više od 150 privrednika iz 70 kompanija - članica Privredne komore Srbije - od sutra, pa do 21. aprila učestvuje na Sajmu privrede u Prištini. Predstavljaju se firme iz svih industrija...