Remarks by President Donald Tusk after his meeting with President Hashim...

I am pleased to be in Pristina today and let me start by thanking President Thaçi for his hospitality and for the good meeting...

Now is chance for Kosovo deal, says Serbian president – but...

When Nato bombed Serbia in 1999, Aleksandar Vučić was information minister, enforcing censorship rules for the country’s president, Slobodan Milošević, who would later be ...

Djuric: If this is EU’s position – then it’s all meaningless

Director of the Office for Kosovo and Metohija Marko Djuric on Thursday reacted to a statement made by head of the EU Office in...

Serb President Delays Kosovo Deal to Give It a Better Shot

Serbian President Aleksandar Vucic said a deal with Kosovo, the biggest hurdle to his country joining the European Union, isn’t imminent as both sides...

Hoxhaj: Ulësja në OKB dhe Asociacioni, në të njëjtën kohë

Krijimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe duhet të bëhet paralelisht me anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, thotë zëvendëskryeministri...

IPK nis hetime ndaj policëve që arrestuan Marko Gjuriqin

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës që morën pjesë në arrestimin e shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, do të...

Vokrri takim me Petkoviç, hap dyert për klube serbe

Sot në zyrën e tij presidenti i FFK-së, Fadil Vokrri, priti kryetarin e komunës së Parteshit Dragan Petkoviq. Duke i dëshiruar mirëseardhje presidenti Vokrri e...

Veriorët kanë mbi 13 milionë euro borxh për ujë

Banorët e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanit asnjëherë nuk kanë paguar ujin e shpenzuar nga Kompania e Ujësjellësit Rajonal të Mitrovicës. Problemi për këtë ndërmarrje...

Shala: Asociacioni nuk do të bëhet pa u nënshkruar marrëveshja finale...

Këshilltari politik i Presidentit Hashim Thaçi është i ftuar në emisionin Pressing me Leonard Kerqukin në T7. Blerim Shala thotë se Asociacioni i Komunave me...

U toku preregistracija vozila sa srpskih na kosovske tablice

U toku je preregistracija vozila sa srpskih registarskih oznaka, gradova na Kosovu, na KS odnosno RKS registarske tablice. Preregistracija je rezultat Briselskog sporazuma o...

Qeveria harton platformën për bisedimet me Serbinë

Qeveria e Kosovës ka miratuar një platformë për dialogun politik me Serbinë. Kjo platformë do t’i procedohet Kuvendit të Kosovës për shqyrtim dhe miratim...

Beogradi do ndihmën e BE-së që Prishtina ta ndryshojë kornizën juridike

Bashkimi Europian do të duhej ta shtynte Prishtinën të ndryshojë kornizën juridike dhe rregulloren e brendshme në mënyrë që AKS të mundë të përfshijë...

EC 2018 Report on Kosovo: Normalisation of relations between Kosovo and...

Work under the EU-facilitated dialogue has continued throughout the reporting period. Four official high-level meetings took place under the facilitation of HRVP Mogherini in July,...

Na sajmu privrede u Prištini više od 150 srpskih privrednika

Više od 150 privrednika iz 70 kompanija - članica Privredne komore Srbije - od sutra, pa do 21. aprila učestvuje na Sajmu privrede u...

Borisov mesazh Kosovës dhe Serbisë: zgjidhni mosmarrëveshjet

Kryeministri bullgar, Boyko Borissov ka thënë se një pjesë e madhe e Ballkanit ka regjimin e vizave me të gjitha masat ku përfshihen lufta...

Rakiq thotë se nuk po sheh siguri që ura mbi Ibër...

Kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, thotë se nuk po sheh siguri të mjaftueshme që ura mbi Ibër të lirohet për qarkullim. Ai thotë se...

BE pret zbatimin e marrëveshjes për rihapjen e urës së Ibrit...

Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në një prononcim për Telegrafin, ka thënë se “sikurse të gjitha marrëveshjet...

Dijalog u ćorsokaku

ČAGLAVICA - "Retorika pretnji i tenzije koriste se iz razloga da se sutra ili prekosutra, ukoliko je to moguće, opravda nekakvo rešenje problema koje...

Kocijançiç: AKS sipas ligjeve të Kosovës

Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme Maja Kocijançiç ka porositur sot se Asociacioni i Komunave serbe do të...

Qeveria synon statutin e Asociacionit brenda 4 muajve

Qeveria e Kosovës është zotuar t’i japë epilog hartimit të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe brenda katër muajsh, ashtu siç ka...

Reagimi i Listës Serbe ndaj nismës së Qeverisë për Asociacionin

Për themelimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe janë të vlefshme vetëm marrëveshjet e arritura në Bruksel, ka deklaruar Lista Serbe. Në...

Gjuriq: Prishtina e do Asociacionin pa fuqi

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se nuk është aspak optimist me afatin e vënë nga BE...

Statuti i Asociacionit hartohet brenda katër muajve, thotë Kocijančič

Procesi i hartimit të statutit të Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe në Kosovë ka filluar dhe do të zhvillohet brenda një kornize katërmujore,...

BE-ja mirëpret njoftimin për fillimin e hartimit të Statutit të Asociacionit/Bashkësisë

Angelina Eichhorst, Drejtoreshë për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë dhe Zëvendësdrejtoreshë Menaxhuese në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), ishte në...

Krijohen strukturat e reja gjithëpërfshirëse për Asociacionin e Komunave Serbe

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, bashkë me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Kushtetutën...

Paralajmërohet draftim i shpejtë i statutit të Asociacionit

Kërkesat e përfaqësuesve të Bashkimit Evropian për themelimin urgjent të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe duket që kanë shtyrë krerët e shtetit t’i...

Bërnabiq: Kërkojmë nga Prishtina të zbatojë Marrëveshjen e Brukselit

Qeveria e Serbisë do të kërkojë nga autoritetet në Prishtinë që të zbatojnë në tërësi Marrëveshjen e Brukselit për normalizim të marrëdhënieve, tha kryeministrja...

Çfarë mendojnë qytetarët e Serbisë për Kosovën?

Instituti për Punë Evropiane, në bashkëpunim me shtëpinë e hulumtimeve “Ninamedia” në Beograd, nga data 16 deri më 20 mars, kanë zhvilluar një anketë...

“Sve može da se vrati na nulu”

Beograd i Priština godinama tumače sve sporazume i ceo proces dijaloga onako kako im odgovara, kaže za DW kosovski politikolog Krenar Gaši. Brisel direktno...

Marrëveshjet për vizita zyrtare (dokumenti)

1. Palët përkatëse do të njoftojnë palën tjetër rreth vizitave të zyrtarëve të tyre. Njoftimet do të bëhen sipas mënyrës në vijim: - Institucioni që bën...

Vučić and Mogherini met today in Belgrade

(Joint press release) The President of Serbia, Aleksandar Vučić, and the High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Federica Mogherini,...

Lista Serbe braktis koalicionin, Haradinaj beson në mbijetesën e Qeverisë

Lista Serbe ka marrë vendim që të dalë nga Qeveria e Kosovës. Këtë vendim e ka kumtuar kryetari i Listës, Goran Rakiq pas takimit...

Vučić o hapšenju Đurića

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je hapšenje Marka Đurića u Kosovskoj Mitrovici "brutalna provokacija, čin bezumlja i najteži kriminalni akt koji su...

Presidenti Thaçi priti kryeparlamentarin Veseli dhe kryeministrin Haradinaj

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselin, si dhe Kryeministrin e Qeverisë së Kosovës,...

Presidenti Thaçi bën thirrje për qetësi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje për qetësi, derisa ka thënë se Policia e Kosovës ka vepruar në përputhje me...

Arrestohet Marko Đurić, hyri në Kosovë pa leje

Drejtori i zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Đurić është arrestuar të hënën nga Policia e Kosovës pasi nuk ka përfillur ndalesën...

754 žrtve NATO bombardovanja

Fond za humanitarno pravo (FHP) i Fond za humanitarno pravo Kosovo (FHP Kosovo) objavili su 2014. godine poimenični popis žrtava koje su stradale od...

Reflektimet e Prokurorit të Specializuar mbi përvojat dhe sfidat e Zyrës...

Në fjalën e tij të fundit publike si Prokuror i Specializuar që përfshiu një spektër të gjerë temash, z. David Schwendiman foli për zanafillën...

Serbia-Kosovo Handball Match cancelled because of security concerns

The Government of Serbia has decided to cancel today’s match of the women's junior handball game between Kosovo and Serbia because of security concerns....

Mogherini held a meeting with Vučić and Thaçi

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, met on Friday 23 March with Presidents Aleksandar Vučić of...

Moszbatimi i marrëveshjes për energjinë i kushton Kosovës €10 milionë humbje

Kosova vazhdon të humbë miliona euro si pasojë e moszbatimit të marrëveshjes së energjisë të arritur në vitin 2015 në Bruksel. Milionat që humb...

Thaçi: Jam në SHBA për koordinim rreth dialogut me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se aktualisht ndodhet në Uashington me qëllim të koordinimeve...

KE: Nuk ka progres në dialogun Prishtinë-Beograd

Komisioni Evropian njoftoi se në raundin e ri të bisedimeve në nivel teknik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel nuk është arritur progres. Sipas njoftimit...

Shala: Asociacioni do të formohet

Asociacioni i komunave me shumicë serbe është përgjegjësi e Prishtinës dhe ne nuk guxojmë dhe nuk mund të ikim nga ky obligim, tha Blerim...

Exhibition about war crimes in 1998-1999 Kosovo opens in Belgrade

The Humanitarian Law Centre NGO opened an exhibition about the Kosovo war that displays evidence and court records from the International Criminal Tribunal for...

Sot vazhdon dialogu në Bruksel

Sot në Bruksel do të vazhdojnë negociatat Kosovë-Serbi. Tema të diskutimit janë paraparë të jenë marrëveshja për asociacionin serb, energjetika, ura në Mitrovicë, liria e...

Kosova i çon porosi BE-së se më nuk do të paguajë...

Kosova i ka dërguar porosi Bashkimit Evropian se më nuk do të paguajë asnjë cent për energjinë e shpenzuar në veri. Një porosi BE-ja do...

Mogherini to host a meeting with Vučić and Thaçi next week

Federica Mogherini to host a meeting with Presidents Aleksandar Vučić of Serbia and Hashim Thaçi of Kosovo next week Federica Mogherini, High Representative for Foreign...

Kushtet e opozitës për t’u përfshirë në dialogun me Serbinë

Opozita në Kosovë u përgjigjet negativisht thirrjeve të presidentit Hashim Thaçi dhe Qeverisë për të qenë pjesë aktive e dialogut me Serbinë. Dy partitë...

Iz ugla nevladinog sektora: Srpski civilni aktivisti o problemima na Kosovu...

Predstavnici nevladinih organizacija sa Severa, ali i juga Kosova i Metohije govorili su danas pred predstavnicima vlasti iz Beograda o, iz njihovog ugla, problemima...

Zvarritja Speciale

Zyrtarët e Prokurorisë Speciale kanë deklaruar për “Zërin” se në fund të këtij muaji i skadon mandati kryeprokurorit David Schwediman, ndërsa nga fillimi i...

Qeveria nuk ka dhënë ‘dritën e gjelbër’ për Asociacionin

Fillimi i procedurave për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, mbetet në pritje të vendimit të Qeverisë së Kosovës. Ekipi për menaxhimin e...

Kocijançiq: Rundi i ri i bisedimeve me 19 deri 21 mars

Marrëveshja për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe duhet të funksionalizohet sa më parë ndërsa një raund i ri bisedimesh do të...

Delawie: We want to ensure that Serbs can see their future...

I want to say how important it is to my country, my Embassy, that Kosovo Serbs feel at home in Kosovo. We spend a...

Qeveria i ndan KOSTT-it një milion euro për komunat veriore

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mjete financiare në vlerë 1 milion euro për KOSTT-in, për mbulimin e shpenzimeve për furnizim...

Gjyqësori në veri po zbaton ligjet e Kosovës

Autoritetet në Kosovë vlerësojnë se integrimi i gjyqësorit në pjesën veriore të vendit, po ecën mirë dhe pa probleme. Pas afër dy dekadave të...

Efektet e marrëveshjeve për energjinë e telekomunikacionin tek qytetarët

Problemet në furnizim me energji elektrike, mosfunksionimi i pagesave të energjisë për shkak të mungesës së shpërndarësve të autorizuar që do t’i inkasonin mjetet...

Arifaj: Srbija mora da prizna Kosovo ako želi u EU

Gostujući u emisiji Razgovor na RTK2 savetnik predsednika Kosova, Ardian Arifaj, koji je kao član Kosovske delegacije 26. i 27. februara boravio u Briselu...

Këshilltari i presidentit flet për takimin, Thaçi-Vuçiq-Markoviq

Në takimin mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe kryeministrit të Malit të Zi, Dushan Markoviq, nuk është biseduar...

Vučić: Sa Tačijem o nastavku dijaloga i rešavanju istorijskog sukoba

"Razgovarali smo o tome kada da nastavimo dijalog u Briselu; na koji način da pokušamo da rešimo istorijski sukob Srba i Albanaca i to...

U toku izrada uputstva za registraciju vozila na KS tablice

Na severu Kosova uskoro bi trebalo da se počne sa realizacijom sporazuma o registarskim tablicama, koji je postignut u Briselu u okviru sporazuma o...

Bisedimet teknike do të pasohen me takimin Thaçi – Vuçiq

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë, përfunduan sot raundin e bisedimeve në kuadër të dialogut teknik në Bruksel, i cili ka nisur të hënën, ka...

Nesër e pasnesër vazhdojnë bisedimet në Bruksel

Të hënën (nesër) në Bruksel do të takohen Kosova dhe Serbia për vazhdimin e negociatave për çështje teknike, mirëpo nuk dihet se kur do...

Maternji jezik ugrožen, institucije ne poštuju zakon

Predstavnici nekoliko relevantnih institucija i civilnog društva, danas na Međunarodni dan maternjeg jezika, složili su se da na Kosovu ne postoji volja da se...

Do të bisedohet për implementimin, jo për marrëveshje të reja, thotë...

Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, nën kryesimin e kryetares Vjosa Osmani, ka mbajtur të martën mbledhjen e radhës, në të...

SHBA-të nuk përkrahin shkëmbimin e territoreve, kërkojnë zgjidhje kreative

Ambasada Amerikane në Prishtinë, ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk e përkrahin idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe...

Tehnički dijalog 26. februara, teme od ZSO do diploma

BEOGRAD-Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je danas da će 26. februara biti održani tehnički razgovori Beograda i Prištine, a da očekuje da će politički...

Kocijançiq: BE shumë shpejtë do t’i ftojë palët për raundin tjetër...

Deklarimet publike për vazhdim të dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel po vazhdojnë nga të dyja palët. Mirëpo, pavarësisht këtyre deklarimeve ende nuk...

Gabrijel u Prištini: Kosovo više nikada neće biti deo Srbije

Nakon poruke u Beogradu da Nemačka i EU imaju interes da se između Beograda i Prištine, "Srbije i Kosova", situacija dalje opusti i da...

Gabriel: Serbia duhet ta pranojë pavarësinë e Kosovës nëse do integrim...

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel ka thënë se ia ka bërë me dije Beogradit zyrtar që nëse dëshiron integrimin në...

Thaçi flet për idenë e shkëmbimit të territoreve me Serbinë

Ide të kota i ka quajtur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mendimet që flasin për shkëmbim territoresh mes Kosovës e Serbisë. Pas pritjes së homologut...

Shumica e kosovarëve mendojnë se marrëveshjet e Brukselit s’kanë ndikim në...

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), sot, më  9 shkurt 2018, ka bërë lansimin e rezultateve të raportit: “Barometri Kosovar i Sigurisë –...

Han: Beograd i Priština do rešenja sledeće godine

Komesar za proširenje EU i susedsku politiku Johanes Han izjavio je u intervjuu N1 da očekuje da će sledeće godine Beograd i Priština pronaći...

Blerim Shala mbi përmbajtjen e marrëveshjes obligative me Serbinë

Kosova ka hyrë në fazën finale të dialogut me Serbinë dhe me këtë presidenti Hashim Thaçi ka paralajmëruar krijimin e një Ekipi të Unitetit...

Kif: Ne zna se šta zadatak za Beograd i Prištinu podrazumeva

Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif ocenio je da je zadatak, koji je Evropska unija kroz Strategiju za Zapadni Balkan dala Beogradu i...

Thaçi: Shpresoj të arrihet marrëveshje këtë vit

Në Uashington ndodhet këto ditë Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, për të marrë pjesë në Mëngjesin e Lutjeve, një traditë shumëvjeçare në Shtetet e...

Han: Suviše je rano reći kako će se normalizacija odnosa materijalizovati

Komesar za proširenje EU, Johanes Han, boravio je danas u Beogradu. Sastao se sa premijerkom Srbije, Anom Brnabić, i predsednikom Aleksandrom Vučićem. Tema susreta...

Western Balkans Strategy: EU perspective is clear, it has just been...

Dear Ladies and Gentlemen, dear Kosovars, You have heard the High Representative and Vice President of the European Commission, Federica Mogherini and Commissioner Hahn. The Western...

Marrëveshja e detyrueshme ligjore vendimtare që Kosova e Serbia të...

“Pa normalizim efikas dhe gjithëpërfshirës të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës përmes Dialogut të lehtësuar nga BE nuk mund të ketë stabilitet të qëndrueshëm në...

Dokumente: Ligji për Gjykatën Speciale dhe Raporti i Asamblesë Parlamentare të...

Në faqen e dokumenteve në New Perspektiva mund të gjeni Ligjin me të cilin është themeluar Gjykata Speciale si dhe Raportin e Asamblesë Parlamentare...

Ndërmjetës gjerman për zhbllokimin e linjës 400 kilovolt Shqipëri-Kosovë

Sekretariati i Komunitetit të Energjisë ka përcaktuar një ndërmjetës nga qeveria gjermane për të “rakorduar” procesin mes palës kosovare dhe asaj serbe për vënien...

Brnabić e Tajani mbi marrëveshjen e detyrueshme ligjore mes Kosovës dhe...

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabić citohet se ka thënë që deklarata e presidentit të Parlamentit Evropian, Antonio Tajani, se Serbia nuk do të detyrohet të...

Thaçi: Sivjet, marrëveshja finale historike me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se pret që brenda këtij viti do të arrihet marrëveshja përfundimtare me Serbinë, meqë sipas tij humbja...

Kosovo Urges Wartime Rape Survivors to Register

The Kosovo government’s Committee for the Verification and Recognition of Violence Victim Status, which will register victims of wartime sexual violence, is to begin...

Sporazum o energetici još uvek nepoznanica za građane severa Kosova

I nakon više od četiri godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, nema konkretnijeg napretka u ovoj oblasti energetike. Ključni deo sporazuma je osnivanje preduzeća za...

Dymbëdhjetë milionë dokumente të Kosovës mbahen ende në Serbi

Në shtator të vitit të kaluar janë bërë gjashtë vjet që nga arritja e marrëveshjes për kadastër në mes të Kosovës dhe Serbisë. Por...

Haradinaj dënon mbishkrimet fyese në Uglar

Muri i shkollës së fshatit Uglar të Graçanicës është mbushur me grafite fyese e ofenduese ndaj serbëve dhe për këtë kanë reaguar përfaqësues të...

Asnjë lëvizje drejt zhbllokimit të urës në Mitrovicë

Data të shumta u dhanë për rivitalizimin e urës së Ibrit por që nga prilli i vitit të kaluar, kur u ndërprenë punimet në...

BE: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, deri në fund të 2019-s

Normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve midis Serbisë e Kosovës, në formë të një marrëveshjeje detyruese, për Bashkimin Europian përbën çështje urgjente. Kështu, sipas medieve serbe,...

Në Davos, Thaçi e Vuçiq biseduan për vazhdimin e dialogut

Liderë të ndryshëm, presidentë e kryeministra janë mbledhur në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës ku po diskutojnë mundësitë e ndryshme të bashkëpunimit...

Lajiq s’pret rezultat nga dialogu ndërserb për Kosovën

Nënkryetari i Qeverisë së Serbisë Rasim Lajiq ka deklaruar se nuk është reale të pritet që në dialogun e brendshëm për Kosovën të arrihet...

InTER: „Frikonomija severa Kosova“

Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) predstavio je danas u Kosovskoj Mitrovici  studiju „Frikonomija severa Kosova“, koja sadrži analizu stanja privrede u četiri opštine...

EU radi na nastavku dijaloga Beograda i Prištine

EU radi na nastavku tehničkog dijaloga Beograda i Prištine. Radimo da do novog sastanka dođe što je brže moguće, jer je to u interesu...

Haradinaj: Dialogu me palën serbe është pa alternativë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nëpërmjet një shkrimi në rrjetin social Facebook ka sqaruar gjithçka çka ka ndodhur në Bruksel të martën ku delegacioni...

Petritsch: Vrasja e Ivanoviqit vuri seriozisht në pikëpyetje dialogun

Vrasja e Oliver Ivanoviq seriozisht vuri në pikëpyetje dialogun Beograd-Prishtinë. Kësisoj ka vlerësuar ish -emisari special i BE-së  për Kosovën Wolfgang Petritsch, transmeton Klan Kosova Ai...

Vuçiq: Thaçi u pajtua që të bashkëpunojmë në hetimet për vrasjen...

Presidenti Aleksandar Vuçiq ka thënë se homologu i tij nga Kosova, Hashim Thaçi është shprehur i gatshëm që të bashkëpunoj me Serbinë për zbardhjen...

Fjala e ambasadorit Delawie lidhur me Gjykatën Speciale

Së pari, në emër të ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë, dëshiroj të shpreh ngushëllimet e mia më të thella familjes së z. Ivanoviqit, vrasja...

Kosovska Mitrovica je postala opasno mesto za život

Slažem se sa Predsednikom Srbije da se radi o terorističkom činu - ukoliko su preliminarne informacije tačne, ali smo mi u toj vrsti poluterorizma...

Gjuriq: S`do të ketë vazhdim të dialogut derisa të marrim përgjigje...

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, tha se nuk do të ketë vazhdim të dialogut në Bruksel derisa Serbia të...

EU’s Mogherini speaks to Presidents Vučić and Thaçi following the killing...

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, spoke by phone to Presidents Aleksandar Vučić of Serbia and...

BE dënon fuqishëm vrasjen e Ivanoviqit

Maja Kocijançiç, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë për grupin Koha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm vrasjen e...

Qeveria e Kosovës dënon ashpër vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Qeveria e Republikës së Kosovës dënon ashpër aktin e vrasjes me armë zjarri të politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, përpara selisë së partisë...

Serbia ndërpret bisedimet në Bruksel, shkak vrasja e Ivanoviqit

Delegacioni i Serbisë në Bruksel ka ndërprerë bisedimet që nisën sot dhe mësohet se ata do të kthehen me urgjencë në Beograd për shkak...

Kocijançiç tregon temat që do të diskutohen në Bruksel

Maja Kocijançiç, zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka konfirmuar pjesëmarrjen e dy delegacioneve, asaj kosovare dhe serbe në Bruksel. Takimi i...

Avni Arifi emërohet shef i negociatave me Serbinë

Qeveria e Kosovës emëroi sot Avni Arifin shef të negociatave me Serbinë. Arifi është këshilltar i kryeministrit Ramush Haradinaj. Ky i fundit tha se arsye...

Pajtimi ndëretnik peng i së vërtetës

Përgatitjet për themelimin e Komisionit për zbardhjen e të vërtetës dhe për pajtim, idenë për të cilin e kishte dhënë rreth 1 vjet më...

Rivitalizimi i urës së Ibrit, premtim i parealizuar

Ura e tensioneve etnike në Mitrovice mbetet premtim i parealizuar nga BE-ja. Zyrtarët evropianë shpresojnë që ky projekt të ketë progres në muajt e...

Srpska lista: Svako ko uđe u KBS, po starom kolašinskom običaju...

Po "starom kolašinskom običaju" ih izopštiti: "Ne zvati ni na radost, ni na žalost", "ni u crkvu, ni u kafanu" - "da se proglase...

Kërkohen masa kundërvepruese ndaj Serbisë për linjën energjetike 400 kilovolt

Konfederata e Industrive e Shqipërisë (Konfindustria) ka shprehur shqetësimin për vazhdimësinë e bllokadës nga Serbia të linjës energjetike 400 kilovolt në mes Kosovës dhe...

Djurić sees 2018 as year of development for the Serbian people...

The Director of the Office for Kosovo and Metohija, Marko Djurić, stated tonight that the year 2018 has to be the year of development...

Rregullore e Qeverisë për kthimin e serbëve në Kosovë

Ministria për Komunitete e Kthim, e cila udhëhiqte nga zëvendëskryeministri i vendit Dalibor Jevtiq, njofton se Qeveria e Kosovës e ka miratuar Rregulloren për...

Jugu e Veriu në Mitrovicë zor të merren vesh për kufirin

Kryetari i Mitrovicë së Veriut, Goran Rakiq, po vazhdon ta bllokojë procesin e caktimit të kufijve administrativë ndërmjet Mitrovicës Veriore dhe Mitrovicës së Jugut. Pavarësisht...

Telefonski saobraćaj sa KiM po domaćim tarifama i bez biranja koda...

Telefonski saobraćaj između centralne Srbije i Kosova i Metohije odvija se i odvijaće se po domaćim tarifima, i za pozive u okviru fiksne i...

Asociacioni, qëllimi kryesor i serbëve për vitin 2018

Formimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, do të jetë qëllimi kulmor, të cilin Lista Serbe, do të përpiqet ta realizojë...

Kodet e huaja telefonike në Kosovë shuhen përfundimisht në qershor

Viti 2018 do t’i jap përfundimisht fund operimit të kodeve të huaja telefonike dhe do të përdoret vetëm kodi +383 i Kosovës, bëjnë të...

Thaçi: Do ta përshpejtoj Asociacionin e Komunave serbe

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se pret që të filloj sa më parë procesi i themelimit të Komunave me shumicë serbe. “Çdo gjë...

Blic: Amfilohijev “apel” za odbranu Kosova

PODGORICA- Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije predstavio je najbližim saradnicima dokument koji je on nazvao "Apel za odbranu Kosova i Metohije", piše Blic. List navodi da dokument...

BE: Formatin e dialogut e vendosin Prishtina dhe Beogradi

Brukseli e ka lënë në dorën e Prishtinës dhe të Beogradit ta vendosin formatin në fazën e ardhshme të dialogut, shkruan sot Koha Ditore. Njëjtë...

Brisel: Rad na novoj fazi dijaloga u toku

U Briselu nastoje da zakažu nastavak dijaloga o Kosovu i Metohiji, ali još nema dogovora dveju strana o budućem formatu Nastavak dijaloga Beograda i Prištine...

Mogherini hosted a working dinner with the PMs of the Western...

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, hosted tonight an informal gathering with the Prime Ministers of...

Serbët e Kosovës mund t’i zëvendësojnë patentat e shoferit me ato...

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ua ka lejuar të gjithë qytetarëve të vetë që të marrin patentën e shoferit të Republikës së...

Marrëveshjet e ngrira

Marrëveshja për Lëvizje të Lirë të Automjeteve mes Kosovës dhe Serbisë është dashur të implementohet nga tetori i vitit të kaluar. Në fillim ishte...

Jevtiq: Fëmijët e serbëve kosovarë duhet të mësojnë shqip

Serbët dhe shqiptarët duhet ta ndërtojnë besimin reciprok, ndërsa fëmijët e serbëve kosovarë duhet të mësojnë shqip në mënyrë që të sigurojnë komunikim më...

“Intenzitet briselskog dijaloga najniži do sada”

"Suprotno želji srpske strane", intenzitet dijaloga u periodu od maja do oktobra bio je najniži od početka čitavog procesa 2013. godine. U ovom periodu...

Presidenti themeloi Ekipin Përgatitor për Komisionin për të Vërtetën dhe Pajtimin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka themeluar Ekipin Përgatitor për Komisionin për të Vërtetën dhe Pajtimin. Këtë ekip të prezantuar sot, presidenti Thaçi...

Hoxhiq: Prioritet i bisedimeve në Bruksel, pagesa e rrymës dhe e...

Prioritet i bisedimeve në Bruksel, pagesa e rrymës dhe e ujit në veri Mbi 140 milionë euro konsiderohet borxhi i banorëve në pjesën veriore...

Dialogu s’do të jetë peng i mungesës së Ekipit të Unitetit

Puna përgatitore për fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë në Bruksel, është duke vazhduar, thonë zyrtarët e institucioneve të larta të vendit. Sipas tyre,...

Hahn: Kosova, kusht i Serbisë drejt BE-së

Bashkimi Evropian dje ka hapur kapitujt e rinj të bisedimeve për anëtarësim për Malin e Zi dhe Serbinë, vende këto për të cilat shefi...

Pacolli: Dialogu me Serbinë nis në fillim të janarit

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë për disa çështje të caktuara do...

Tahiri sheh ngecje në dialog

Ish-ministrja përgjegjëse për dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, thotë se nuk po sheh qartësi të qeverisë aktuale të Kosovës në raport me dialogun. Në...

Jevtiq në Serbi fton serbët për t’u kthyer në Kosovë

Nënkryetari i Qeverisë së Kosovës Dalibor Jevtiq ka qëndruar sot në Smederevë, Serbi, dhe atje është takuar me të shpërngulurit serbë nga Kosova, transmeton...

Primena sporazuma o pravosuđu na severu Kosova

Prošlo je oko mesec dana od kada je počeo da se primenjuje Sporazum o pravosuđu na severu Kosova. Advokati i predstavnici civilnog društva iz...

Formimi i Asociacionit, pa afat të specifikuar

Insistimi i Listës Serbe për formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, është i vazhdueshëm, por ende nuk ka ndonjë afat...

BE: S’ka ndryshim të formatit të dialogut pa miratimin e Prishtinës...

Çdo ndryshim në formatin e dialogut në mes të Serbisë dhe Kosovës, duhet të bëhet më pëlqimin e të dyja palëve, Prishtinës dhe Beogradit. Këtë...

Koha për angazhim të ri të SHBA-së në Ballkan, thotë Wilson

Damon Wilson, zavendës president egzekutiv i Këshillit të Atlantikut, i tha shërbimit serb të Zanit të Amerikës se prirjet shqetësuese që janë vnue re...

Igor Šoltes: Briselski dijalog neće biti beskrajan

Ne vidim nijedan razlog da se promeni postojeći format briselskog dijaloga. Prema mom mišljenju, ono što nedostaje jeste mehanizam monitoringa kojim se proverava sprovođenje svih...

Zubin Potok: Granata ndaj dy pjesëtarëve serbë të FSK

Shtëpitë e dy pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Zubin Potok mëngjesin e së dielës janë sulmuar me bomba. Sipas policisë, kjo ka...

Rakić: Demonstrirajući silu ne mogu izvršiti pritisak na Srbe

Gradonačelnik Severne Mitrovice Goran Rakić ocenio je danas da napisi u medijima, o blokadi sredstava za sever Kosova od strane resornog ministarstva u Prištini,...

Bllokohet Fondi për Veriun, s’lejohet shpërndarja e tij pa respektuar ligjet

Ministria e Financave nuk po pranon t’i aprovojë kërkesat e katër komunave të veriut për të marrë mbështetje financiare në realizimin e projekteve të...

Na Fal, Fatima!

Miloš Ćirić Mbyllni sytë dhe imagjinoni një të re të lindur në Srebrenicë, Fatima Muhiq. Ajo është 22 vjeçare, ka flokë të gjatë e të...

Primena zakona, promena uputstava i pritisak međunarodne zajednice za bolju vladavinu...

Za bolju vladavinu prava na Kosovu potrebna je primena zakona, rad na promeni administrativnih uputstava, ali i pritisak međunarodne zajednice na kosovske institucije i...

Bankrof: EULEX-i ka rol të veçantë në veri

Për sundim më të mirë të ligjit në veri të Kosovës është i nevojshëm zbatimi i ligjit, puna në zbatimin e udhëzimeve administrative, por...

Qeveria nuk e sheh çështje të ngutshme themelimin e Asociacionit

Qeveria e Kosovës nuk ka një afat të qartë se kur do të nisë procesi i formimit të Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me...

Plans for the Regional Economic Area move forward

The Regional Cooperation Council (RCC) and the Western Balkans Chamber Investment Forum (CIF) have organised the meeting of the RCC’s Multi-Action Plan coordinators in...

Prishtina “e vetmuar” në dialog pa SHBA-në

Përfshirja e drejtpërdrejtë e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, krahas Bashkimit Evropian në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme,...

Engel: Serbia të mos ia ngulë thikën pas shpinës Kosovës

Kongresisti amerikan Eliot Engel, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qasja e Serbisë karshi Kosovës ka qenë destruktive. Duke folur...

Suprotstavljeni stavovi Srba i Albanaca o ZSO i kako prevazići nerazumevanje

Okrugli  sto pod nazivom  "Odnosi između Kosova i Srbije: uticaj na kosovske Srbe i implementaciju Briselskog sporazuma", sa  akcentom na formiranju Zajednice srpskih opština...

Joint statement after EU and Kosovo meeting

The Stabilisation and Association Council (SA Council) between the European Union and Kosovo held its second meeting on 17 November 2017. The SA Council recalled...

Mogherini, Vučić discuss ‘new phase of the Dialogue’

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, met with Serbia’s President Aleksandar Vučić in Brussels today to...

Vuçiq e bën të qartë, BE nuk na pranon pa normalizuar...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u tha sot gazetarëve në Arangjellovac se Bashkimi Europian nuk do ta lejojë Serbinë të bëhet anëtare e tij...