BE-ja: Kosova duhet ta propozojë mënyrën si të implementohet Asociacioni

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka thënë se Kosova ka marrë një obligim ndërkombëtar kur në vitin 2013 është arritur marrëveshja...

Tani Thaçi ngrihet kundër Asociacionit, kërkon ta bllokojë dialogun në Bruksel

Shtatë vjet e pesë muaj pasi vetë e ka nënshkruar marrëveshjen që parasheh krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, presidenti...

Trump: Hoti dhe Vuçiq e bënë Ballkanin dhe botën më të...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë do t’i bëjë...

Hoti ftohet të raportojë për dialogun me Serbinë më 17 shtator

Kryesia e Kuvendit të Kosovës vendosi që ta ftojë kryeministrin Avdullah Hoti të raportojë për dialogun me Serbinë në një seancë që...

Fushata zgjedhore e SHBA-së krijon rrëmujë diplomatike për Beogradin e Prishtinën

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori është profesor vizitor në London School of Economics.) Krijimi i paqes nuk është...

Deputeti suedez nominoi qeverinë e Kosovës, atë të SHBA-së dhe Serbisë...

Qeveria e Kosovës, Shteteve të Bashkuara dhe Serbisë janë nominuar për Çmimin Nobel për Paqe. Nominimi është bërë nga...

Hoti: Do ta respektojmë marrëveshjen për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë të enjten gjatë një debati në Komitetin për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian se...

SHBA paralajmëron hapjen e zyrës në Beograd për nisje të “projekteve...

Adam Boehler, udhëheqës i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar ka thënë se më 22 shtator të këtij viti...

Dialogue: Remarks by EU’s Lajčák after the high-level meeting

Belgrade-Pristina Dialogue: Remarks by the EU Special Representative Miroslav Lajčák after the high-level meeting We just finished our second...

Dialogue: Joint Statement by Vučić and Hoti ahead of their meeting...

On the occasion of the continuation of the EU Facilitated Dialogue between Belgrade and Pristina, President Aleksandar Vučić and Prime Minister Avdullah...