Kosova mund t’i mbajë leksione Serbisë

Më 24 qershor u publikua aktakuza e pakonfirmuar e Dhomave të Specializuara të Kosovës ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe dhjetë bashkëluftëtarëve të tij, përfshirë...

Aktakuza ka të bëjë me krime

Të mërkurën, Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës në Hagë njoftoi ekzistimin e një aktakuze kundër Presidentit, Hashim Thaçi, dhe disa ish-pjesëtarëve të...

Akuzat kundër Thaçit dhe rrjedhojat për Dialogun

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori, Dr Eric Gordy, është profesor në London University College.)  Planet për samitin Kosovë-Serbi në Uashington...

Të bashkëpunosh nga zori

Pandemia e koronavirusit ka detyruar Kosovën dhe Serbinë të bëjnë disa lëvizje bashkëpunimi, por pa bërë ndonjë shenjë ndryshimi në më shumë se dy...

Qasja ndaj dialogut me Serbinë si burim legjitimiteti për qeveritë kosovare

Dialogu mes Serbisë dhe Kosovës jo vetëm që mund të perceptohet si një proces shumë i rëndësishëm për normalizim marrëdhëniesh mes dy shteteve por...

Prometeu i sokakut tonë

Qysh para një shekulli, një shkrimtar serb, Radoje Domanović, e shkroi tregimin Deti i vdekur, në të cilin mund të thuhet se në mënyrën...

Shënimi i muajit

Zhvillimet në Kosovë brenda periudhës së kaluar njëmujore, nga 15 maji deri më sot, duket se po i hapin rrugën rifillimit të Dialogut Kosovë-Serbi,...

Tash e tutje secili rrymën vet

Muajin e kaluar Kosova fitoi pavarësinë energjetike dhe këtë me ndihmën e miqve të saj evropian, pasi që Rrjeti evropian i operatorëve të sistemit...

Vendime kruciale të Prishtinës 

Këto ditë në Prishtinë janë marrë vendime të rëndësishme. Qeveria në largim e zbatoi masën e “reciprocitetit”, masë e cila ka të bëjë me...

Të ndalohet linçimi publik ndaj aktivistit Shkëlzen Gashi

Po vazhdon linçimi publik ndaj aktivistit për të drejtat e njeriut Shkëlzen Gashit. Për shkak të deklaratave të tij publike të bëra më shumë...

Përfshirja e Rusisë: Ndërmjetësuesit vs. Palët negociatore

Aleksandr Bocan-Harčenko, ambasador i Rusisë në Beograd, së fundi paralajmëroi futjen e vendit të tij në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë nëse do të...

Reality (show) politik serb 

Një situatë më shumë se qesharake u pa këto ditë para Kuvendit të Serbisë. Besoj që një grevë e pushtetit, opozitës dhe deputetit të...

Pasiguritë e vjetra politike

Derisa tërë botën po e tronditin problemet e lidhura me pandeminë Covid-19 dhe derisa duket disi që situata po qetësohet në Evropë dhe në...

Kultura dhe arti gjatë pandemisë 

Në botë është shpallur pandemia e virusit “COVID-19”, më shumë të njohur si koronavirusi, kështu që për këtë arsye mbretëroi një panik dhe kaos...

Shënimi i muajit

“Ekziston veç një dialog midis Beogradit e Prishtinës dhe ai dialog është lehtësuar nga BE-ja qëkur ka filluar, në vitin 2011.” Kështu u përgjigj...

Çështja e amnistisë nuk duhet të jetë në tryezën e bisedimeve

Çështja e një amnistie për krimet e kryera gjatë dhe pas konfliktit në Kosovë është ngritur prapë. Kjo po ndodh sepse besohet se është...

Për patriotizmin dhe politizimin e pandemisë

Kjo periudhë e fundit prej më shumë se një muaji për tërë botën ishte kohë kur u vunë në provim shumë gjëra e para...

Media mbi heqjen e tarifës 100%

Nga fillimi i prillit, qeveria në detyrë e hoqi tarifën 100% ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinës, ndërsa filloi ta aplikojë gradualisht...

Një qasje pragmatiste mbi testet e dhuruara nga Serbia

Ditë më parë shteti i Serbisë dhuroi një kontigjent prej 1000 testesh me qëllimin që të ndihmojë shtetin e Kosovës në betejën kundër pandemisë...

Donacioni famoz

Në këto kohë të vështira kur bota po përpiqet që të përballet me pandeminë  (COVID-19), e cila po merr me mijëra jetë në ditë,...

Çfarë tjetër solli me vete pandemia?

Ka disa muaj që e gjithë bota po lufton me një virus të ri dhe është vështirë nga kjo perspektivë të parashihet se kur...

COVID-19 ofron rast për t’i shtrirë dorën shkollave serbe në Kosovë

“I kemi kontaktuar disa herë komunat me shumicë serbe, u kemi treguar se çfarë jemi duke bërë në këtë kohë, në mënyrë që edhe...

Pse koronavirusi u bë kaq i parëndësishëm në Kosovë?

Kosova është në krizë institucionale, politike, kushtetuese, ekonomike, në krizë sovraniteti dhe më së fundi, edhe në krizë shëndetësore shkaku i koronavirusit të ri,...

Së bashku, ani pse pa shtrënguar duart

Të gjithë shqiptarët dhe serbët e Mitrovicës, e mbase edhe shumica e shtetasve anembanë Kosovës, nuk i kanë paramenduar dy gjëra: 1. Izolimin nëpër...

Mbi evoluimin potencial të raportit Kosovë-Serbi

Derisa qeveria Kurti tashmë është rrëzuar nga pushteti, ky zhvillim në fakt është dramatik jo vetëm për politikën e brendshme të shtetit, por njëkohësisht...

Shënimi i muajit

Në ditën e botimit të këtij shënimi, shumica e shteteve në botë, përfshirë edhe Kosovën, ka javë që kanë vendosur masa të mbylljes, izolimit...

Po e kushtëzuar 

A beson ndokush prej jush që dy njerëz mund të pajtohen nëse dikush „i tretë“ i shtyn ta bëjnë këtë? Vështirë që diçka e...

Negociatat e kujt?

Albin Kurti njoftoi të premten vonë se qeveria e Kosovës po e hiqte tarifën 100% për lëndët e para të vendosur ndaj Serbisë dhe...

Kosova në kohën e koronës

Tashmë qe disa muaj, duke filluar nga janari i këtij viti, lajmi kryesor është paraqitja e virusit më të ri - COVID 19 apo...

Pyetje mbi të gjitha pyetjet

Nuk kam mundur që përmes këtij teksti të mos merrem me ato që po ndodhin momentalisht, dhe atë si në botë ashtu edhe në...

Loja e Kurtit

Kryeministri i sapozgjedhur i Kosovës, Albin Kurti, paralajmëroi që taksa prej njëqind për qind në mallin që vjen nga Serbia dhe Bosna e Hercegovina...

Vendnumërim

Paralajmërimi se nga mesi i marsit, më saktësisht më 15 mars, do të hiqen taksat mbi mallrat që vijnë nga Serbia dhe BeH të...

Përmbledhje reagimesh lidhur me futbollistin serb që pranoi të luajë për...

Futbollisti 17 vjeçar nga Graçanica, Ilija Ivić, tashmë tre vjet luan për klubin e Flamurtarit në Prishtinë, ndërkaq gjatë muajit shkurt ka nënshkruar edhe...

Shënimi i muajit

Shkurti i këtij viti të brishtë u shënua me marrëveshje, letërkëmbime, takime e debate (në nivel konferencash ndërkombëtare e në nivel mediash sociale) në...

Lidhni rripin e sigurisë, një pilot i ri në kabinë

Që nga fillimtetori kur ambasadori Richard Grenell u emërua si Emisar Special për dialogun Kosovë-Serbi, u kuptua se presidenti amerikan, Donald Trump, e ka...

Marrëveshja ‘finale’ Kosovë-Serbi mund të bëhet, por të zgjasë veç deri...

Kosova e ka një kryeministër të ri, e me të edhe një qasje të re për dialogun me Serbinë. Kjo qasje është thënë nga...

Serb në reprezentacionin e Kosovës!

Për shtatëmbëdhjetëvjeçarin Ilija Iviç, të lindur në komunën e Graçanicës, opinioni i gjerë për herë të parë dëgjoi jo sepse ai është një nga...

Njohja apo mosnjohja e Kosovës – kush e çan më kokën...

Kanë kaluar dymbëdhjetë vite qëkur Kosova në shkurt 2008 e shpalli pavarësinë. Që prej atëherë e deri më sot është e përhershme lufta midis...

Fëmijëria e Kosovës ka mbaruar, vitet e adoleshencës po fillojnë

E hëna e ardhshme shënon 12 vjet që kur Kosova shpalli pavarësinë e saj pas një lufte të gjatë me Serbinë dhe vitet e...

Ndahen çmimet për ese të historisë me metodologjinë shumë-perspektivëshe

Në fund të janarit, në ambientet e ngrohta të Muzeut të Kosovës, u mblodhën gjimnazistë të gjashtë shkollave të mesme të larta të Kosovës....

Shënimi i muajit

Me fillimin e vitit të ri u vërejt një angazhim më i madh i Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin...

Media mbi marrëveshjet e fundit Kosovë-Serbi

I dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump, për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, brenda pak kohësh arriti të ndërmjetësojë nënshkrimin e marrëveshjes...

Marrëveshja për udhëtimet Kosovë-Serbi: jo domosdo progres pa vështirësi

(Ky artikull është shkruar nergut për botim në New Perspektiva. Autori, Dr Eric Gordy, është profesor në London University College.)  Pas një periudhe të gjatë...

Biznes apo barrikada

Ambasadori amerikan në Gjermani, përndryshe edhe i emëruari i presidentit Donald Trump për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, ditë më parë e vizitoi Kosovën...

Reciprociteti – masë e patriotizmit

Të kuptuarit e patriotizmit në hapësirat tona nganjëherë merr formë të atillë që mund të barazohet me marrëzinë, dhe kjo e thënë me fjalët...

Barra e raportimit për krimet e luftës në Kosovë

Do ta kem të vështirë të harroj pamjen e frikësuar në fytyrë dhe rrëfimin që ndau me mua një grua rome, viktimë e dhunës...

Të gjitha pyetjet pa përgjigje 

Kaloi gati se një muaj që nga fillimi i vitit të ri. Shumë vetë thonë se kjo është koha e përmbledhjes së përshtypjeve nga...

Efektet e (mos)njohjes së Kosovës nga Serbia

Shteti i Kosovës dhe ai i Serbisë vazhdojnë përballjen e tyre në procesin e dialogut në një proces të mundimshëm bilateral. Megjithatë, duhet patur...

Nivel më i lartë i zgjedhjeve 

A ju kujtohen zgjedhjet që u mbajtën më 6 tetor? Po bëj shaka, natyrisht se ju kujtohen. E di që keni dëgjuar tepër për...

Shengeni i vogël apo ‘pakti i djallit’

Derisa presin të hyjnë në Bashkimin Evropian, e është pikëpyetje se kur do të ndodhë kjo dhe nëse do të ndodhë fare, vendet e...

Kur nuk sillesh si një “bot”

Nëse nuk sillesh si një “bot”, atëherë je “i ndershëm”. Kjo vjen si dënim. Shqiptar i “ndershëm” dikur, e serb “i ndershëm” sot. Për...

Loja e Kosovës me pakicat

Shteti i Kosovës ka një obsesion interesant për pakicat. Bile, edhe për pakicat e pakicave në mënyrë të veçantë. Ky është internacionalizmi liberal, me...

Në luftë mund të shkoni – vetë

Thirrjet në luftë në këto hapësirat tona ka kohë që nuk janë asgjë e re. Jemi mësuar me gjenerata të ndryshme të politikanëve që...

Takimi i tretë i ‘Shengenit Ballkanik’ pritet me protesta në Tiranë

“Shqipëria e ka tradhëtuar Kosovën”, këto thirrje shoqëruan fillimin në Tiranë të takimit të tretë për nismën e ‘Shengenit Ballkanik’. Kryeministri shqiptar, Edi Rama, priti...

Anëtarët joligjërisht të delegjitimuar të qeverisë së ardhshme

Që nga zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë kanë kaluar gati tre muaj. Edhe pse fituesi i zgjedhjeve dihet qysh prej përfudimit të tyre,...

Edukimi medial – element kyç i edukimit funksional në shoqërinë demokratike

Sot, një numër i madh i popullatës ka qasje në internet. Më të përfaqësuarit janë të rinjtë, por kohët e fundit, në veçanti me...

Trashëgimia kulturore e Kosovës

Identitet. Kujtesë. Përkatësi. Kulturë. Këto janë vetëm disa prej atributeve që të vijnë ndër mend kur përmendet termi trashëgimi. Republika e Kosovës, megjithëse shtet...

Analiza e trendeve – qëndrimet e komunitetit serb në Kosovë 

Sipas praktikës tashmë të vendosur, sektori joqeveritar në Kosovë për të katërtin vit me radhë ka publikuar rezultatet e hulumtimit brenda komunitetit serb përkitazi...

Si na përçau, përsëri, Peter Handke

Që nga momenti kur në opinion doli lajmi që Peter Handke është fituesi i çmimit Nobel për letërsi këtë vit, mendimet në hapësirën e...

Huliganët – mjet politik 

Të helmuar nga nacionalizmi, huliganët zakonisht shprehin frustrimin dhe entuziazmin e tyre në terrene sportive dhe rreth tyre, e në shumicën e rasteve këto...

E vërteta e trishtueshme, e dhimbshme

Kaluan edhe një palë zgjedhje në Kosovë, po formohen koalicione të reja, Qeveri të reja, flitet (si zakonisht tek ne) për problemet e vjetra,...

‘Idetë e mëdha’ të popujve të vegjël

Deklarata e Daniel Serwer-it, njërit prej njohësve më të mirë në SHBA të situatës në Ballkan, se Shqipëria dhe Kosova duhet të hedhin poshtë...

Kërkohet ndriçimi i vrasjeve e zhdukjeve të gazetarëve në Kosovë 1998...

Më 21 gusht 1998, dy gazetarë të Radio Prishtinës (RTP), Đuro Slavuj dhe Ranko Perenić, udhëtuan prej qytetit të Rahovecit për në Manastirin e...

Nevoja për vazhdim të qasjes konstruktive ndaj Serbisë

Derisa shteti i Kosovës është në prag të konstituimit të qeverisë së re të të përbërë nga koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike...

Konflikt i ri në horizont?

Lista Serbe i fitoi bindshëm zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit duke i marrë mbi 50 mijë vota. Partitë e tjera serbe humbën aq...

Çmimi i njohjeve, çmimi i tërheqjeve 

Republika e Naurusë është vendi i 17 i cili e tërhoqi njohjen e Kosovës, deklaroi ministri i punëve të jashtme Ivica Dačić. “Diplomacia serbe e...

Është koha

Për komunën e Klinës kam dëgjuar qysh i vogël dhe kam ditur përmendësh fjalinë e famshme kur e pyes nënën se ku ndodhet fshati...

Çfarë tha Palmer?

Matthew Palmer nga Departamenti amerikan i Shtetit shtroi disa pika të rëndësishme rreth vështirësive në procesin e normalizimit midis Kosovës e Serbisë në fjalimin...

Albin Kurti: Asociacioni është në thelb i vdekur

Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe (AKS) është në thelb i vdekur, thotë Albin Kurti, kandidati për kryeministër të Kosovës i cili fitoi zgjedhjet...

Urat e paqes 

Si po shkon procesi i pajtimit në Kosovë dhe deri ku kemi arritur është pyetje kryesisht për komunitetin e akademikëve apo politikanët. Mirëpo, nëse...

Zgjedhje “me kusht” 

Zgjedhjet si proces demokratik i vendosjes dhe zgjedhjes së përfaqësuesve në organet shtetërore kanë qenë gjithmonë mënyra më e mirë që populli të shprehë...

Fletëvotimet 

Nuk jam edhe aq i moshuar, por megjithatë ia kam dalë që deri më tani të dëgjojë gjithfarë lajmesh. Gjithmonë kam qenë i shokuar...

Këmbët e shkurtra të mini-Shengenit ballkanik

E dini atë fjalën e urtë për këmbët e shkurtra? E dini! Në rregull, pra, për çka bëhet fjalë këtu? Për të vërteten apo...

Përfshirja e komunitetit serb në qeverinë e re si mundësi e...

Së fundi është bërë e qartë nga shumë përfaqësuesë politik të komunitetit serb në Republikën e Kosovës se ata kanë shfaqur gatishmërinë për të...

Shënimi i muajit

Periudha nga shënimi i muajit të kaluar deri tani ka qenë e dominuar nga zgjedhjet e parakohshme, fushata parazgjedhore e më pas edhe nga...

Qëndrimet e Albin Kurtit ndaj dialogut me Serbinë

Sipas rezultateve praprake të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme të Kosovës të...

Politika e shtyrjes në Kosovë dhe Serbi

Bona fide, ose "me mirëbesim", është një term që shpesh e dëgjojmë në lidhje me dialogun e Brukselit. Zyrtarët e BE-së, si dhe përfaqësuesit...

Politizimi i sportit 

Më 9 tetor të këtij viti ishte caktuar ndeshja futbollistike midis Crvena Zvezdës nga Beogradi dhe Trepçës nga Mitrovica, apo Mitrovica e Veriut, apo...

Vjeshtë e Kosovës

Për dallim nga Serbia, zgjedhjet në Kosovë ishin tejet të pasigurta, interesante. Pas përfundimit të tyre, u zhduk droja, tensioni, e shumë gjëra edhe...

Me ‘lotsjellës’ mbi mjegullën rreth dialogut

Thënë ndershmërisht, nuk është aspak i domosdoshëm lotsjellësi që të mjegullohet gjithçka rreth dialogut Kosovë - Serbi. Nëse shikojmë prapa, këto vite, gjithçka u...

Fitorja e opozitës dhe 10:0 për Serbinë 

Edhe një palë zgjedhje janë pas nesh. Pas 6 tetorit 2019 Kosovën e pret një përbërje e re e parlamentit, por, para së gjithash,...

Të pranueshëm 

Që nga viti 1999 e deri në ditët e sotme, Kosovën kryesisht e udhëheqin “politikanët” që kanë dalë nga UÇK-ja. I ashtuquajturi “krahu i...

Të bashkuar për mbrojtjen e natyrës

Lajm kryesor, planetar, këto ditë ishte një fjalim i një vajze të quajtur Greta Thunberg, një aktiviste për klimen që po lufton kundër ndryshimeve...

Unitet pa të menduar uniform

Siç e dimë mbase të gjithë, pas dorëheqjes së Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, në Kosovës pasojnë zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Pas mjaft zvarritjeve...

Pluralizmi politik në raportin mes Kosovës dhe Serbisë

Teksa në Kosovë ekziston një atmosferë parazgjedhore, kjo gjendje nuk ka ndikuar vetëm në skenën politike por edhe ne të gjithë popullatën. Në këtë...

Dialogu dhe 6 tetori

Kosova i mban zgjedhjet e reja të parakohshme pas pak ditësh. Alternativat politike janë të shumta në numër (5) por të vogla e të...

Dikush po e do dialogun, por jo Kosova e Serbia

Ka gati një vit që kur Kosova e Serbia janë ngritur “vrullshëm” nga tavolina e dialogut dhe nuk kanë provuar më as të afrohen,...

Kush po na ndan kështu?

Disa herë deri tani në blogjet e mia e kam theksuar që hapësira ku po jetojmë është e tillë që ndarjet, shumë lehtë, brenda...

Unë flas për Serbinë, ti më jep votën

Më njëzet e pesë shtator 2019 zyrtarisht filloi fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë. Për vetë arsyet që sollën deri tek këto...

Trashëgimia kulturore vuan pasojat e mosanëtarësimit në UNESCO

Kalaja mesjetare e Novobërdës është një nga projektet e vetme  në Kosovë, restaurimi i së cilës është mbikëqyrur nga UNESCO vitet e fundit. Por...

Kulla, qytete… stadiume

Fushata politike për zgjedhjet parlamentare në Kosovë është në vlug. Këto ditë, politikanët lokal po na premtojnë gjithçka. Konkurse për vende pune, ndarje banesash......

Problemi i të kthyerve nga Siria 

Vitet e kaluara shpesh kemi mundur të dëgjojmë që një numër i madh i njerëzve të besimit islam nga e gjithë Evropa, e me...

Ndërtimi i urave përmes gjuhës

Sipas një hulumtimi të kryer nga Qendra për Nisma Sociale (Centar za Socijalne Inicijative, CSI), gjatë vjeshtës së vitit 2018, vetem 5% e të...

Ku janë njerëzit?

Para një kohe Eurostat i botoi, e portali lokal, KosSev, i transmetoi të dhënat për shpërnguljen e popullatës nga këto hapësira në vendet perëndimore...

Shënimi i muajit

Ndonëse stinë vere dhe Dialogu i bllokuar, gjatë korrikut, gushtit dhe tani në shtator pati përpjekje të shtuara për të shtruar rrugën e rifillimit...

Zgjedhjet e reja – festa e vjetër e primitivitetit

Para dy muajsh, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit të Republikës së Kosovës me pretekstin se kishte marrë ftesë nga Gjykata Speciale...

Kur do të pavarësohen serbët e Kosovës nga Serbia?

Nuk ka javë që nga komunat veriore të Kosovës, ose të tjera me shumicë serbe, nuk vijnë lajme për ndonjë bojkot ndaj shtetit kosovar;...

Cirku i ri politik

Diçka më pak se një muaj na ndan nga zgjedhjet parlamentare në Kosovë, të cilat janë caktuar për 6 tetor 2019. Në vend që...

Tërheqja e njohjeve të Kosovës 

Qëllimi i Serbisë është të parandalojë hyrjen e Kosovës në Kombet e Bashkuara (OKB) dhe për ta siguruar këtë qëllim, Ministri i Jashtëm i...

Pajtimi – rrugë apo qëllim 

Gjatë tërë këtyre viteve pas luftës, pothuajse për të gjithë aktorët politik në Kosovë, por edhe për përfaqësuesit e sektorit joqeveritar, tema kryesore rreth...

Faktori ndërkombëtar dhe zhbllokimi i dialogut

Procesi i dialogut në këtë pikë mund të konsiderohet i bllokuar. Kjo në masë të madhe për shkak të mungesës së kompromisit të dy...

Kosovo Youth Festival – Pse nuk ka më shumë histori të...

Jemi mësuar me tema “të mëdha” dhe shqyrtime të mëdha të së ardhmes, e ndoshta edhe më shumë me vlerësime të së kaluarës. Shumë...

Një rrëfim ndryshe për Kino “Lumbardhi”

Të premtën e 19 korrikut, kur kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dha dorëheqje për shkak të ftesës nga Dhomat e Specializuara dhe Zyra e...

Një vit më vonë 

Qëkurse është përmendur ndryshimi i kufijve në diskutimin “Perspektivat evropiane të zgjerimit të Bashkimit Evropian” në forumin evropian në Alpbach, në të cilin morën...

Rënja e një pushteti

Në pranverën e vitit 2017, Ramush Haradinaj u ndalua nga autoritetet franceze për shkak të një urdhërarresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia. Në atë...

Fundi apo fillimi

Dorëheqja e kryeministrit të institucioneve të Kosovës ishte befasi për ata që nuk i kanë përcjellur të gjitha ato që po ndodhin gjatë disa...

Dorëheqje plot ndjenja 

Më nëntëmbëdhjetë korrik 2019, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e kryetarit të Qeverisë së Kosovës. Këtë e bëri, siç thotë, për të mbrojtur...

Si u komentua deklarata e Kuintit në media?

Qeveritë e vendeve të Kuintit (Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar), më herët këtë muaj, përmes një deklarate i bënë...

Jo serbë sa duhet

Ditët e kaluara lajmi kryesor për serbët e Kosovës, po edhe për ata në Serbi, ka qenë ndalimi i hyrjes në Kosovë me pasaportë...

Vendkalime administrative apo kufitare?

Evropa, shekulli 21-të, e një shtet i cili po përpiqet që të jetë i pavarur po zbaton lëvizje paksa të krisura. Mbase në këtë...

Sa e qëndrueshme është paqja në Kosovë?

(Shkruar nergut për New Perspektiva) Si mund ta dimë nëse një paqe është e qëndrueshme? Kjo është pyetja kryesore që e shqyrtoj në librin tim...

Disfatë e të gjithëve

Negociatat midis Serbisë dhe Kosovës për marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve janë ndërprerë tashmë tetë muaj. Serbia insiston se nuk do t’i vazhdojë...

Mendja apo zemra

Procesi i zgjidhjes së çështjes së Kosovës, apo, siç e thonë disa, problemit të Kosovës, ngadalë por sigurt po largohet madje edhe nga ajo...

Banorët e Gorazhdecit duan t’i kthehen ndërtimit të një jete më...

“Nëse e lëmë anash kontekstin politik, mendoj se duhet të bëjmë shumë për t'i nxitur njerëzit ta njohin njëri-tjetrin më mirë, ta mësojnë gjuhën...

Pajtimi dhe e Vërteta nuk mbërrihen nga anonimë dhe analfabetë

Disa OJQ (Organizata jo-qeveritare) i kishin ftuar 14 gra në një fokus-grup për të diskutuar mbi komisionin e themeluar nga presidenti, Hashim Thaçi, për...

Kolonizatorët e dëbuar

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se ndërtimi i vendbanimit për të kthyerit, “Lugina e Diellit”, në komunën e Zveçanit, është një përpjekje për...

Faktori ndërkombëtar dhe zhbllokimi i dialogut

Procesi i dialogut në këtë pikë mund të konsiderohet i bllokuar. Kjo në masë të madhe për shkak të mungesës së kompromisit të dy...

Dorëheqja e parevokueshme

Ramush Haradinaj, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës të premten ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga pozita e kryeministrit të Kosovës për shkak...

Ballafaqimi me të kaluarën, hap para për të ardhmen 

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, para vetëm disa ditëve dha dorëheqje në postin e kryeministrit të Kosovës. Kur e shihni këtë lajm në media,...

Letër e hapur drejtuar z. Borrell

I nderuari Z. Borell, Urime për nominimin Tuaj për pozitën e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë....

‘Kriza humanitare’ në media

Në fillim të muajit, më 1 e 2 korrik, dyqanet ushqimore dhe kiosqet në veri të Kosovës u mbyllën në shenjë proteste ndaj taksës...

Kush po e pengon lirinë ekonomike në veri të Kosovës?

Dhe derisa të gjithë po e politizojnë bojkotimin e biznesmenëve serbë dhe po i japin një notë etnike, askush në fakt nuk flet për...

Të humbur në përkthim

Republika e Kosovës formalisht funksionon si demokraci parlamentare. Domethënë, formalisht, kuvendi ose parlamenti është institucioni më i rëndësishëm në vend. Aty emërohet e rrëzohet...

Çift artistësh në Mitrovicë synon të bashkojë shoqërinë e ndarë

Miljana Bulatović-Dunđerin dhe bashkëshorti i saj, Aleksandar Dunđerin, jetojnë në Mitrovicë të Veriut, ndonëse asnjëri nga ta nuk janë lindur në këtë qytet. Ishte...

Shënimi i muajit

Samiti i paralajmëruar i një korrikut në Paris pritej të shënonte ditën kur Prishtina e Beogradi do të mund të rifillonin Dialogun për normalizimin...

Vite krize 

Tashmë po bëhet një muaj prej kur njësitë speciale ROSU hynë në veri të Kosovës me qëllim të arrestimit të pjesëtarëve të policisë së...

Luftë propagandistike

Procesi i normalizimit apo siç e kam quajtur me një rast – procesi i jonormalizimit të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës këto ditë po...

Katastrofë humanitare apo spin medial? 

Nuk kaloi shumë kohë nga incidenti i mëparshëm në veri të Kosovës, tani po paralajmërohet një katastrofë humanitare në këtë territor. Më saktësisht, Beogradi...

Pritjet nga Samiti i Parisit

Autoritete të larta të Kosovës dhe Serbisë pritet të marrin pjesë në takimin e Parisit më 1 korrik, të organizuar nga presidenti francez, Emmanuel...

Sa jemi vërtetë të sinqertë

Aty kah fundi i majit, Kuvendi në Beograd mbajti një mbledhje të posaçme kushtuar gjendjes në Kosovë ku presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić, paraqiti...

Kokën në Beograd, e trupin në veri

Kosova është bërë vend i zgjedhjeve që sjellin vetëm komplikime të reja në institucione, ndonëse qëllimi i tyre është funksionalizimi i tyre....

Fjalimi i kryeministrit, Tony Blair, për Kosovën, më 23 mars 1999...

Ndërsa po flas, ende është e paqartë se cili do të jetë rezultati i bisedimeve të Z. Holbrooke, në Beograd, por ka...

Do punë personale të presidentit 

Kohë më parë, Aleksandar Vučić, presidenti i Republikës shekullare të Serbisë, mori pjesë në Sinodin e Kishës Ortodokse Serbe në mënyrë që zyrtarëve kishtarë...

Dhe çka tash?

Kaluan zgjedhjet, siç thotë populli ynë ‘u mbars mali e polli një mi’. Pa pasur qëllim që këtu të analizojmë se kush ka ndikuar...

Shtirja e Albin Kurtit me Listën Serbe

Kandidatët e Listës Serbe, ashtu siç pritej, i fituan bindshëm të katër komunat e Kosovës me të cilat qeverisën edhe më herët....

Arrestimet në veri të Kosovës

Zëri i lartë dhe i pakëndshëm i sirenës më zgjon diku pas orës 6. Ngrihem, diçka e pazakonshme po ndodh. E pazakontë,...

Vështirësitë në procesin e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Procesi i normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë perceptohet si objektivi primar për të dy shtetet respektive jo vetëm në raportet...

Kufijtë dhe arti

Fundmaji i këtij viti do t’i gjejë artistët kosovarë në një dilemë të madhe, e që kolegët e tyre nuk e kanë...

Pingpong pafundësisht

„Shteti i Kosovës është shtet edhe i serbëve të Kosovës, shoqëri të cilën e ndajmë së bashku,“ tha Haradinaj duke reaguar ndaj...

Zgjedhje simbolike

Në veri të Kosovës përfunduan zgjedhjet të cilat më duket se nuk do të ndryshojnë asgjë të rëndësishme. Gati 58.000 persona kanë...

Përse ndarja u bë opsion në dialogun Kosovë-Serbi?

Që nga viti 2018, zyrtarë nga Serbia dhe Kosova kanë filluar ta përmendin idenë e ndarjes (të ashtuquajtur ndryshe "këmbimi i territoreve"...

Kurse të shqipes dhe serbishtes në vendbanimet e përziera etnikisht

Në objektin e qendrës rinore në qytetin e Obiliqit, Ana Kostić, zgjedhon folje të rregullta në gjuhën serbe. Nxënësit e saj në klasë janë...

Samiti i Berlinit, Dialogu dhe kufijtë

Liderët e Ballkanit Perëndimor u mblodhën në fund të prillit në Berlin, me ftesë të kancelares gjermane, Angela...

Lirisht të palirë

Më tre maj në botë shënohet Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit. Si çdo vit tjetër, edhe këtë tre maj e rikujtuam rëndësinë e...

Fushatë në të dy drejtimet

Presidenti i Kosovës i caktoi zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në veri të Kosovës për arsye se kryetarët e lartpërmendur, menjëherë pas...

A mund të ketë zgjedhje në veri?

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës pritet të mbahen më 19 maj. Lajm përbënte mosçertifikimi i kandidatëve të subjektit kryesor për t’i fituar...

Rregullimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi jashtë procesit të dialogut

Ndonëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë përceptohen si vitale në procesin e normalizimit, mund të argumentojmë që të dyja shtetet duhet të kenë parasysh...

Cirku udhëtues

Tashmë një periudhë kohore, si lajm kryesor në Serbi paraqiten protestat e qytetarëve nën titullin “1 nga 5 milion”. Në vazhdën e këtyre protestave,...

Pashkët e Berlinit 

Mbi të gjitha që do të mund të thoshim pas takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin, të organizuar nga Macron dhe Merkel,...

Cilin model duhet të ndjekin serbët e Kosovës?

Serbët e Kosovës kanë qenë në hall gjatë gjithë viteve të pasluftës, pasi nga Beogradi u ofroheshin lloj-lloj modele politikanësh të cilët ata shtyheshin...