Nevoja për vazhdim të qasjes konstruktive ndaj Serbisë

Derisa shteti i Kosovës është në prag të konstituimit të qeverisë së re të të përbërë nga koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, një pikë e veçantë në...

Konflikt i ri në horizont?

Lista Serbe i fitoi bindshëm zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit duke i marrë mbi 50 mijë vota. Partitë e tjera serbe humbën aq keq sa nuk pritet të kenë asnjë...

Çmimi i njohjeve, çmimi i tërheqjeve 

Republika e Naurusë është vendi i 17 i cili e tërhoqi njohjen e Kosovës, deklaroi ministri i punëve të jashtme Ivica Dačić. “Diplomacia serbe e udhëhequr nga Ivica Dačić po vazhdon fushatën...

Është koha

Për komunën e Klinës kam dëgjuar qysh i vogël dhe kam ditur përmendësh fjalinë e famshme kur e pyes nënën se ku ndodhet fshati i saj i lindjes Bërkovë. Gjithmonë më...

Çfarë tha Palmer?

Matthew Palmer nga Departamenti amerikan i Shtetit shtroi disa pika të rëndësishme rreth vështirësive në procesin e normalizimit midis Kosovës e Serbisë në fjalimin e tij të fundit në Bibliotekën Kombëtare...

Albin Kurti: Asociacioni është në thelb i vdekur

Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe (AKS) është në thelb i vdekur, thotë Albin Kurti, kandidati për kryeministër të Kosovës i cili fitoi zgjedhjet e parakohshme të mbajtura muajin e kaluar. Në...

Urat e paqes 

Si po shkon procesi i pajtimit në Kosovë dhe deri ku kemi arritur është pyetje kryesisht për komunitetin e akademikëve apo politikanët. Mirëpo, nëse më pyesni mua, kjo është pyetje para...

Zgjedhje “me kusht” 

Zgjedhjet si proces demokratik i vendosjes dhe zgjedhjes së përfaqësuesve në organet shtetërore kanë qenë gjithmonë mënyra më e mirë që populli të shprehë vullnetin e vet sa i përket përcaktimit...

Fletëvotimet 

Nuk jam edhe aq i moshuar, por megjithatë ia kam dalë që deri më tani të dëgjojë gjithfarë lajmesh. Gjithmonë kam qenë i shokuar në një mënyrë a tjetër, por lajmi...
Albania PM Edi Rama, Serbia President Vučić and North Macedonia PM Zoran Zaev

Këmbët e shkurtra të mini-Shengenit ballkanik

E dini atë fjalën e urtë për këmbët e shkurtra? E dini! Në rregull, pra, për çka bëhet fjalë këtu? Për të vërteten apo për këmbët e shkurtra? Përndryshe, ata që...