Daçiq: Vënia e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve, propozim zyrtar i Serbisë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se propozimi zyrtar i Serbisë, për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është “vënia e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve”. Në një...

Mogherini: Pa e hequr Kosova taksën, s’ka kushte për vazhdimin e dialogut

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, porositi sot në Bruksel, se derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte për një vazhdim të suksesshëm të dialogut. Ajo...

BE: Heqja e taksës do të mundësonte rifillimin e shpejtë të Dialogut

Deklaratë e Shefes së Zyrës së BE-së/PPBE dhe shefave të misioneve të BE-së në Kosovë "Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së dhe shefat e misioneve të BE-së në...

Kosova kushtëzon dialogun me gatishmërinë për njohje nga Serbia

Prishtina zyrtare e ka vënë një kusht për t’u përfshirë në dialogun për marrëveshjen finale me Serbinë. Përpara se të ulet në tryezën në Bruksel, ajo do zotimin paraprak të delegacionit...

Platforma për dialogun nuk përfshin korrigjimin e kufijve

Ekipi negociator i Kosovës i ka dorëzuar draft-platformën për bisedimet me Serbinë krerëve të shtetit dhe është zotuar se së shpejti do ta paraqesë atë edhe para Kuvendit. Platforma e Kosovës për...

Predstavljen izveštaj «Srpska zajednica na Kosovu: Zamrznuti život u zamrznutom konfliktu»

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji predstavio je izveštaj «Srpska zajednica na Kosovu: Zamrznuti život u zamrznutom konfliktu» na konferenciji za medije u beogradskom Medija centru. O istraživanju i razgovorima...

Konfirmohet çarja serioze e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Amerikës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip S Kosnnett, i dorëzoi Presidentit të vendit, Hashim Thaçi, letrën nga Mattthew Palmer, Zëvendës asistenti i Sekretarit të shtetit Zëvendës Asistentja e Sekretarit të Mbrojtjes, Laura...

#1od5miliona u Gračanici: I da se zna, Ibar nije granica!

Vest je ažurirana/ „Gračanica je progovorila“ Šta tačno znači razgraničenje Srba i Albanaca? Gde su linije i tačke tog razgraničenja? Pod kakvim uslovima i kakav je to kompromis koji će iz ovog...

2019-a do të duhej të jetë viti për një marrëveshje

Editorial i përbashkët i ambasadorëve Scott dhe Kosnett Guximi dhe kreativiteti i udhëheqësve në Athinë dhe Shkup për ta zgjidhur mospajtimin që zgjati me dekada do të duhej ti frymëzonin të gjithë...

Protest „1 od 5 miliona“ u subotu 9. februara u Gračanici

Posle protestne šetnje „Jedan od pet miliona“ koja je  prošle subote održana u Kosovskoj Mitrovici, a koja je zapamćena i po nejasnim izjavama organizatora o tome da li će ona ponovo...