SHBA: Të mohuarit e mizorive ofendon kujtimet për viktimat

Gjersa Kosova përkujton 20 vjetorin e mizorive të luftës, Ambasada e SHBA-ve shprehë ngushëllimet e sinqerta familjeve të viktimave. Të mohuatrit e mizorive ofendon kujtimet për viktimat, i traumatizon familjet edhe më...

Lista Serbe do të marrë pjesë në zgjedhje në veri

Lista Srpska do të marrë pjesë në zgjedhjet komunale në katër komunat veriore. Vendimi u mor pas takimit të përfaqësuesve të Srpska-s me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Ndryshe, zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut,...

Shpallen zgjedhjet për komunat e veriut

Presidenti i Kosovës ka shpallur zgjedhjet për kryetarë të Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit. Kjo pasi kryetarët e këtyre komunave kishin dhënë dorëheqje nga këto pozita. Sipas njoftimit zgjedhjet e...

Hahn: Marrëveshja e ardhshme mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë gjithëpërfshirëse

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ka njoftuar se marrëveshja e ardhshme në mes të Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve do të jetë gjithëpërfshirëse. “Marrëveshja në mes të...

Apostolova: Hendeku gjuhësor po rrezikon gjyqësorin në Kosovë

​Përkundër arritjeve, sistemi gjyqësor i Kosovës vazhdon të përballet me shumë probleme, si ai i mungesës së përkthyesve dhe mungesa e integrimit të pakicave në gjyqësor. Kështu tha shefja e Zyrës...

Šta znači pravno obavezujući sporazum između Srbije i Kosova?

Iako je dijalog o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova trenutno u ćorsokaku, evropska i međunarodna strana nastavljaju da šalju poruke, kako Beogradu tako i Prištini, da je sporazum neophodan ako zemlje...

Kandiq: S’ka normalizim marrëdhëniesh pa zbardhjen e krimeve të luftës

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë ka mbajtur një tryezë ku është bërë prezantimi i raportit vjetor mbi monitorimin e gjykimeve të lidhura me krimet e luftës. Me këtë rast, u...

Asociacioni, ‘nën hijen’ e marrëveshjes përfundimtare

Paralajmërimi i mundësisë së një marrëveshjeje eventuale përfundimtare në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, ndonëse ky proces ka ngecur aktualisht, ka bërë që çështja e formimit të Asociacionit të komunave me shumicë...

Šta je u Orahovcu ostalo od suživota?

U Orahovcu, jednoj od multietničkih opština u jugozapadnom delu Kosova, Srbi i Albanci su ranije živeli, kako sami kažu, kao 'braća i sestre', a danas se taj odnos sveo samo na...

“Imamo ozbiljan problem ako ne bude dogovora između SRB i KS” (foto)

Sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova neophodan je. On treba da garantuje multietnički karakter Kosova, a budućnost odnosa između Srba i Albanaca zavisi od diskursa Prištine i Beograda....