Lajiq s’pret rezultat nga dialogu ndërserb për Kosovën

Nënkryetari i Qeverisë së Serbisë Rasim Lajiq ka deklaruar se nuk është reale të pritet që në dialogun e brendshëm për Kosovën të arrihet zgjidhje kompromisi, transmeton Koha.net. Siç ka theksuar, referendumi...

Kosova i çon porosi BE-së se më nuk do të paguajë për energjinë e...

Kosova i ka dërguar porosi Bashkimit Evropian se më nuk do të paguajë asnjë cent për energjinë e shpenzuar në veri. Një porosi BE-ja do ta marrë në formë zyrtare nga Klaus...

Gjuriq: Serbia e neveritur me dënimin e Oliver Ivanoviqit

Sipas tij, është koha që Beogradi ta rishqyrtojë pjesëmarrjen e tij në dialog me Prishtinën, transmeton Indeksonline. Gjuriq, pas vendimit të Gjykatës Themelore në Mitrovicë që të dënohet me 9 vjet burg...

Në Bruksel u mbajt takimi për diplomat

BE e vlerësoi progresin e arritur, si dhe theksoi se në të ardhmen do të mbahet edhe një takim për të finalizuar të gjitha aktivitetet e nevojshme për zbatimin e marrëveshjes. Me...

Ki-Moon, i shqetësuar me ritmin e ngadalshëm të zbatimit të marrëveshjeve Kosovë-Serbi

Në raportin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Kosovën, i cili do të publikohet nesër, thuhet se në Kosovë ka mbetur akoma shumë punë në promovimin e tolerancës dhe pajtimit...

Maji, afati i fundit për shuarjen e operatorëve ilegalë

Brenda disa javësh dy operatorët ilegalë të Serbisë të cilët funksionojnë në territorin e Kosovës, kryesisht në komunat e banuara me shumicë serbe në veriun e Kosovës, pritet të shuhen. Ndërkohë, operatori...

Qytetarët për Dialogun Kosovë-Serbi: Nuk po arrin të integrojë veriun e Kosovës

Sot gjatë një konference për media KDI ka prezantuar sot  rezultatet e sondazhit të tretë për Dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë: “6 Vite pas (mos) konsolidim i shtetësisë - këndvështrimi i...

Bahtiri: Nëse ndërrohen kufijtë e Mitrovicës, dorëhiqem

Këto komente numri një i Mitrovicës i bëri në tribunën “Ura mbi Ibër” që po mbahet në Prishtinë nën organizimin të Lëvizjes Vetëvendosje dhe komunës me të cilën udhëheq Bahtiri. Ai shtoi...

Vuçiq: Nuk e njohim pavarësinë e Kosovës e as nuk kemi plane për luftë

Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por as nuk do të nxisë luftë e konflikt në Kosovë, ishin mesazhet që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ua transmetoi qytetarëve serbë...

Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe: obligim apo mundësi e mirë?

Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në përgjithësi prezentohet dhe arsyetohet si një obligim ndërkombëtar. Përfaqësues të qeverisë i referohen Asociacionit si pjesë e procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë....