Ministrja Tahiri: Urën e Mitrovicës e hapëm pas 17 vjetësh

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, sot ishte për një vizitë pune në Mitrovicë për të inspektuar punimet për revitalizimin e urës së Ibrit, pas heqjes së barrikadës më 14 gusht si...

Qeveria shpreh keqardhje për incidentet në Mushtisht

Qeveria e Kosovës shpreh keqardhje për incidentet e dhunshme që kanë ndodhur të dielën në Mushtisht, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, zyrtarë të zyrës për komunikim me publikun nga...

Dialogu Prishtinë – Beograd drejt ristrukturimit

Dialogu politik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që po zhvillohet në kuadër të takimeve të kohëpaskohshme, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, nuk do t’i prodhojë efektet e pritura, përderisa Kosova...

Lista Serbe presion Qeverisë të themelohet më shpejt Asociacioni

Nuk ka përparime në çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që subjekti politik Lista Serbe, e cila bën pjesë në koalicionin...

Të rinjtë e Mushtishtit me banerë kujtojnë krimet serbe në këtë fshat

Të rinjtë e fshatit Mushtisht te Suhareka, sot në hyrje të fshatit të tyre, kanë vendosur disa fotografi-pllakate me tekst me qëllim tregimin e dëshmimin për krimet e bëra nga serbë...

Mesazhi i presidentit Thaçi drejtuar qytetarëve

Mesazhi i presidentit Thaçi drejtuar qytetarëve Është shumë e rëndësishme që në udhëkryqin politik dhe institucional në të cilin ndodhet tash vendi ynë, vendimmarrja politike të bëjë zgjedhjen e duhur. E ardhmja jonë...

Biden porosit të themelohet Asociacioni dhe të ratifikohet Demarkacioni

Biden, gjatë kësaj vizite, kishte porosi të qarta për lidershipin politik të Kosovës, sidomos institucionet vendimmarrëse, duke u kërkuar atyre që të përmbyllin çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me...

Vuçiq–Bidenit: Së shpejti mirëpresim përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se temat kryesore të bisedimeve me nënpresidentin amerikan Joe Biden kanë qenë marrëdhëniet bilaterale, dialogu Beograd-Prishtinë, marrëdhëniet rajonale dhe rruga evropiane e Serbisë. Kryeministri i...

“FSK -ja ka rritje të besueshmërisë edhe nga minoriteti serb,” thotë KIPRED

Sipas raportit të promovuar sot, Forca e Sigurisë së Kosovës sa i përket besueshmërisë sipas etnisë; besimin më të lartë në FSK e kanë shqiptarët, por vlen të përmendet këtu se...

Prapë dështojnë negociatat në Bruksel për telekomunikacionin

As pas 20 orësh negociata në Bruksel, delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit nuk ia kanë dalë që t’i harmonizojnë të gjitha çështjet e domosdoshme për zbatimin e marrëveshjeve rreth telekomunikacionit, transmeton...