Thaçi me lule e zotim te lapidari i djemve te vrame serbë. Kurrë ma!

Thaçi ka tregue për vendosjen e kunorave me lule në memorialin përkujtimor të sulmit kriminal kundër të rijve të fshatit Gorazhdec, të kryem 14 vite ma parë, ku mbetën të vramë...

Bahet realitet heqja e barrikadës mbi Ibër

Ashtu si asht paralajmërue, sot n’orën 10:00 ka fillue heqja e barrikadës dhe rivitalizimi i urës kryesore të Ibrit në Mitrovicë. Punimet në këtë urë po fillojnë mbas marrëveshjes së kohëve të...

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet

Siç ju kemi paralajmëruar në raundin e fundit të bisedimeve, i mbajtur në Bruksel më 2 dhe 3 gusht 2016, ka pasur përparime në drejtim të përfundimit të hapave drejt marrjes...

‘Srpska’ predlaže rešenja za probleme Srba na Kosovu

Ove probleme identifikovali su poslanici liste “Srpska” tokom poseta opštinama - Novom Brdu, Peći, Goraždevcu, Velikoj Hoči, Gračanici, Đakovici, Leposaviću, Prištini, Partešu, Klokotu, Obiliću, Vučitrnu i Istoku, a koji su istovremeno...

Vučić: Kosovo i Metohija ostaje veliki izazov i u mandatu ove Vlade

(Iz programa Vlade Republike Srbije) 1.4. AP Kosovo i Metohija Pitanje Kosova i Metohije nesumnjivo ostaje veliki izazov i u mandatu ove Vlade. Nećemo priznati jednostrano proglašenu nezavisnost naše južne pokrajine, ali ćemo u interesu...

Priznanje KiM bi preseklo Gordijev čvor, ali to nećemo da učinimo

Jedino trenutno rešenje za Kosovo i Metohiju, koje bi preseklo Gordijev čvor, bilo bi da Vlada Srbije prizna nezavisnost Kosova, ali to ne može i neće da učini, poručio je danas...

“Ko živi na Kosovu, a ko od Kosova”

Nedavno je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Srbije Srđan Verbić najavio davanje optremnina prosvetnim radnicima. Kako pišu beogradski mediji, među njima je i 700 prosvetnih radnika sa Kosova,...

Duhet format dhe koncept tjetër për dialogun me Serbinë, thotë kryeministri Mustafa

(Pjesë nga intervista) Radio Evropa e Lirë: Ka një ngecje në bisedimet e Kosovës me Serbinë, që ka nxitur edhe debate ndërmjet palëve dhe të them akuza të ndërsjella për marrëveshjet e...

Takim për finalizimin e projekteve per pikëkalime kufitare me Serbinë

Qëllimi i këtij takimi ka qenë finalizimi dhe provimi i projekteve për pikëkalimet kufitare në Merdare, Bërnjak dhe Mutivodë, për të cilat sipas Marrëveshjes së Brukselit për IBM dhe Protokollit Teknik,...

Đurić: Prvo pešačka zona, pa revitalizacija mosta

Otvaranje mosta u Kosovskoj Mitrovici nije moguće dok ulica Kralja Petra ne bude pretvorena u pešačku zonu, a termin za početak revitalizacije mosta i te ulice još nije određen, izjavio je...