Kosova e Serbia s’merren vesh për njohjen reciproke të certifikatave ADR

Delegacioni i Republikës së Kosovës i udhëhequr nga Ministrja për Dialog, Edita Tahiri dhe Ministrja për Tregti dhe Industri, Hykmete Bajrami së bashku me ekipin profesional morën pjesë sot në takimin...

Mustafa: Asnjë kamion i Serbisë s`hyn në Kosovë

Kryeministri Isa Mustafa ka deklaruar se asnjë kamion nuk do të hyjë nga Serbia në Kosovë derisa nuk arrihet marrëveshje, njofton Klan Kosova. Këto komente të kreu të Qeverisë erdhën pas raportimeve...

Nga e premtja Serbia i njeh diplomat e Kosovës

Një gjë të tillë e ka konfirmuar për Kosovapress Arjeta Rexhaj, këshilltare e ministres për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri. Sipas saj, nga negociatat e fundit në Bruksel të zhvilluara...

MTI vendos masa reciproke ndaj Serbisë për mosnjohjen e certifikatës së ADR-së

“Me këtë vendim, është obliguar Dogana e Kosovës që të mos njeh certifikatën e ADR-së të lëshuar nga autoriteti serb. Vendimi është marrë pas përpjekjeve të shumta të Qeverisë së Kosovës...

Kosova s’e mori kodin telefonik +383 as në muajin mars

Edhe më tej tregu i telekomunikimeve vazhdon të mbetet kaotik sa i përket prefikseve të ndryshme që përdoren duke pasur në përdorim kode nga Monako, Sllovenia e Serbia. Bazuar në deklarimet e...

Katër pikat e Thaçit që vendosin paqen e bashkëpunimin Kosovë – Serbi

Kryetari në pritje Hashim Thaçi, ka mbajtur një ligjëratë sot në Institutin e Hagës për Drejtësi Globale, transmeton koha.net. Në kë fjalim i ka paraqitur katër pikat sipas të cilave dhe sipas...

Qeveria e Kosovës lë në harresë hartimin e statutit të “Zajednicës”

Ekzekutivi kosovar ende nuk ka filluar me identifikimin e ekspertëve kushtetues vendor dhe ndërkombëtarë të cilët do të merren jo vetëm me shqyrtimin e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese, por edhe në...

Mariq: Asociacioni i komunave serbe, pa kompetenca ekzekutive

Serbëve të Kosovës u janë shuar gati krejt shpresat se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe është afër formimit. Kaq pesimist për këtë punë është edhe vetë ministri i administrimit të pushtetit...

Qeveria nuk e mohon mundësinë e krijimit të një komune të re me shumicë...

Bajram Gecaj, zëvendësministër i Administrimit të Pushtetit Lokal, në një prononcim për lajmi.net, ka thënë se, për krijimin e komunave të reja janë dakorduar në marrëveshjen e koalicionit që kanë me...

European Path of Kosovo

Four years later, we have the Stabilisation and Association Agreement between the European Union and Kosovo that will enter into force on 1 April 2016, as the most important achievement for...