Kryeministri Mustafa thotë “do ta rishikojmë formatin e bisedimeve me Serbinë”

Zëri i Amerikës: Zoti kryeministër, kufiri me Malin e Zi dhe asociacioni i komunave me shumicë serbe janë pjesë e trysnisë së opozitës e cila kërkon zgjedhje të reja. Si prisni...

Serbia iu gëzua pranimit të Kosovës në EuroChambers

Para pak kohësh, Oda Ekonomike e Kosovës u bë pjesë e EuroChambers që është bashkimi i Odave ekonomike të shteteve evropiane. Si rrallë ndonjëherë, pranimi në këtë organizatë i Kosovës nuk hasi...

NGO AKTIV: Open letter to the Serbian MPs in Kosovo Assembly and to the...

Ahead of tomorrow’s visit of the High Representative of the European Union Foregin Affairs and Security Policy, Federica Mogherini in relation to the recommendation of European Commission for the visa liberalisation...

Mogherini on reconciliation and dialogue

In her speech to the Assembly of Kosovo, in Pristina, on Thursday, the EU High Representative Federica Mogherini spoke about the reconciliation and the dialogue between Pristina and Belgrade: “When the...

Dialogu me Serbinë – rrugë e vetme për paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim ambasadorët e të gjitha shteteve të Bashkimit Evropian, vetëm pak orë para vendimit të Komisionit Evropian për liberalizmin e...

Tahiri: Nëse nuk ka marrëveshje për certifikatat ADR, vazhdon reciprociteti me Serbinë

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka thënë për Indeksonline se nga mëngjesi janë në takim dhe se nëse nuk ka marrëveshje, do të vazhdojnë masat e reciprocitetit ndaj Serbisë. “Takimi ka filluar...

Asociacioni i komunave serbe pritet të hyjë në fazën e themelimit

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se fillimisht kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, duhet të formojë grupin i cili do të analizojë...

Ka hyrë në fuqi Marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka bërë me dije se sot ka hyrë në fuqi Marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR midis dy shteteve Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga...

Arrihet marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR në Bruksel

Me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel pas bisedimeve maratonike dhe në një atmosferë të rëndë dhe të tensionuar, rreth orës 3:30 pas mesnate është arritur marrëveshja për njohjen reciproke të çertifikatave...

Kosova e Serbia takohen sot në Bruksel për çështje urgjente

Temë diskutimi është njohja reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme të njohura si ADR, shkeljet e marrëveshjes për vizitat zyrtare nga ana e zyrtarëve të Serbisë duke hyrë...