Mogherini on reconciliation and dialogue

In her speech to the Assembly of Kosovo, in Pristina, on Thursday, the EU High Representative Federica Mogherini spoke about the reconciliation and the dialogue between Pristina and Belgrade: “When the...

Dialogu me Serbinë – rrugë e vetme për paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim ambasadorët e të gjitha shteteve të Bashkimit Evropian, vetëm pak orë para vendimit të Komisionit Evropian për liberalizmin e...

Tahiri: Nëse nuk ka marrëveshje për certifikatat ADR, vazhdon reciprociteti me Serbinë

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka thënë për Indeksonline se nga mëngjesi janë në takim dhe se nëse nuk ka marrëveshje, do të vazhdojnë masat e reciprocitetit ndaj Serbisë. “Takimi ka filluar...

Asociacioni i komunave serbe pritet të hyjë në fazën e themelimit

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se fillimisht kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, duhet të formojë grupin i cili do të analizojë...

Ka hyrë në fuqi Marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka bërë me dije se sot ka hyrë në fuqi Marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR midis dy shteteve Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga...

Arrihet marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR në Bruksel

Me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel pas bisedimeve maratonike dhe në një atmosferë të rëndë dhe të tensionuar, rreth orës 3:30 pas mesnate është arritur marrëveshja për njohjen reciproke të çertifikatave...

Kosova e Serbia takohen sot në Bruksel për çështje urgjente

Temë diskutimi është njohja reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme të njohura si ADR, shkeljet e marrëveshjes për vizitat zyrtare nga ana e zyrtarëve të Serbisë duke hyrë...

‘Truku i Ngathtë’ i Kushtetueses për Asociacionin

Tri vjet pas nënshkrimit historik të “Marrëveshjes së Parë mbi Parimet” nga ish- kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, vetëm katër nga gjashtëmbëdhjetë marrëveshjet janë zbatuar, ndërsa themelimi i Bashkësisë/Asociacionit së...

Për letërnjoftimet e serbëve të Kosovës bisedohet të martën në Bruksel

Zyra e Qeverisë së Serbisë për Kosovën ka njoftuar sot se pret që problemi i letërnjoftimeve të serbëve të Kosovës do të zgjidhet të martën, më 19 prill, në takimin që...

Kosova ndalon letërnjoftimet e strukturave paralele

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, bëri me dije se pas shumë përpjekjesh në kuadër të dialogut të Brukselit që të ndalet dukuria e përdorimit të lejeve ilegale, ende ka raste kur...