Haradinaj insiston në gjithëpërfshirje për dialog

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është vënë në thumb të kritikave të opozitës dhe analistëve politikë, për shkak të, siç thuhet, hezitimit të tij për të marrë rolin prijës në përfaqësimin...

Tim Judah: Shumë pak gjasa që dialogu të rinisë para vitit të ardhshëm

E shumëpërfolura “dritare e mundësive”, që deri në fund të vitit 2019 të arrihet një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë, duket se është mbyllur përfundimisht. Edhe pse shtytja për arritjen...

Si po zhvillohet fushata zgjedhore në veri?

Në veri të Kosovës, janë vendosur pllakatet, kryesisht të Listës Serbe, njërës prej katër subjekteve politike serbe, të cilat më 6 tetor do të garojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të...

Shqiptarët e serbët protestojnë në mbrojtje të Lepencit

Në Biti të Poshtme, ka nisur një protestë e përbashkët mes shqiptarëve e serbëve në mbrojtje të lumit Lepenc. Koha.net ka siguruar disa foto dhe video...

Kuinti i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun

(Deklaratë e përbashkët e qeverive të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,13 gusht 2019) Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të...

Shqiptarëve të veriut 20 vjet pas luftës nuk po u ndërtohen shtëpitë e tyre

Nadira Kralani, tash e 20 vjet, bashkë me fëmijët e saj jeton me qira në Mitrovicën e Jugut, pasi gjatë luftës i ishte djegur shtëpia në Veri të Mitrovicës. Ajo thotë se...
video

Shqiptarë e serbë në protestë të re kundër hidrocentralit që dëmton Lepencin

Banorët e Shtërpcës thonë që hidrocentrali po e varros lumin Lepenc. Shqiptarë e serbë të kësaj komune janë mbledhur sërish bashkë për të kundërshtuar ndërtimin e hidrocentralit në këtë lumë. Ata e kanë...

Da li je danas iluzorno govoriti o pomirenju Srba i Albanaca?

Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa bila je pomirenje Srba i Albanaca. Povod za razgovor o tome bio je nedavni početak rada Koalicije za pomirenje na Kosovu koju sačinjavaju nevladine organizacije...

Vuçiq: Dialogu me Prishtinën mund të vazhdojë në dhjetor

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se në rastin më të mirë negociatat me Prishtinën do të vazhdojnë në muajin dhjetor. “Vështirë se mund të ketë vazhdim të dialogut para mbajtjes së...

FFK-ja kërkon nga FIFA e UEFA t’ia ndalojë Serbisë garat ilegale në Kosovë

Federata e Futbollit të Kosovës ka konfirmuar përmes faqes zyrtare se ka kërkuar nga FIFA dhe UEFA që t’ia ndalojë Serbisë garat ilegale që po i zhvillon në Kosovë. Kreu i FFK-së,...