Ahmeti: Të pezullohet taksa, t’i jepet shansë Dialogut

Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, ka thënë që janë për t’u pezulluar taksa për t’i dhënë shansë dialogut, por nëse dialogu nuk do të ketë sukses, ajo të rikthehet menjeherë në...

Mogherini dhe Vuçiq bisedojnë për ngecjen e Dialogut

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së , Federica Mogherini kanë zhvilluar një bisedë telefonike për të shqyrtuar situatën në Ballkanin Perendimor në veçanti për raportet ndërmjet...

Në Kamenicë serbët dhe shqiptarët mësojnë gjuhët e njëri-tjetrit

Serbeze Haxhiaj BIRN Kamenicë Bojan Stamenkoviç shqipton me kujdes një e nga një shkronjat që përbëjnë fjalën “mollë” në shqip. Ai flet rrjedhshëm dhe saktë dhe është e vështirë të dallosh se...

Kocijançiç: BE-ja nuk e përcakton agjendën e bisedimeve Kosovë – Serbi

Bashkimi Evropian tha se agjenda e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përcaktohet nga vet palët. Maja Kocijançiç, zëdhënëse e shefes së politikës së Jashtme te BE-së, Federica Mogherini i tha të martën...

Ligji për dialogun, i panevojshëm e që ndërhyn në punën e Kuvendit

Ligji për dialogun, ishte njëri nga pesë kushtet e Partisë Social Demokrate, për të votuar për Buxhetin. Mirëpo një gjë e tillë, që nga fillimi nuk ka gjetur përkrahjen e opozitës....

Bruksel: Tash është koha për marrëveshje Prishtinë – Beograd

Zyrtarët e Bashkimit Evropian të përfshirë në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me kujdes po përcjellin zhvillimet në Prishtinë, por shpresojnë se presioni i shumëfishtë ndaj Qeverisë do të...

Kosova rrezikon ta humbasë momentumin

KTV: Mirë se vini në KTV, ambasador Kosnett. Faleminderit që jeni këtu. Ambasadori Kosnett: Kam kënaqësinë që jam këtu, Xhemajl. Faleminderit për ftesën. KTV: Faleminderit shumë. Tashmë kanë kaluar dy muaj prej kur...

Đurić iz Kosovske Mitrovice: Ako u drugim delovima Srbije neko i protestuje, ovde tome...

Ako u drugim delovima Srbije neko i protestuje i deli ljude po političkoj i po drugoj osnovi, ovde tome jednostavno nema mesta. Narod se tome ovde odlučno suprotstavlja, a politički profiteri...

Veseli: Të pezullohet taksa për 120 ditë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se Kosovës nuk i duhet kursi i konfrontimit me SHBA-në dhe as me Bashkimin Evropian. Veseli i bëri këto komente në një postim në...

Haradinaj tregon kushtet për pezullimin e taksës

Kryeministri Ramush Haradinaj sot u ka dërguar një dokument ambasadorëve të Quint-it, përmes së cilit ka njoftuar për kushtet të cilat duhet të plotësohen në mënyrë që Qeveria ta pezullojë taksën...