Bechev: Russia “agnostic” when it comes to Serbia-Kosovo deal

Interview with Dimitar Bechev, research fellow at the Center for Slavic, Eurasian, and East European Studies at the University of North Carolina at Chapel Hill and a nonresident senior fellow at...

Udhëheqësit serbë me paga të dyfishta

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, 11 vjet më parë, në vend ende vazhdojnë të ekzistojnë struktura komunale ose “organe të përkohshme”, të cilat punojnë sipas sistemit të Republikës së...

Qëndrime të ndryshme të serbëve dhe shqiptarëve për skenarët e dialogut

Ditë më parë, Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) organizoi konferencën Zëri i Popullit rreth “Finales së Madhe” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në të cilën prezantoi edhe rezultatet...

BE-ja mohon se po zhvillohen biseda të fshehta mes Thaçit e Vuçiqit

Maja Kociançiq, zëdhënëse e përfaqësueses për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Federica Mogherini, ka mohuar se ka bisedime të fshehta mes dy presidentëve, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Për KTV-në,...

Kako roba iz Srbije stiže na Kosovo?

Iako je uvoz robe iz Srbije na Kosovu potpuno smanjen, nje i dalje ima. Iz Alijanse kosovskih preduzeća kažu da je krijumčarenje jedan od načina kako roba iz Srbije dospeva na...

‘Iluzioni’ i funksionimit të komunave veriore

Që nga dorëheqja e kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe në veriun e Kosovës, Mitrovicë veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, më 27 nëntor të vitit të kaluar, tashmë janë...

Daçiq: Vënia e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve, propozim zyrtar i Serbisë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se propozimi zyrtar i Serbisë, për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është “vënia e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve”. Në një...

Mogherini: Pa e hequr Kosova taksën, s’ka kushte për vazhdimin e dialogut

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, porositi sot në Bruksel, se derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte për një vazhdim të suksesshëm të dialogut. Ajo...

BE: Heqja e taksës do të mundësonte rifillimin e shpejtë të Dialogut

Deklaratë e Shefes së Zyrës së BE-së/PPBE dhe shefave të misioneve të BE-së në Kosovë "Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së dhe shefat e misioneve të BE-së në...

Kosova kushtëzon dialogun me gatishmërinë për njohje nga Serbia

Prishtina zyrtare e ka vënë një kusht për t’u përfshirë në dialogun për marrëveshjen finale me Serbinë. Përpara se të ulet në tryezën në Bruksel, ajo do zotimin paraprak të delegacionit...