Serbia duhet ta heq Kosovën nga Kushtetuta e saj, thotë Tahiri

Ministrja për dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, i tha Radios Evropa Lirë se “është koha që Serbia ta nxjerr Kosovën nga preambula e Kushtetutë së saj”. Ajo tha se...

Bllokohet Fondi për Veriun, s’lejohet shpërndarja e tij pa respektuar ligjet

Ministria e Financave nuk po pranon t’i aprovojë kërkesat e katër komunave të veriut për të marrë mbështetje financiare në realizimin e projekteve të tyre nga paratë e mbledhura nga Fondi...

Primena sporazuma o pravosuđu na severu Kosova

Prošlo je oko mesec dana od kada je počeo da se primenjuje Sporazum o pravosuđu na severu Kosova. Advokati i predstavnici civilnog društva iz Severne Mitrovice smatraju da sporazum još uvek...

Qeveria nuk ka ‘njoftime zyrtare’ për vendimet e Listës Serbe për ‘ngrirje’ të punës

Autoritetet në Prishtinë thonë se nuk kanë marrë “asnjë shkresë zyrtare nga partnerët në koalicionin qeverisës, Lista Serbe” për vendimin për, siç thuhet, “ngrirje të pjesëmarrjes në institucionet e vendit”. Autoritetet në...

Anketimi: Shumica e serbëve s’duan të luftojnë për Kosovën

Treçereku i qytetarëve serbë nuk duan të nisin një luftë për të rimarrë Kosovën, tregon një anketim që tregoi gjithashtu se shumica mbështesin dialogun e vazhdueshëm me Prishtinën. Sondazhi i publikuar të...

Lista serbe ‘dorëheqë’ ministren Jevtiq

Ministrja e pushtetit lokal në Qeverinë e Kosovës, Mirjana Jevtiq, ka dhënë dorëheqje të enjten dhe për vendimin e saj ka njoftuar Listën Serbe, i ka thënë Radios Evropa e Lirë...

Platforma për dialogun nuk përfshin korrigjimin e kufijve

Ekipi negociator i Kosovës i ka dorëzuar draft-platformën për bisedimet me Serbinë krerëve të shtetit dhe është zotuar se së shpejti do ta paraqesë atë edhe para Kuvendit. Platforma e Kosovës për...

Më pak se gjysma e qytetarëve të Kosovës besojnë në normalizim raportesh Kosovë-Serbi, thotë...

Sondazhi është kryer gjatë muajit shtator 2016, në 7 rajonet kryesore të Kosovës, me gjithsejt 1000 të anketuar. Qëllimi i tij ishte: të identifikojë perceptimin e opinionit publik mbi procesin e...

Gjetjet dhe rekomandimet e auditimit të Fondit Zhvillimor për veriun

Raportin e plotë mund ta lexoni këtu: www.zka-rks.org (shqip), www.zka-rks.org (srpski) Zyra e Kombëtare e Auditimit ka publikuar raportin e auditimit të pajtueshmërisë dhe performancës për "Fondin Zhvillimor". Marrëveshja e Brukselit për Mbledhjen...

Asociacioni, sipas Kushtetueses, thotë Apostolova

Nataliya Apostolova, shefe e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, gjatë vazhdimit të dytë të intervistës për “Zërin” ka theksuar se institucionet e Kosovës duhet ta formojnë Asociacionin e Komunave me...