Ende nuk është formuar ekipi për hartimin e statutit të Asociacionit, thotë Rashiq

Deputeti i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, Nenad Rashiq, ka deklaruar se ende nuk është formuar kurrfarë ekipi ose grup punues, për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me...

Thaçi vendosi lule në memorialin e serbëve të vrarë në Grackë pas lufte

  “Sot lutem me dhimbje dhe shpreh edhe një herë keqardhje për të gjitha viktimat gjatë dhe pas luftës, të të gjitha komuniteteve. Çdo krim duhet të zbardhet dhe të ndëshkohet. Krimi...

Progres në konsolidimin e institucioneve qendrore në veri të vendit, thotë Tahiri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka deklaruar sot se është arritur progres në proceset për vendosjen dhe konsolidimin e institucioneve shtetërore në veri të vendit në shumë fusha të rëndësishme, duke...

Federica Mogherini met with Prime Minister designate of Serbia Aleksandar Vučić

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of European Commission, met today with the Prime Minister designate of Serbia, Aleksandar Vučić. Following Monday’s Intergovernmental Conference where Serbia opened two...

“Kufiri i Mitrovicës shkaktar i moshapjes së Urës në Ibër”

Përfaqësuesi i lartë i BE-së dhe njëherësh ndërmjetësuesi i kësaj marrëveshje, Samuel Zhbogar në Rubikon të KTV-së ka thënë se të gjitha procedurat janë kryer dhe për ta çështja e urës...

Kriza në Kosovë dhe zgjedhjet në Serbi e kanë shtyrë dialogun

Kriza politike në Kosovë dhe zgjedhjet në Serbi kanë bërë që ky proces të stagnojë. “Unë mendoj se askush nuk ka pritur se Kosova mund të angazhohet që të shkojë në Bruksel...

Uskoro s Mustafom i Tačijem

Vučić je na konferenciji za novinare u Briselu, upitan da li je u razgovorima sa visokim američkim i evropskim zvaničnicima došao do saznanja da će zapad dati podstrek vlastima u Prištini...

Kosovsko pravosuđe: Mesta za još 14 srpskih sudija

Prošle godine raspisan je konkurs za 48 slobodnih radnih mesta za sudije srpske nacionalnosti, od ukupnog broja prijavljenih kandidata komisija je sudskom savetu predložila 34 kandidata, a dekret o imenovanju je...

Žbogar: Poverenje Srba i Albanaca preduslov za ZSO

,,Situacija na Kosovu nije toliko loša, ukoliko se uzme u obzir ono što je do sada urađeno’’, rekao je gostujući u emisiji Razgovor RTK2 specijalni predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar,...

McAllister: The dialogue is closely linked with the EU accession

European Western Balkans: Mr McAllister, thank you for your time. Let us begin with a topic that is not adequately covered by the media in the Western Balkans, the „Brexit“. What...