Te gjitha lajmet

Te gjitha lajmet

BE pret vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi më 16 nëntor

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se në javën tjetër, përkatësisht më 16 nëntor, pritet të zhvillohet raundi i ri i takimeve...

Ballkani i hapur: Kërkohet zbatimi i marrëveshjeve të arritura

Zbatimi i marrëveshjeve politike në praktikë e posaçërisht i marrëveshjes për lëvizjen e mallrave, ishte mesazhi kryesor nga takimi trepalësh i nismës rajonale për bashkëpunim “Ballkani i hapur”, ku...

Saga juridike e Manastirit të Deçanit

Kërkesa e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës ndaj Prokurorisë së Shtetit që të ndërmarrë veprime mbi të drejtat pronësore të Manastirit të Deçanit, nuk ka mbështetje ligjore, vlerësojnë nga Instituti...

“Parajsa fiskale” në veri të Kosovës

Në katër komunat e banuara me shumicë serbe në pjesën veriore të Kosovës (Zveçan, Leposaviq, Mitrovicë e Veriut dhe Zubin Potok), 3,691 biznese të profileve të ndryshme janë të...

Në Bruksel u mbajt takimi i parë i grupit punues për çështjen e targave

(Bruksel, 21 tetor 2021) Takimi i parë i grupeve punuese në nivel të ekspertëve për çështjen e targave të automjeteve midis Kosovës dhe Serbisë u zhvillua...

BE: Të enjten takohet grupi punues për targat

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se të enjten, më 21 tetor do të zhvillohet takimi i parë i grupit punues për çështjen e targave të automjeteve midis Kosovës dhe Serbisë.

European Commission assesses and sets out reform priorities for the Western Balkans and Turkey

Today, the European Commission adopted its 2021 Enlargement Package, providing a detailed assessment of the state of play and the progress made by the Western Balkans and Turkey on...

EU EOM: Zgjedhje të organizuara mirë por mangësitë e vjetra në kornizën ligjore mbesin...

Shefi i Misionit, Z Lukas Mandl, deputet i Parlamentit Evropian, paraqiti sot gjetjet preliminare të Misionit të Bashkimit Evropian për Vëzhgimin e Zgjedhjeve (EU EOM) për zgjedhjet lokale të...

Ahead of the EU – Western Balkans Summit, civil society discusses how to build...

Ahead of the EU – Western Balkans summit (Brdo, 6 October 2021), the second edition of the EU-Western Balkans Media Literacy conference took place on 27 September 2021, as...

Kosova dhe Serbia mbulojnë simbolet shtetërore në targat e automjeteve

Kosova dhe Serbia nga dita e hënë (4 tetor) kanë filluar vendosjen e letrave ngjitëse në targat e automjeteve që kalojnë në territorin e njëra-tjetrës. Ngasësit e automjeteve po...