Tim Judah: Shumë pak gjasa që dialogu të rinisë para vitit të ardhshëm

E shumëpërfolura “dritare e mundësive”, që deri në fund të vitit 2019 të arrihet një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë, duket se është mbyllur përfundimisht. Edhe pse shtytja për arritjen...

Mogherini kërkon qetësimin e situatës dhe vazhdimin e dialogut

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka kontaktuar presidentin Hashim Thaçi për të diskutuar rreth ngjarjeve të fundit të krijuara nga treni serb i nisur për në veri të...

Apostolova i thotë Tahirit se duhet përfshihet edhe opozita në Dialogun e Brukselit

Apostolova theksoi nevojën për të përfshirë opozitën në procesin e dialogut, si dhe për t’i njoftuar më mirë qytetarët e Kosovës për të mirat që po sjell Dialogu dhe ndikimet e...

Deri në orën 11:00 kanë votuar 9 mijë e 361 qytetarë

Kryetarja e Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, në një konferencë për media ka thënë se procesi i votimit në katër komunat veriore është duke shkuar pa probleme.

Çfarë mund të thotë emërimi i Borrellit për dialogun Kosovë-Serbi?

Përfaqësuesi i emëruar i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, vjen nga Spanja - një nga vendet më të fuqishme të BE-së që nuk e njohin pavarësinë...

Presidenti Thaçi bën thirrje për qetësi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje për qetësi, derisa ka thënë se Policia e Kosovës ka vepruar në përputhje me ligjet dhe kompetencat e veta në arrestimin...

Gazetarët e Graçanicës mund të bashkëpunojnë me gazetarët e Kosovës

Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës, me mbështetje nga KFOS-i, organizoi në Graçanicë një tryezë të rrumbullakët me gazetarët e kësaj komune lidhur me zbatimin e standardeve të etikës së...

Grupi Ndërkombëtar i Krizave: Tri opsione për arritjen e kompromisit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK). Këtu përfshihet njohja e Kosovës nga Serbia, autonomia për serbët e Kosovës...

Serbia mban peng rreth 2 miliardë euro të pensionistëve nga Kosova

Fondi Pensional i Kosovës mbetet “i kidnapuar” nga Serbia që nga mbarimi i luftës. Kjo çështje, sikurse edhe shumë tjera, ka mbetur e pazgjidhur dhe e papërfshirë në kuadër të bisedimeve...

Han: Rešenje kosovskog problema ključno za region

Evropski komesar za proširenje Johanes Han rekao je da je rešenje kosovskog problema prioritet međunarodne zajednice i da je ono ključno za razvoj celog regiona. Han je, u intervjuu bečkom dnevniku "Standard",...