Borrell: BE-ja preferon gjendjen e tanishme të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në një bisedë me disa gazetarë të vendeve evropiane, foli të premten edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Borrell...

BE-ja refuzon të komentojë deklaratën e Thaçit për Lajçakun

Zyra për Punët e Jashtme e Bashkimit Evropian ka refuzuar të komentojë deklaratën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se nuk do të marrë pjesë në dialogun me Serbinë, nën udhëheqjen...

Thaçi thotë se s’merr pjesë në negociata që udhëhiqen nga Lajçaku

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, që është i zëshëm në kritikat ndaj përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se s’do të marrë pjesë në proceset negociuse...

Gjermania dhe Franca: Rifillojeni tani dialogun e udhëhequr nga BE-ja!

(Artikull i përbashkët i ministrit të Jashtëm, Jean-Yves Le Drian, dhe ministrit të Jashtëm federal, Heiko Maas) Koronavirusi ka përmbysur jetën tonë të përditshme duke rrezikuar kësisoj të nxjerrë më shumë në...

Qeveria e Kosovës synon të themelojë Institut të ri për hetimin e krimeve të...

Qeveria e Kosovës në detyrë po synon të themelojë Institutin e ri për hetimin e krimeve të luftës të kryera gjatë luftës në Kosovë, përfshirë edhe krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidin. Zyrtarët...

Kurti thotë se ajo që u nënshkrua për linjën e fluturimeve Prishtinë – Beograd,...

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e nënshkruar në Berlin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e ambasadorit Richard Grenell për linjën e fluturimeve Prishtinë – Beograd, ende...

Kurti zhvilloi bisedë telefonike me Lajčák-un

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, sot zhvilloi një bisedë telefonike me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera regjionale në Ballkanin...

FDHK: Gjykimet për krimet e luftës – ende në fillim

FDHK e publikon në formën online raportin më të ri mbi përcjelljen e gjykimeve në vitin 2019 Në kuadër të aktiviteteve të rregullta në projektin “Monitorimi i Gjykimeve të ndërlidhura me Krimet...

Problemet e komuniteteve jo-shumicë në zbatimin e pakos së masave për tejkalimin e pasojave...

Në lidhje me pakon e 15 masave të miratuara nga Qeveria e Kosovës për tejkalimin e pasojave ekonomike te shkaktuara nga pendemia virusit korona dhe situatës në terren në mesin e...

Jo ndryshimit te kufjve – Bundestagu debaton per KFOR-in

Është e njëjta procedurë çdo vit: Nga mesi i majit, deputetët gjermanë vendosin me shumicë votash zgjatjen e angazhimit të ushtarëve gjermanë të KFOR-it në Kosovë. Një vendim që kërkon formalisht...