Palmer: Duam njohje të ndërsjellë Kosovë-Serbi

I dërguari i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se SHBA-ja dëshiron të shohë normalizim të plotë të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, që do të nënkuptonte...

Taksa dëmtoi rëndë bizneset e shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Taksa 100 për qind, të cilën Qeveria e Kosovës u ka vënë të gjitha importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, ka shuar apo i ka vënë në buzë të mbijetesës...

Kosnett: SHBA kurrë nuk e ka shtyrë aktivisht ndonjë ndryshim të madh të kufijve

(Intervista e ambasadorit Kosnett për Kohën Ditore) KD: Pas gati dy muajsh, më në fund u certifikuan zgjedhjet e 6 tetorit, ndërkaq Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike kanë paralajmëruar nënshkrimin e marrëveshjes...

A Spoiler in the Balkans? Russia and the Final Resolution of the Kosovo Conflict

The biggest point of contention in the Balkans is back on Europe’s front burner. For decades, Serbia was mired in a conflict with Kosovo, its breakaway province that unilaterally declared independence...

Parimet e Kurtit për mbylljen e “plagës” që hapi ideja për shkëmbim territoresh

Kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, i cili fitoi zgjedhjet e parakohshme të mbajtura muajin e kaluar, thotë se për të përgatitur dialogun e ardhshëm me Serbinë duhet mbyllur “një...

Asociacioni është në thelb i vdekur, thotë Kurti

Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe (AKS) është në thelb i vdekur, thotë Albin Kurti, kandidati për kryeministër të Kosovës i Lëvizjes Vetvendosje, parti e cila fitoi zgjedhjet e parakohshme të...

Sipas Daçiqit, fushata për tërheqjen e njohjeve për Kosovën u bëka për ta detyruar...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i tha TV Happy të Beogradit, se fushata e Serbisë për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë nuk bëhet kundër Kosovës, porse dëshiron ta detyrojë...

Policia shpall në kërkim dy të dyshuar për rastin “Ivanoviq”

Drejtoria për Hetimin e Krimeve të Rënda në bashkëpunim me Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK) është duke hetuar rastin e vrasjes Oliver Ivanoviqit. Përmes një komunikate për media bëhet e...

Një vit nga taksa 100 për qind

Vetëm gjashtë milionë euro është vlera e produkteve nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina që janë importuar në Kosovë për një vit, që kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën 100 për qind...

Serbia, Bosnjë e Hercegovina dhe Rusia refuzojnë futbollin me Kosovën

Kombëtarja dhe ekipet e Kosovës në futboll, në kuadër të garave kualifikuese në ligat evropiane, por edhe kualifikimet për kampionatet evropiane, nuk do të mund të zhvillojnë ndeshje si nikoqir apo mysafir...