Arrestohet Marko Đurić, hyri në Kosovë pa leje

Drejtori i zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Đurić është arrestuar të hënën nga Policia e Kosovës pasi nuk ka përfillur ndalesën e lëshuar nga Qeveria e Kosovës dhe...

Mogherini held a meeting with Vučić and Thaçi

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, met on Friday 23 March with Presidents Aleksandar Vučić of Serbia and HashimThaçi of Kosovo. They discussed further,...

EC Report on Kosovo regarding normalisation process with Serbia


Overall, Kosovo has remained engaged in the dialogue and committed to the implementation of the agreements reached. However, Kosovo needs to make further efforts and contribute to he establishment of circumstances...

Takim për finalizimin e projekteve per pikëkalime kufitare me Serbinë

Qëllimi i këtij takimi ka qenë finalizimi dhe provimi i projekteve për pikëkalimet kufitare në Merdare, Bërnjak dhe Mutivodë, për të cilat sipas Marrëveshjes së Brukselit për IBM dhe Protokollit Teknik,...

Gjykata Kushtetuese javën tjetër me vendim për Asociacionin

Gazeta Blic nga burime ndërkombëtare ka marrë vesh se mund të ndodhë që në pjesën e parë të dhjetorit, instanca më e lartë gjyqësore në vend, të jap verditiktin e saj...

BIG DEAL: Kosovo-Serbia Dialogue ‘Split Asunder’

“BIG DEAL: Split Asunder” is a joint report produced by BIRN Kosovo, Internews Kosova and the Advocacy Center for Democratic Culture (ACDC) of North Mitrovica. The report finds that this six...

Federica Mogherini met with Prime Minister designate of Serbia Aleksandar Vučić

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of European Commission, met today with the Prime Minister designate of Serbia, Aleksandar Vučić. Following Monday’s Intergovernmental Conference where Serbia opened two...

European Parliament resolution on the 2016 Commission Report on Kosovo

The European Parliament adopted resolution on June 14, 2017 on the 2016 Commission Report on Kosovo. The European Parliament, – having regard to the Presidency conclusions of the Thessaloniki European Council meeting of 19...

Me fletarrestet e fundit, Serbia e ka dëmtuar dialogun, thotë Tahiri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka deklaruar në intervistën dhënë “Zërit”, se ndaj Serbisë duhet të aplikohen masa reciproke, përfshirë edhe këto me fletarrestime. Ajo tha se arrestimi i Ramush Haradinajt...

Gjykata në veri gati për 17 tetor

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) është i gatshëm që më 17 tetor të fillojë punën në gjykatën në veri të Mitrovicës. 48 gjyqtarët që do të punojnë në këtë gjykatë dhe...