“Pa pjesëmarrjen e Beogradit s’ ka kuptim themelimi i AKS-së”

Serbët duhet të kenë ndikim në formimin e Asociacionit të Komunave serbe, sepse themelimi i tij pa ta do të ishte i pakuptimtë. Me këto fjalë Branimir Stojanoviq, zëvendëskryeministër i Kosovës e...

“Telenor” dhe “Vip” me sinjale të MT të Serbisë në Kosovë që nga 1...

Kompanitë telefonike nga Serbia "Telenor" dhe "Vip mobil" kanë publikuar një kumtesë të përbashkët lidhur me ndërprerjen e emetimit të sinjaleve në territorin Kosovës që nga 1 maji i këtij viti...

Kosova kërkon nga BE që të ndalen destruksionet e Serbisë ndaj marrëveshjeve të Brukselit

Ministrja për dialog, Edita Tahiri bëri me dije se ka zhvilluar mbrëmë vonë një bisedë të gjatë telefonike me drejtoreshën për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë në BE, Angelina Eichhorst,...

Gjetjet dhe rekomandimet e auditimit të Fondit Zhvillimor për veriun

Raportin e plotë mund ta lexoni këtu: www.zka-rks.org (shqip), www.zka-rks.org (srpski) Zyra e Kombëtare e Auditimit ka publikuar raportin e auditimit të pajtueshmërisë dhe performancës për "Fondin Zhvillimor". Marrëveshja e Brukselit për Mbledhjen...

Kocijançiç tregon temat që do të diskutohen në Bruksel

Maja Kocijançiç, zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka konfirmuar pjesëmarrjen e dy delegacioneve, asaj kosovare dhe serbe në Bruksel. Takimi i cili do të mbahet nga 16 deri...

Dialogu me Serbinë pa Thaçin?

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes deklaratave në kuadër të adresimit të tij ndaj publikut, të hënën, synon ruajtjen e funksionalitetit aktual të shtetit dhe institucioneve të tij, vlerësojnë njohësit e...

Tranzicioni në FSK, rekrutohen edhe pjesëtarë të komuniteteve pakicë

Forca e Sigurisë së Kosovës ka vazhduar me pranimin e pjesëtarëve të rinj, rekrutë, të cilët pritet t’i plotësojnë kapacitetet e kësaj Force, që ndodhet në procesin e transformimit në Ushtri...

Kryeministri Kurti zhvillon bisedë telefonike me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Borrell

Sot pasdite, Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, pati një bisedë gjysëmorëshe telefonike me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Siguri dhe Politikë të Jashtme dhe zëvendës Kryetarin e...

Sporazum o energetici još uvek nepoznanica za građane severa Kosova

I nakon više od četiri godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, nema konkretnijeg napretka u ovoj oblasti energetike. Ključni deo sporazuma je osnivanje preduzeća za distribuciju i naplatu električne energije na severu...

Gjuriq: S`do të ketë vazhdim të dialogut derisa të marrim përgjigje për vrasjen e...

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, tha se nuk do të ketë vazhdim të dialogut në Bruksel derisa Serbia të marrë përgjigje për vrasjen e Oliver Ivanoviqit. Gjuriq...