Asociacioni i komunave serbe pritet të hyjë në fazën e themelimit

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se fillimisht kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, duhet të formojë grupin i cili do të analizojë...

Ka hyrë në fuqi Marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka bërë me dije se sot ka hyrë në fuqi Marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR midis dy shteteve Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga...

Arrihet marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave ADR në Bruksel

Me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel pas bisedimeve maratonike dhe në një atmosferë të rëndë dhe të tensionuar, rreth orës 3:30 pas mesnate është arritur marrëveshja për njohjen reciproke të çertifikatave...

Kosova e Serbia takohen sot në Bruksel për çështje urgjente

Temë diskutimi është njohja reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme të njohura si ADR, shkeljet e marrëveshjes për vizitat zyrtare nga ana e zyrtarëve të Serbisë duke hyrë...

‘Truku i Ngathtë’ i Kushtetueses për Asociacionin

Tri vjet pas nënshkrimit historik të “Marrëveshjes së Parë mbi Parimet” nga ish- kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, vetëm katër nga gjashtëmbëdhjetë marrëveshjet janë zbatuar, ndërsa themelimi i Bashkësisë/Asociacionit së...

Për letërnjoftimet e serbëve të Kosovës bisedohet të martën në Bruksel

Zyra e Qeverisë së Serbisë për Kosovën ka njoftuar sot se pret që problemi i letërnjoftimeve të serbëve të Kosovës do të zgjidhet të martën, më 19 prill, në takimin që...

Kosova ndalon letërnjoftimet e strukturave paralele

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, bëri me dije se pas shumë përpjekjesh në kuadër të dialogut të Brukselit që të ndalet dukuria e përdorimit të lejeve ilegale, ende ka raste kur...

Në shtator nis punën Prokuroria e Mitrovicës së veriut

Funksionimi i Prokurorisë në veri të Mitrovicës do të nisë nga 1 shtatori i këtij viti, ndonëse ka ende shumë punë për të bërë që kjo të ndodhë, ka thënë kryeprokurori...

Thaçi: Marrëveshja e Brukselit solli relaksim raportesh politike në gjithë rajonin

Ne duhet të vazhdojmë rrugëtimin tonë evropian dhe dialogun me Serbinë, sepse qytetarët na kanë obliguar ta anëtarësojmë Kosovën sa më shpejtë në BE dhe NATO. Ky është një obligim dhe detyrim...

Udhëzuesi për njohjen reciproke të diplomave

Në kontekst të dialogut të lehtësuar nga BE për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, të dyja palët kanë rikonfirmuar që do të zbatojnë marrëveshjen për pranimin reciprok...