SHBA e quan inkurajues bashkëpunimin Kosovë-Serbi kundër koronavirusit

Ambasadorët e SHBA-së në Prishtinë dhe Beograd kanë folur sot rreth përfitimeve të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në luftën kundër përhapjes së pandemisë COVID-19. Në një mesazh të përbashkët në Facebook...

Intervista e plotë me Miroslav Lajçak në Rubikon

I Dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për herë të parë ka dhënë intervistë për një media shqip. Ai ekskluzivisht në Rubikon të Klan Kosovës shpalosi planin e...

Vitia dhe homologu i tij serb diskutojnë rreth bashkëpunimit kundër Covid-19

Ambasadori i Italisë në Prishtinë, Nicola Orlando ka mirëpritur angazhimin e ministrit të Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia dhe homologu të tij nga Serbia Zlatibor Lonçar, në lidhje me bashkëpunimin praktik...

Në veri nis zbatimi i masave të reja të Qeverisë, Rakiqi jep sqarime

“Me qëllim të mbrojtjes së qytetarëve, është e domosdoshme që të ndërmerren masa të reja”, ka deklaruar të mërkuren në konferencë shtypi kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, duke shtuar...

Engel & Menendez Express Concern about Trump Administration Approach to Serbia & Kosovo

Letter to Pompeo Expresses Concern about Administration’s Heavy-Handed Tactics with Kosovo While Overlooking Serbia’s Derecognition Efforts and Ties with Russia Representative Eliot L. Engel, Chairman of the House Committee on Foreign Affairs,...

Letërshkëmbimi i Kryeministrit në detyrë Kurti dhe Përfaqësuesit Special të BE-së, Miroslav Lajçak

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, përmes...

Komunat serbe s’kanë shfaqur interesim për mësimin online, thotë zv/ministri Thaçi

Jusuf Thaçi, zëvendësministër i MASHTI-t, në “Express Intervistën” në KTV, ka folur rreth procesit të mësimit online gjatë pandemisë. Ai tha se fillimi ishte me probleme të ndryshme, por tha se procesi...

MPJD kundërshton reagimin e Rusisë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës kundërshton reagimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse mbi vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për fillimin e vendosjes së...

Russian Ministry of Foreign Affairs on tariff barriers on Serbian goods in Kosovo

Authorities in Pristina continue to manipulate the topic of lifting the 100 per cent customs tariffs on goods from the central part of Serbia, which were imposed in November 2018 and...

Krerët e BE-së dhe krerët e misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Beograd...

Deklaratë e përbashkët: Krerët e BE-së dhe krerët e misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Beograd dhe Prishtinë mirëpresin emërimin e Mirosav Lajcak si Përfaqësues Special i BE-së dhe u...