Takimi në Uashington-një hap drejt marrëveshjes përfundimtare

Takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili është paralajmëruar të mbahet më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, pritet...

Srbin u vojsci Kosova

U vreme kada je većina pripadnika srpske nacionalnosti napustila Bezbednosne snage Kosova (BSK), N.S. iz Gračanice, opštine sa većinskim srpskim stanovništvom kod Prištine, odlučio je da se prijavi na...

Zyrtare: Shtyhet për 4 shtator takimi i Kosovës dhe Serbisë në Uashington

Takimi mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, nikoqir i të cilit është Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Robert O'Brien tashmë zyrtarisht është zhvendosur nga...

Grenell: Liderët e Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë më 2 shtator

Në 2 shtator, liderët e Kosovës dhe Serbisë do të takohen në Uashington me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti...

A do t’i hapin Serbia dhe Kosova arkivat sekrete të luftës?

Më 2 gusht 1998, dy djemtë e Zenun Xhemajlit, 27-vjeçari Muharrem dhe 25-vjeçari Ilir, u ndaluan nga një patrullë e policisë serbe pranë fshatit të tyre Rracaj në komunën...

Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe

Më 7 gusht, nuk ishte hera e parë që misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR-i, kreu një patrullim të sinkronizuar me Forcat e Armatosura serbe, në vijën kufitare...

Në përpjekje për të nderuar UÇK-në, mos e minoni trashëgiminë e saj të lirisë

Sot, Kuvendi i Kosovës e ka në rend të ditës shqyrtimin e Ligjit të propozuar për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së. Unë besoj se ky ligj, pa...

Palmer: SHBA duan një marrëveshje gjithëpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin Balkan Insider me fokus mbi lajmet për...

Hyseni: Do të shohim hapa konkretë të angazhimit amerikan në dialogun Kosovë-Serbi

Bashkërenduesi i Kosovës për bisedimet me Serbinë, Skënder Hyseni tha të hënën në Uashington se Prishtina e sheh rolin e Uashingtonit në dialogun Kosovë-Serbi si të pazëvendësueshëm. Zoti Hyseni,...

Hyseni në Washington, takon Pompeon dhe Palmerin

Koordinatori i Kosovës në procesin e dialogut me Serbinë, Skender Hyseni, do të takojë sot në Washington Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeon dhe Përfaqësuesin Special të Ballkanit Perëndimor,...