Belgrade-Pristina Dialogue: EU appoints a new Special Representative

The Council today appointed Mr. Miroslav Lajčák as EU Special Representative for the Belgrade-Pristina Dialogue and other Western Balkan regional issues. The tasks of the new EU Special Representative will be to...

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka mbajtur sot, një konferencë të përbashkët për medie me ministren e MEPTINIS-it, znj. Rozeta Hajdari. Në këtë konferencë, kryeministri në detyrë, Kurti,...

Belgrade takes charge of Kosovo Serbs with COVID-19

In another sign of the deep divisions in Kosovo, tests for coronavirus in Serb-run municipalities are being sent to Belgrade – and some severely infected people are also being transferred for...

Joint declaration of the MFAs of France and Germany on the situation in Kosovo

France and Germany are concerned about the political situation in Kosovo at a time when political unity is necessary to face the COVID-19 crisis. Kosovo needs a stable and fully functioning government...

Njoftim i përbashkët për shtyp mbi telefonatën e Kancelares Merkel me Kryeministrin Kurti

Deklaratë e përbashkët e zëdhënësit të Qeverisë Federale, z. Steffen Seibert dhe atij të Qeverisë së Kosovës, z. Përparim Kryeziut: Sot, gjatë ditës Kancelarja Angela Merkel dhe Kryeministri Albin Kurti patën një...

Është lansuar Platforma për Ndërtimin e mirëbesimit në Kosovë

Është lansuar për publikun Platforma për Ndërtimin e mirëbesimit në Kosovë, qendra e parë informative e këtij lloji mbi iniciativat, arritjet, mundësitë si dhe kampionët e ndërtimit të mirëbesimit. Drejtorja Ekzekutive e...

Qeveria e Kosovës merr vendim për të liruar nga tarifa 100 për qind importin...

Qeveria e Republikës së Kosovës, në mbledhjen e 14-të korresponduese, të ftuar nga kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, ka marrë vendim për plotësim-ndryshimin e vendimit nr.01/76 të 21 nëntorit...

Postignuta saglasnost da Lajčak bude specijalni predstavnik EU

Zemlje članice Evropske unije (EU) su postigle političku saglasnost da odlazeći ministar inostranih poslova Slovačke Miroslav Lajčak bude imenovan za specijalnog predstavnika EU koji će biti pre svega nadležan za dijalog...

EU: phone call between High Representative Borrell and Prime Minister Kurti

Statements by the HR/VP High Representative/Vice-President Josep Borrell held today a conference call with Prime Minister of Kosovo Albin Kurti. They discussed latest developments regarding the COVID-19 outbreak. The situation calls for...

Kryeministri Kurti zhvillon bisedë telefonike me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Borrell

Sot pasdite, Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, pati një bisedë gjysëmorëshe telefonike me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Siguri dhe Politikë të Jashtme dhe zëvendës Kryetarin e...