Srbin Nedo i Albanac Neđo – prijatelj se u nevolji poznaje

Regionalna Televizija Mir isključena je pre dva i po meseca iz kablovskog sistema na severu Kosova, odlukom kompanije MTS d.o.o, koja drži monopol na tom lokalnom tržištu. Ovoj televiziji u Leposaviću, nedavno...

Konfirmohet pezullimi i programeve amerikane të ndihmës për Kosovën

Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit të Qeverisë së SHBA-së (MCC) ka lëshuar një deklaratë permes së cilës konfirmon pezullimin e programeve të zhvillimit ekonomik në Kosovë. “Pozicioni i Shteteve të Bashkuara lidhur...

Kryeministri Kurti merr letër nga Zv/Presidenti i KE, Josep Borrell

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një letër nga Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e  Sigurisë, njëkohësisht Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian,...

BIRN secures documents relating to air, road and rail connections with Serbia

BIRN has obtained the contents of the three so-called ‘agreements’ signed by Kosovo authorities to develop transport links with Serbia. After seeking the documents for almost two months, on Wednesday BIRN obtained...

Thaçi: Takim me Vuçiqin për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi të hënën në Uashington presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Thaçi tha për Radion Evropa e Lirë se në takim është diskutuar për "domosdoshmërinë e një zgjidhjeje...

Nga 15 mars 2020, hiqet tarifa për lëndën e parë që importohet nga Serbia...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media, ka prezantuar vendimin se nga data 15 mars 2020, do të hiqet tarifa për lëndën e parë që importohet...

Sportistët e rinj serbë, ‘tradhtarë’ nga Kosova

Ilija Iviq nuk është i vetmi i ri serb në Kosovë që dëshiron seriozisht që të merret me sport, por që për këtë duhet të paguan një çmim. Për dallim nga...

As taksë, as reciprocitet, por ambient të barabartë afarist

Disa nga bizneset prodhuese në Kosovë thonë se nuk janë as në favor të mbajtjes së taksës 100 për qind të vendosur nga qeveria e kaluar për importet nga Serbia e...

Ivić: Zanima me samo fudbal

Mladi fudbaler Ilija Ivić iz Kišnice kod Gračanice, na Kosovu, dobio je nedavno poziv da igra za reprezentaciju Kosova. Dan nakon što su mediji objavili ovu vest, njegova majka dobila je...

Kurti paralajmëron hapat drejt heqjes së tarifës

Qeveria e Kosovës është duke punuar për heqjen e tarifës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës dhe për futjen e masës së reciprocitetit të plotë tregtar...