Zhbllokohen pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë

Të shtunën, më 2 tetor, janë zhbllokuar dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë. Gazetarët e Radios Evropa e Lirë raportojnë...

Kosova dhe Serbia mirëpresin KFOR-in në kufij

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë janë shprehur të kënaqur me marrëveshjen e arritur në Bruksel për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Kryeministri i Kosovës,...

Escobar: Tensionet janë shumë të larta, duhet të ulen

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, të mërkurën u takua në Bruksel me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi dhe me shefin e zyrës për...

Serbia and Kosovo need to unconditionally de-escalate the situation on the ground, says Borrell

Statement by High Representative Josep Borrell on the situation in the north of Kosovo I continue to follow the situation in the north of Kosovo closely....

Escobar mbi tensionet e fundit midis Kosovës dhe Serbisë

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar thotë se përparësia kryesore në këtë detyrë do të jetë integrimi më i shpejtë i vendeve të Ballkanit...

Kosovo Serb NGOs on tensions in Jarinje and Brnjak crossings

A group of NGOs gathered around the OPEN initiative and other organizations, and media stress that the unannounced start of the implementation of the decision of the Government of...

EU calls for immediate de-escalation in the north of Kosovo

The European Union calls for an immediate de-escalation in the north of Kosovo. Any provocations or unilateral actions must be avoided as they would go directly against the interest...

Western Balkans: Borrell meets with regional leaders

High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Josep Borrell hosted an informal dinner with Western Balkans leaders on Tuesday in New York, in the...

Kurti për targat: Ose i mbajnë të dyja shtetet, ose i heqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se vendimi për reciprocitet ndaj Serbisë, sa u përket targave të automjeteve, nuk është provokim e as diskriminim ndaj askujt.

Vuçiq: Kosova të tërheqë policinë ose do marrim masa

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Kosova duhet të ndryshojë vendimet e saj “të këqija” ose në të kundërtën, shteti i tij do të ndërmarrë masa, pa specifikuar...