“Ko živi na Kosovu, a ko od Kosova”

Nakon odluke Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja Srbije o davanju otpremnine prosvetnim radnicma, istaknuto je da je među njima i 700 radnika sa Kosova.

0
972

Nedavno je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Srbije Srđan Verbić najavio davanje optremnina prosvetnim radnicima. Kako pišu beogradski mediji, među njima je i 700 prosvetnih radnika sa Kosova, koji žive u Srbiji,  a primaju minimalac u iznosu od 8. 000 dinara, kao i oni koji su tehnolški višak ,a ispunjavaju uslove za penziju.

Nakon odluke resornog Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Srbije o davanju otpremnine prosvetnim radnicma , istaknuto je da je među njima i 700 radnika sa Kosova. Prema pisanju medija među njima su i oni koji godinama primaju minimalac, a nisu radno angažovani, kao i oni koji nemaju punu normu časova i samim tim postaju tehnološki višak. Načelnik Školske uprave ministarstva prosvete Republike Srbije na Kosovu Predrag Stojčetović za RTK 2 kaže da mu nije poznat broj radnika koji će dobiti otpremninu, ali da su i ove godine dobili stručno uputstvo o načinu fomriranja odeljenja.

“To znači da tamo gde ne bude bio dovoljan broj đaka, gde ne može da se formira odeljenje,  ostaje jedan broj nastavnika sa manjim fondom časova. Postoji upustvo kako se rešava problem tih lica, da li će biti tehnološki višak sa delimičnom normom časova ili potpuni tehnološki višak. To utvrđivanje tehnološkog viška tek predstoji i on će biti u periodu od 10-25 avgusta. Oni koji budu tehnološki višak, moći će  da ostvare svoja prava na otpremninu”, tvrdi Stojčetović.

Ljubomir Maksimović, učitelj u osnovnoj školi Kralj Milutin u Gračanici mišljenja je da veiliki broj prosvetnih radnika ovu odluka neće privhatiti, sem onih kojima je ostalo godinu, dve do penzije.

“Konkretno u mom slučaju, ja imam još pet godina do penzije, ja to ne bih prihvatio , ali Božja sila ne pita”, mišljenja je Maksimović.

Funkcioner liste Srpska Vladeta Kostić kaže da se zalažu za nastavak finansiranja iz budžeta Vlade Srbije.

“Ono što je nabitnije, a to je moje lično mišljenje da se konačno prebrojimo i vidimo ko to živi na Kosovu, a ko živi od Kosova”, poručuje Kostić.

Analitičar Dušan Janjić smatra da je ovakva odluka dokaz da institucije na Kosovu, koje funskcionišu po sitemu Srbije opterećuju njen budžet i da ovakva odluka nije iznenađujuća.

“Ono sto je čudilo, već  dve tri godine odbijanje ljudi koji rade u prosveti na  Kosovu da shvate da neće večno biti finasirani od strane Srbije i da se taj sistem reformiše i pripremi za integraciju u kosovske institucije. Tačno je da još uvek nije bilo razgovora o obrazovanju u Briselu, tačno je i to da je tim ljudima  u Beogradu govoreno  da će biti pod upravom ZSO i mnogi još uvek veruju u to, ali realnost je potpuno drugačija”, kaže Janjić.

Beogradski  mediji navode da je racionalizacijom u Ministarstvu prosvete predviđeno da se otpreminine najpre ponude najstarijim prosvetarima, a da mlađi, koji su bez pune norme, preuzmu njihova mesta.

(http://www.rtklive.com/rtk2, 05/08/2016)