“Imamo ozbiljan problem ako ne bude dogovora između SRB i KS”...

Sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova neophodan je. On treba da garantuje multietnički karakter Kosova, a budućnost odnosa između Srba i...

Haradinaj-Mogherinit: Dialogu mund të vazhdojë pa e hequr taksën

Kryeministri Ramush Haradinaj iu kundërpërgjigj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe...

Për herë të parë në Prishtinë: “Askush s’na shikoi shtrembër”

“Ç’po kërkon atje, është rrezik”, “Mos flisni serbisht në rrugë, në rrugë të hapët mes vete folni anglisht”, Kur t’ju pyesin kush jeni e...

BE e quan të rregullt takimin e paparalajmëruar me Limajn e...

Të rregullt dhe pjesë e vazhdimit të konsultimeve e ka cilësuar Bashkimi Evropian takimin e sotëm të Ekipit Negociator të Kosovës për dialogun me...

Serbia kundërshton platformën e Kuvendit të Kosovës për dialogun

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia nuk do të pajtohet me ultimatumin që Prishtina dhe mentorët e saj perendimor e vendosën përmes...

Kuvendi miratoi Ligjin dhe Platformën për dialogun

Kuvendi i Kosovës, pasi ka mbyllur seancën e jashtëzakonshme, në seancën e re ka miratuar në leximin e dytë Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe...

Simbolet shtetërore të Kosovës në Kllokot, Lista Serbe i quan provokim

Partia parlamentare dhe qeveritare në Kosovë, Lista Serbe, përmes një kumtese për medie ka reaguar kundër vendosjes së simboleve shtetërore të Kosovës në komunën...

Kllokoti vendos simbolet shtetërore të Kosovës

Komuna e Kllokotit nga e premtja i ka vendosur për herë të parë simbolet shtetërore të Republikës së Kosovës, në hyrje të objektit të...

Sugjerimet amerikane nuk e bindin Prishtinën që ta pezullojë taksën

Sugjerimet amerikane se taksa doganore e vendosur ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, duhet suspenduar, për t’i dhënë rast vazhdimit të dialogut,...

Dačić: Pitanje KiM mogu da reše Srbija i Albanija, to je...

Dogovor Srbije i Albanije bio bi čistiji sa aspekta međunarodnog prava, nego priznanje jednostranih odluka Prištine, poručio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić...

Bechev: Russia “agnostic” when it comes to Serbia-Kosovo deal

Interview with Dimitar Bechev, research fellow at the Center for Slavic, Eurasian, and East European Studies at the University of North Carolina at Chapel...

Udhëheqësit serbë me paga të dyfishta

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, 11 vjet më parë, në vend ende vazhdojnë të ekzistojnë struktura komunale ose “organe të përkohshme”, të...

Qëndrime të ndryshme të serbëve dhe shqiptarëve për skenarët e dialogut

Ditë më parë, Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) organizoi konferencën Zëri i Popullit rreth “Finales së Madhe” ndërmjet Kosovës dhe...

BE-ja mohon se po zhvillohen biseda të fshehta mes Thaçit e...

Maja Kociançiq, zëdhënëse e përfaqësueses për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Federica Mogherini, ka mohuar se ka bisedime të fshehta mes dy...

Kako roba iz Srbije stiže na Kosovo?

Iako je uvoz robe iz Srbije na Kosovu potpuno smanjen, nje i dalje ima. Iz Alijanse kosovskih preduzeća kažu da je krijumčarenje jedan od...

‘Iluzioni’ i funksionimit të komunave veriore

Që nga dorëheqja e kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe në veriun e Kosovës, Mitrovicë veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, më 27...

Daçiq: Vënia e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve, propozim zyrtar i...

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se propozimi zyrtar i Serbisë, për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është “vënia...

Mogherini: Pa e hequr Kosova taksën, s’ka kushte për vazhdimin e...

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, porositi sot në Bruksel, se derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte...

BE: Heqja e taksës do të mundësonte rifillimin e shpejtë të...

Deklaratë e Shefes së Zyrës së BE-së/PPBE dhe shefave të misioneve të BE-së në Kosovë "Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së...

Kosova kushtëzon dialogun me gatishmërinë për njohje nga Serbia

Prishtina zyrtare e ka vënë një kusht për t’u përfshirë në dialogun për marrëveshjen finale me Serbinë. Përpara se të ulet në tryezën në...

Platforma për dialogun nuk përfshin korrigjimin e kufijve

Ekipi negociator i Kosovës i ka dorëzuar draft-platformën për bisedimet me Serbinë krerëve të shtetit dhe është zotuar se së shpejti do ta paraqesë...

Predstavljen izveštaj «Srpska zajednica na Kosovu: Zamrznuti život u zamrznutom konfliktu»

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji predstavio je izveštaj «Srpska zajednica na Kosovu: Zamrznuti život u zamrznutom konfliktu» na konferenciji za medije u...

Konfirmohet çarja serioze e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Amerikës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip S Kosnnett, i dorëzoi Presidentit të vendit, Hashim Thaçi, letrën nga Mattthew Palmer, Zëvendës asistenti i Sekretarit të shtetit...

#1od5miliona u Gračanici: I da se zna, Ibar nije granica!

Vest je ažurirana/ „Gračanica je progovorila“ Šta tačno znači razgraničenje Srba i Albanaca? Gde su linije i tačke tog razgraničenja? Pod kakvim uslovima i kakav...

2019-a do të duhej të jetë viti për një marrëveshje

Editorial i përbashkët i ambasadorëve Scott dhe Kosnett Guximi dhe kreativiteti i udhëheqësve në Athinë dhe Shkup për ta zgjidhur mospajtimin që zgjati me dekada...

Protest „1 od 5 miliona“ u subotu 9. februara u Gračanici

Posle protestne šetnje „Jedan od pet miliona“ koja je  prošle subote održana u Kosovskoj Mitrovici, a koja je zapamćena i po nejasnim izjavama organizatora...

Ahmeti: Të pezullohet taksa, t’i jepet shansë Dialogut

Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, ka thënë që janë për t’u pezulluar taksa për t’i dhënë shansë dialogut, por nëse dialogu nuk do të...

Mogherini dhe Vuçiq bisedojnë për ngecjen e Dialogut

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së , Federica Mogherini kanë zhvilluar një bisedë telefonike për të shqyrtuar situatën në...

Në Kamenicë serbët dhe shqiptarët mësojnë gjuhët e njëri-tjetrit

Serbeze Haxhiaj BIRN Kamenicë Bojan Stamenkoviç shqipton me kujdes një e nga një shkronjat që përbëjnë fjalën “mollë” në shqip. Ai flet rrjedhshëm dhe saktë...

Kocijançiç: BE-ja nuk e përcakton agjendën e bisedimeve Kosovë – Serbi

Bashkimi Evropian tha se agjenda e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përcaktohet nga vet palët. Maja Kocijançiç, zëdhënëse e shefes së politikës së Jashtme te...

Ligji për dialogun, i panevojshëm e që ndërhyn në punën e...

Ligji për dialogun, ishte njëri nga pesë kushtet e Partisë Social Demokrate, për të votuar për Buxhetin. Mirëpo një gjë e tillë, që nga...

Bruksel: Tash është koha për marrëveshje Prishtinë – Beograd

Zyrtarët e Bashkimit Evropian të përfshirë në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me kujdes po përcjellin zhvillimet në Prishtinë, por shpresojnë se...

Kosova rrezikon ta humbasë momentumin

KTV: Mirë se vini në KTV, ambasador Kosnett. Faleminderit që jeni këtu. Ambasadori Kosnett: Kam kënaqësinë që jam këtu, Xhemajl. Faleminderit për ftesën. KTV: Faleminderit shumë....

Đurić iz Kosovske Mitrovice: Ako u drugim delovima Srbije neko i...

Ako u drugim delovima Srbije neko i protestuje i deli ljude po političkoj i po drugoj osnovi, ovde tome jednostavno nema mesta. Narod se...

Veseli: Të pezullohet taksa për 120 ditë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se Kosovës nuk i duhet kursi i konfrontimit me SHBA-në dhe as me Bashkimin Evropian. Veseli i...

Haradinaj tregon kushtet për pezullimin e taksës

Kryeministri Ramush Haradinaj sot u ka dërguar një dokument ambasadorëve të Quint-it, përmes së cilit ka njoftuar për kushtet të cilat duhet të plotësohen...

What if… Serbia and Kosovo exchange territories?

by MARKO ČEPERKOVIĆ Associate Analyst, EUISS When the clock overlooking Republic Square in Belgrade struck midnight on 1 June 2021, heavily-armoured anti-riot police took up positions on...

Pa votën serbe nuk mund të bashkohet Mitrovica

Bashkimi i Komunës së Mitrovicës së jugut me atë të veriut nuk mund të ndodhë pa miratimin e serbëve. Sipas Kushtetutës së Kosovës, ndryshimi i...

Florian Bieber: Korrigjimi i kufijve ide e vjetër serbe, marrëveshje nuk...

Ai e cilëson si një ide serbe dhe të rrezikshme nismën për korrigjim të kufijve dhe thotë se nuk do të ndihmojë për arritjen...

Presidenti dorëzon raportin për bisedimet me Serbinë

Bashkëkryesuesit e delegacionit të Kosovës në dialogun me Serbinë, Shpend Ahmeti dhe Fatmir Limaj, kanë dalë nga takimi i sotëm me Presidentin Hashim Thaçi,...

“Spreman sam za teške odluke, ali moraju biti kompromisne”

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za RTS da nije optimističan da će se doći do konačnog rešenja za Kosovo, ali da je spreman...

Thaçi thotë se tani është “shansi më i mirë” për marrëveshje...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se Kosova dhe Serbia tani kanë shansin më të mirë, për të arritur një marrëveshje përfundimtare, e cila...

Kosova rrezikon të humbasë 24 milionë euro të BE-së për moszbatim...

Sikur edhe shumë ngjarje të tjera, historike ishte quajtur marrëveshja fillestare për menaxhimin e integruar të kufirit mes Kosovës e Serbisë, në fundin e...

GLPS: Ndryshimi i kufijve cenon shtetësinë e Kosovës

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) sot ka prezantuar analizën e projektligjit mbi detyrime, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror në procesin e...

Trump’s Ambassador Finds Few Friends in Germany

Since arriving in Berlin as U.S. ambassador to Germany, Richard Grenell has flouted diplomatic conventions and attempted to interfere in domestic politics. He has...

SHBA-ja kërkon pezullimin e menjëhershëm të taksës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk shohin ndonjë përfitim të Kosovës nga vendosja e taksës prej 100 për qind për mallrat serbe. Shteti që...

Marrëveshje, jo kompromis me Serbinë

Kosova është e gatshme të arrijë marrëveshjen për normalizimin e raporteve me Serbinë, por jo të bëjë kompromise të reja në dëm të sovranitetit...

Platformë e re për dialogun me Serbinë

Ekipi negociator i Kosovës në bisedimet me Serbinë, është duke përgatitur një platformë të bisedimeve, e cila shfaqë unitetin e Republikës së Kosovës, pavarësisht...

Mogerini: Neophodnost ukidanja taksi

Šefica EU diplomatije Federika Mogerini sastala se s delegacijom Prištine koju je u cilju nastavka dijaloga s Beogradom 15. decembra formirao kosovski parlament. Tom prilikom...

Ekipi negociator përfundon takimin me zyrtarët e BE-së

Në Bruksel ka përfunduar takimi ndërmjet Delegacionit shtetëror të Kosovës për dialog me Serbinë dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politika të...

Kocijançiq: Ekipi i Prishtinës është ftuar për konsultime në Bruksel

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian (BE), Maja Kocijançiq ka konfirmuar takimin me ekipit të ri të Prishtinës për dialog me Serbinë. Zëdhënësja e Bashkimit Evropian (BE),...

EU Missions urge Kosovo to reconsider decision on expansion of tariffs

Statement by EU Office/EUSR and Heads of EU Missions in Kosovo Heads of EU Missions urge Kosovo government to reconsider decision on expansion of tariffs. We...

Dialoguesit takohen me ambasadorët

Liderët e institucioneve të Kosovës dhe bashkëdrejtuesit e ekipit negociator për rreth një orë kanë diskutuar prapa dyerve të mbyllura me diplomatë të huaj...

Në fillim të janarit ekipi negociator pritet të shkojë në Bruksel

Delegacioni shtetëror për bisedime me Serbinë pritet të shkojë për bisedime në Bruksel në dhjetëditëshin e parë të vitit të ardhshëm. Bashkëkryesuesi i këtij delegacioni,...

Qeveria miratoi Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Ekipit negociator

Qeveria e Republikës së Kosovës, në mbledhjen e radhës, të 81-ën me radhë, ka miratuar Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetëror...

Pushteti insiston në unitet për dialog, opozita në zgjedhje

Dy partitë më të mëdha opozitare në Kuvendin e Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, kanë refuzuar dhe nuk e kanë pranuar...

Mogherini kërkon nga Haradinaj ta mbështesë Thaçin

Ka vazhduar këmbimi i letrave mes tre anëtarëve të Komisionit Evropian dhe kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Përfaqësueja e lartë e BE-së për Politikë...

Presidenti Thaçi ka pranuar një letër nga Presidenti i SHBA-së, Donald...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar një letër nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Në këtë letër, Presidenti...

SB UN, Vučić: Neke mere Prištine moraju da se povuku

Tema oružanih snaga bezbednosti prenela se sinoć po lokalnom vremenu i na Savet bezbednosti Ujedinjenih Nacija. Zadovoljan sam rezultatom sednice. Srbija je imala priliku...

Fjalimi i presidentit Thaçi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

I nderuar Kryesues i Këshillit të Sigurimit, Të nderuar anëtarë të Këshillit të Sigurimit, Të nderuar mysafirë, Zonja dhe zotërinj, Kam nderin që sot...

Fjalimi i Kryeministrit Haradinaj në takimin BE – Kosovë 

Fjala e plotë e Kryeministrit Ramush Haradinaj në Këshillin e Tretë të Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, sot në Bruksel E nderuar Përfaqësuese e...

Press statement following meeting of SAC between EU and Kosovo

Press statement following the 3rd meeting of the Stabilisation and Association Council between the European Union and Kosovo*, Brussels, 17 December 2018 The Stabilisation and...

BE Kërkon suspendimin e përkohshëm të taksës

Komisioni Evropian ёshtё shprehur i gatshëm qё tё ofroj ndihmё Prishtinës dhe Beogradit nё tejkalimin e krizёs sё shkaktuar me rastin e vednosjes sё...

Kuvendi miraton rezolutën mbi dialogun me Serbinë

Kuvendi i Republikës së Kosovës mbajti sot seancë të jashtëzakonshme, të udhëhequr nga kryeparlamentari Kadri Veseli, e thirrur me kërkesën e 42 deputetëve, lidhur...

Taksa 100% e ka vështirësuar dialogun, thotë Mogherini

Bashkimi Evropian është shprehur kundër mundësisë që Kosova e Serbia të arrijnë marrëveshje në baza etnike. Shefja për Politike të Jashtme të BE-së, ka thënë...

Slobodan Petroviqi tregon çka bisedoi me BIA-n serbe kur u ndalua...

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Sllobodan Petroviq u ndalua të shtunën në pikën kufitare në Merdar teksa po shkonte në një vizitë familjare në...

Međusobne percepcije Srba i Albanaca na Kosovu

Skoro 80% srpskog i albanskog stanovništva može da prihvati još bliži vid saradnje sa pripadnicima druge nacionalnosti, pokazalo je istraživanje koje je sprovela NVO...

Statement by NATO SG Stoltenberg following conversations with Vučić and Haradinaj

Today, I called both President Vučić and Mr Haradinaj to brief them on the outcome of Wednesday's meeting of NATO Foreign Ministers on the...

Haradinaj viziton familjen serbe në Plemetin, i thotë se taksa nuk...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar gjatë ditës së sotme një familje të komunitetit serb në Plemetin të Obiliqit. Gjatë qëndrimit në familjen e...

Commissioner Johannes HAHN on mission to Pristina, Kosovo

Press conference by Johannes HAHN, Member of the EC in charge of European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations (ec.europa.eu, 03/12/2018)

Deputetët e Listës Serbe po qëndrojnë në Kuvend në pritje të...

Deputetët e Listës Serbe janë mbyllur në Kuvendin e Kosovës duke kërkuar një mbledhje me komisionerin evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, i...

Merkel’s government calls for end to trade war with Serbia

German Chancellor Angela Merkel’s government called on Kosovo to end a trade war with Serbia, signaling resurgent European concern about Balkan tensions that threaten...

Punëtorët e gjykatës në veri i kthehen punës

Punëtorët e Gjykatës Themelore të Mitrovicës e cila funksionon në pjesën veriore të qytetit, janë kthyer në punë. Monitoruesja e KALLXO.com nga kjo gjykatë njofton...

Mogherini says 100% tax only complicates situation further

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, spoke on the phone to President Hashim Thaci this afternoon...

Gjykata e Kosovës në Mitrovicën e veriut ndërpret punën

Të punësuarit në Gjykatën e pjesës veriore të Mitrovicës sot kanë vendosur të ndërpresin punën në shenjë solidariteti me qytetarët e katër komunave në...

Konfirmohen dorëheqjet e 4 kryetarëve të komunave me shumicë serbe në...

Në takimin e sotëm të jashtëzakonshëm të kryetarëve të komunave të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zubin Potokut e Zveçanit, është bërë publike dorëheqja e...

Thaçi e Vuçiqi pajtohen që të ulen tensionet pas ngritjes së...

Komisari për zgjerim, Johannes Hahn, është në kontakt me presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq, të cilët janë pajtuar...

Event in Serbia suspended by International Air Sports Federation after IOC...

A call from the International Olympic Committee (IOC) for sporting bodies to only hold events in countries where all athletes are free to participate...

PKS pozdravila akciju hapšenja za ubistvo Olivera Ivanovića

Partija kosovskih Srba pozdravila je jučerašnju akciju Kosovske policije, navodeći da je cilj bio hapšenje potencijalnih izvršilaca i nalogodavaca ubistva Olivera Ivanovića. Izvršne i sudske...

Shoqëria Civile në Kosovë letër të hapur Mogherinit

Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë, së bashku me partnerë ndërkombëtarë, e sidomos me Unionin Evropian, për dekada të tëra janë angazhuar me sinqeritet...

Serbian NGOs, mostly from northern Kosovo, react to “harmful measures of...

Twelve Serbian non-governmental organizations, mostly from northern Kosovo issued a press statement reacting to the Pristina decision to increase taxes by 100 percent on...

BE i kërkon Kosovës dhe Serbisë t’i kthehen bashkëpunimit

Koçijançiq i ka ftuar të dyja palët që të respektojnë angazhimet për “pajtim, bashkëpunim rajonal e marrëdhënie të mira fqinjësore”. Pas refuzimit të Serbisë që...

Kosova rrit taksën doganore për Serbinë dhe Bosnjën në 100 për...

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të rrisë në 100 për qind taksën doganore për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja. Vendosja...

Lufta ekonomike Kosovë – Serbi

Vendosja e taksës mbrojtëse prej 10 për qind për produktet e importuara nga Serbia, si dhe ndalimi i shitjes dhe importit të produkteve që...

Kocijančič: BG i PR da obezbede uslove za nastavak dijaloga

Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič je pozvala Srbiju i Kosovo da obezbede uslove za nastavak dijaloga i dodala da je Interpol važan partner EU,...

Vucic: No dialogue until Pristina withdraws trade barriers

Aleksandar Vucic said late on Monday that he is listening on a daily basis to the wishes of westerners for Serbia to continue the...

Kosovske priče pomirenja

Pomirenje u regionu bilo je inspiracija za 385 autora kratkih priča iz zemalja bivše Jugoslavije, koji su se javili na konkurs za zbirku „Biber“...

Joint Statement of the IOC and the Spanish Olympic Committee

The International Olympic Committee (IOC) and the Spanish Olympic Committee (COE) wish to publicly express their deepest satisfaction taken today by the Spanish Government...

EU expects Serbia and Kosovo to swiftly deliver on their commitment...

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, hosted today a meeting of the High Level Dialogue with...

Mogherini to host a High Level Dialogue meeting on Thursday

High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Federica Mogherini will host, on 8 November in Brussels, a meeting of...

Pa marrëveshje Kosovë-Serbi, nuk ka stabilitet në rajon

Austria do të mbështesë çfarëdo marrëveshje që arrihet në mes Kosovës dhe Serbisë, edhe nëse aty përfshihen shkëmbimi i territorit apo korrigjimi i kufirit. Kështu...

Serbians in Favour of Belgrade-Pristina Talks: Survey

A survey published on Friday by Serbian opinion research company Demostat suggested that the majority of Serbians support the ongoing talks between Belgrade and...

Pse nuk po zbatohet në tërësi kodi +383?

Zbatimi i plotë i kodit shtetëror telefonik të Kosovës (+383) vazhdon të zvarritet. Ndonëse ishte paraparë që zbatimi i plotë i këtij kodi të nisë...

Zyra e presidentit Thaçi: Dialogu ende s’ka hyrë në fazën finale

Pavarësisht thirrjeve të krerëve të institucioneve të larta të Kosovës për një unitet të spektrit politik për dialogun me Serbinë, një gjë e tillë...

Omogućeno priznavanje „srpskih“ brakova i registracija rođenja i smrti uz srpske...

Početkom septembra ove godine u opštinama na Severu, a ranije i širom Kosova, počela je da se sprovodi odluka MUP-a Kosova kojom je moguće...

Beogradi nuk dëshiron të shohë pjesëtarë serbë në FSK

Më shumë se 70 pjesëtarë të komunitetit serb që kanë qenë pjesë e Forcës së Sigurisë së Kosovës , kanë braktisur radhët e kësaj...

Draft-statuti i Asociacionit nuk i është dorëzuar as Prishtinës dhe as...

Qeveria e Kosovës nuk ka informata të konfirmuara nga ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nëse ky...

Kosovo: Godinu dana od integracije srpskih sudija i tužilaca

Navršilo se tačno godinu dana od integracije srpskih sudija i tužilaca u kosovski pravosudni sistem. Sudija Vrhovnog suda Kosova Jelena Krivokapić kaže da je možda...

BE-ja nuk ka datë për vazhdimin e dialogut, procesi mbetet i...

Bashkimi Evropian nuk e ka përcaktuar ende datën e vazhdimit të dialogut në Bruksel ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, qoftë për negociatat në nivelin politik...

Tetë të arrestuar për sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar tetë persona lidhur me sulmin ndaj autobusëve të pelegrinëve serbë në Istog, në fundjavë. Drejtoria e Policisë...

Arifi: Ekipi menaxherial s’e ka dorëzuar draftin e statutit të Asociacionit...

Më 4 gusht të këtij viti ishte afati i fundit nga Bashkimi Evropian që Ekipi Menaxhues të dorëzojë projektstatutin e Asociacionit të komunave me...

Haziri: Të rinjtë gjilanas kultivojnë dialogun ndëretnik

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në përmbyllje të “Kampit rinor për promovimin e diversitetit ndërfetar dhe ndërertnik”, të organizuar nga OSBE në...

Presidenti Thaçi dënon sulmin ndaj pelegrinëve serbë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar sulmin e sotëm në Istog ndaj autobusëve me pelegrinë serbë. I pari vendit tonë, përmes llogarisë...

Haradinaj dënon sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Kryeministri, Ramush Haradinaj, ka dënuar sulmin e sotëm në Istog ndaj autobusëve me pelegrinë serbë.Haradinaj ka thënë se ky sulm është i papranueshëm dhe...

Në Istog sulmohen dy autobusë me pelegrinë serbë, s’ka të lënduar

Dy autobusë nga Serbia janë sulmuar gjatë ditës së sotme në Istog, por nuk ka pasur të lënduar. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës,...

Why Borders Are Not the Problem—or the Solution—for Serbia and Kosovo

By Eric Gordy In August, political leaders in Kosovo and Serbia proposed to resolve long-standing tensions by exchanging territory: Serb-populated municipalities in the north of...

Vlerësohet pozitiv bashkëpunimi i Prokurorisë në Mitrovicë me institucionet e sigurisë...

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Mitrovicës, Shyqyri Syla, është takuar sot me drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Policisë në Mitrovicë-veri, Nenad Gjuriq, me zëvendës-drejtorin...

Kosova e fajëson Serbinë për menaxhimin e kufirit në Merdare, objekti...

Serbia nuk po e zbaton Marrëveshjen për Menaxhimin e Integruar të Kufirit. Objekti i ndërtuar i Pikës kufitare në Merdare vazhdon të jetë jofunksional, ngase...

Javna preduzeća na Kosovu ne funkcionišu već dve decenije, radnici i...

(Izvor: Insajder) Većina srpskih javnih preduzeća na Kosovu, koja su izmeštena iz Prištine 1999. godine, postoje samo fiktivno jer nemaju infrastrukturu o kojoj treba da...

Serbët nuk e kanë harruar Asociacionin

Serbët kurrë nuk do të heqin dorë nga Bashkësia e komunave serbe, ngase kjo nuk është çështje politike, por jetësore. Kështu është thënë në...

Opozita nuk e mbështet rezolutën e koalicionit

Edhe një draft-rezolutë e hartuar kësaj radhe nga liderët e partive të koalicionit qeverisës në lidhje me platformën për dialogun me Beogradin, mund të...

Koalicioni qeverisës me rezolutë për Dialogun

Liderët institucionalë të vendit, pa përfshirjen e presidentit Hashim Thaçi, janë takuar sot për të diskutuar për mundësinë e harmonizimit të një rezolute për...

BE-ja promovon zgjidhje që kapërcen idenë e shteteve etnike

Bashkimi Evropian promovon zgjidhje e cila nuk bazohet në idenë e krijimit të shteteve etnikisht të pastra. Kështu kanë deklaruar në zyrën e përfaqësueses...

Policia sqaron për “incidentet e ndodhura në disa shtëpi të pabanuara...

Përmes një kumtese për media, Policia e Kosovës ka njoftuar për disa incidente që kanë ndodhur në Klinë e Istog nëpër disa shtëpi të...

Asociacioni, në marrëveshjen finale Kosovë – Serbi

Qeveria e Kosovës është e gatshme që të punojë në përshpejtimin e procesit për formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe,...

Veriu zbaton vendimin për ndalimin e qarkullimit për veturat e paregjistruara

Qytetarët në veri të Kosovës, kanë mirëpritur dhe po zbatojnë në masën e duhur vendimin e drejtorisë rajonale të Policisë së Kosovës, që në...

Sondazhi i KDI-së: 77.6% e qytetarëve kundërshtojnë idenë e shkëmbimit të...

(Konferenca për media 28.09.2018) Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka mbajtur sot  konferencë për media, në të cilën janë  paraqitur rezultatet e sondazhit të shtatë...

U mbajt një takim i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur

  Komisioni i Personave të Zhdukur të Qeverisë mbajti një takim pune ku, së bashku me anëtarët e Komitetit, ishin të pranishëm përfaqësues të institucioneve...

Breaking old habits in the Balkans

  “An intellectual hatred is the worst”, says W B Yeats, “So let her think opinions are accursed.” That’s what I used to think when...

Pitanje ”Sunčane doline” biće rešavano političkim putem

Pitanje "Sunčane doline" biće rešavano političkim razgovorima predstavnika Srpske liste i njihovih koalicionih partnera u Vladi Kosova, izjavio je izvršni direktor Centra za razvoj...

Na snazi zabrana vožnje neregistrovanih vozila na severu

Policija Kosova od danas sprovodi pojačanu kontrolu vozila na severu Kosova, tokom koje će biti oduzimana tehnički neispravna i neregistrovana vozila, a protiv lica...

Kosova me probleme ligjore për respektimin e të drejtave gjuhësore

“Legjislacioni dygjuhësor në Kosovë" dhe "Respektimi i të drejtave gjuhësore në Policinë e Kosovës”, janë dy raportet e publikuara nga misioni i OSBE-së për...

Vučić: Politika për rikthimin e Kosovës në tavolinën e bisedimeve ka...

Presidenti serb, Aleksandar Vučić, ka thanë sot se politika e tij për rikthimin e Kosovës në tavolinën e bisedimeve asht mposht. Në fjalimin e tij...

Problemet në Telekom sfidojnë zbatimin e kodit telefonik +383

Afati i fundit për zbatimin në tërësi të kodit telefonik të Kosovës +383 që është 31 tetori i këtij viti, po konsiderohet të jetë...

U Odeljenju Apelacionog suda rade samo na predmetima iz 2018. godine

Dok većina sudova na Kosovu muku muči sa velikim brojem predmeta, koji po više godina čekaju kako bi došli u ruke sudija, Odeljenje Apelacionog...

Kraj za neregistrovana vozila na severu Kosova

Kosovska policija će u regionu Mitrovica Sever od 24. septembra sprovoditi pojačanu kontrolu, tokom koje će oduzimati tehnički neispravna i neregistrovana vozila, a protiv...

Beogradi ‘i detyroi’ serbët të largoheshin nga Forca e Sigurisë së...

Një raport i ri mbi dorëheqjen masive të anëtarëve serbë nga Forca e Sigurisë së Kosovës fajëson Qeverinë serbe dhe e akuzon atë për...

Pavarësisht investimeve prej tri burimesh, qytetarët në veri nuk shohin zhvillim

Edhe pse në katër komunat veriore të Kosovës investohet nga tri buxhete të ndryshme, banorët e atjeshëm thonë se në realitet nuk shihet asgjë. Qytetarët...

Najavljena sednica Vlade Srbije sa predstavnicima Srba na KiM

Za oko mesec dana trebalo bi da bude održana zajednička sednica Vlade Srbije sa predstavnicima srpskog naroda na Kosovu na kojoj će biti predstavljen...

Gjermania, “skeptike” ndaj idesë për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, tha se Berlini është skeptik për idenë e ndryshimit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë. Gjatë një vizite...

Korrigjimi paqësor i kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

(Shkruan: Hashim Thaçi, President i Republikës së Kosovës) Unë jam i sigurt se në politikën kosovare, tek qytetarët e Kosovës, nuk ka aspak dyshim se...

Kosovsko pitanje

(Autorski tekst Aleksandra Vučića) Srbija i Balkan reagovali su, na posetu Kosovu, na isti način. Onaj koji je Konstantinović, u „Filozofiji palanke“, na koju se...

Palmer: Serbia and Kosovo should be given space to reach best...

European Western Balkans: The first general question I would like to ask you is the following: Has in your opinion the US policy in...

Partitë opozitare i shkruajnë letër Mogherinit, kundërshtojnë ndryshimin e kufijve

Partitë opozitare në Kosovë, Lidhja Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje, Partia Socialdemokrate dhe Alternativa, i janë drejtuar me një letër shefes për Politikë të...

Racionalni gradonačelnik Gračanice: Srbi ne žive u Prištini, Peći i Đakovici

„Nema. Na žalost, nema. U Prištini je živelo nekih 40.000 Srba, isto smo imali u Peći i Đakovici. Međutim, sad tamo Srbi više ne...

BE reagon ndaj fjalimit të Vuçiqit për Millosheviqin

Bashkimi Evropian reagoi ndaj fjalimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Kosovë, gjatë të cilit, Sllobodan Millosheviqin e cilësoi si "udhëheqës të madh,...

Vuçiq: Nuk e njohim pavarësinë e Kosovës e as nuk kemi...

Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por as nuk do të nxisë luftë e konflikt në Kosovë, ishin mesazhet që presidenti i...

EU’s Mogherini trusts the full commitment of both Presidents, although difficulties...

(Statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini following a new round of Belgrade-Pristina Dialogue) In the context of the EU facilitated Dialogue between Belgrade and Pristina...

Vuqiç refuzoi të takohet me Thaçin

Ka dështuar mbajtja e takimit ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Shkak i mos mbajtjes së...

Zmbrapset Thaçi, nuk diskuton për kufijtë të premten

Pavarësisht paralajmërimeve, “Korrigjimi i kufijve” dhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe nuk do të diskutohen në takimin e së premtes ndërmjet presidentit të...

Qeveria e Kosovës emëron ekipin negociator

Qeveria e Republikës së Kosovës ka emëruar ekipin negociator në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe...

Spanja kundër korrigjimit të kufijve Kosovë-Serbi

Negociatat për një zgjidhje pajtimi mes Kosovës dhe Serbisë, ka hyrë në një gazë vendimtare dhe të dyja vendet aspirojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian....

Serbia vazhdon të mos i njohë diplomat e Universiteteve të Kosovës

Pavarësisht marrëveshjes së Brukselit, Qeveria e Serbisë vazhdon të mos i njohë diplomat e Universiteteve të Kosovës, duke u shkaktuar telashe të rinjve nga...

Zaposlenim u institucijama obaveza da dođu na miting?

(Izvor RTV Kim/KoSSev) U školama na centralnom Kosovu pripremljeni su spiskovi sa imenima zaposlenih koji će 8. i 9. septembra ići u Zubin Potok, kakva...

“Whatever outcome mutually agreed would get our support,” says Mogherini

We had a very dense agenda, so I will try to go through the different issues we touched upon. But I would like to...

Kosovan and Serbian Peace: The EU’s next big foreign policy win?

After six years, Kosovo and Serbia are entering the final phase in the EU-facilitated dialogue. The two parties have come a long way since...

Talks on a legally binding agreement continue on 7 September, says...

(Remarks by Mogherini after her meeting with Austrian President, Alexander van der Bellen) I was very pleased and honoured to be received by the President....

Kosovski sudovi ne priznaju odluke srpskih, ispaštaju građani

Sudija Osnovnog suda u Kos. Mitrovici Ljiljana Stevanović, kaže u intervjuu Radiju Kontakt plus, da nije ispoštovana odluka prema kojoj je trebao da postoji...

Thaçi e Vuçiq kërkojnë ndihmën e ndërkombëtarëve për korrigjim të kufirit

Arritja e marrëveshjes për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka dominuar debatet në Forumin Evropian në Alpbach të Austrisë. Presidentët e Kosovës dhe...