Blog Page 3

A po i bashkohet Kosova “mini-Shengenit” ballkanik?

Miratimi i dy nismave nga Qeveria e Kosovës, për nënshkrimin e marrëveshjeve ndërkombëtare që do të lehtësojnë lëvizjen e qytetarëve brenda rajonit...

Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë refuzon dialogun me Kurtin

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit ka njoftuar më 27 maj se është “krejtësisht e pakuptimtë” që të përgjigjet në letrën e kryeministrit...

Kurti i shkruan kryemurgut Janjiq për ta vizituar Manastirin e Deçanit

Kryeministri Albin Kurti i është drejtuar përmes një letre Kryemurgut të Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, ku i ka shprehur dëshrën ta...

‘Non-qëndrimi’ i Albin Kurtit

Dy non-papera që skiconin zgjidhjen për mos-marrëveshjen Serbi-Kosovë u paraqitën javët e kaluara. Dhe që të dy tmerrues për të ardhmen e...

Dimensioni edukativ i trashëgimisë kulturore

Trashëgimia kulturore, si element përbërës dhe përfaqësues i një komuniteti, jep kuptime të veçanta mbi veprimtarinë e njerëzve në kontekste të caktuara...

Komuniteti ndërkombëtar kërkon zbatimin e vendimit për Manastirin e Deçanit

Pesë vende perëndimore kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2016 për regjistrimin e...

Kurti: Me Vuçiqin do të diskutojmë për kapitullin e ri të...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se në takimin e paraparë që të mbahet në mesin e qershorit, mes tij dhe presidentit...

Borrell revives tradition of informal exchanges with Western Balkans leaders

High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Josep Borrell hosted an informal dinner with the six leaders...

Liderët e Ballkanit Perëndimor mblidhen në Bruksel

Të martën në Bruksel do të mblidhen liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor në një darkë pune, të thirrur nga Përfaqësuesi i...

Kryeministri Kurti takim virtual me kancelaren gjermane

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar takim virtual me Kancelaren e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel. Ai e...