Вучић: Косовo и Метохијa остаје велики изазов и у мандату ове Владе

"Србија ће на Косову и Метохији наставити да буде институционално присутна кроз свој систем образовања и здравства, кроз културне институције, као и кроз деловање локалних самоуправа."

0
906

(Из програмa Владе Републике Србије)

1.4. АП Косово и Метохија

Питање Косова и Метохије несумњиво остаје велики изазов и у мандату ове Владе. Нећемо признати једнострано проглашену независност наше јужне покрајине, али ћемо у интересу регионалне стабилности и што бољих српско-албанских односа наставити дијалог Београда и Приштине. У том процесу ћемо учествовати на одговоран и транспарентан начин, а сви договори ће, као и до сада, бити доступни јавности.


Водећи одговорну политику, чинићемо све да интереси нашег народа, као и наши 
витални државни и национални интереси на Косову и Метохији буду заштићени. 


Србија ће на Косову и Метохији наставити да буде институционално присутна кроз свој систем образовања и здравства, кроз културне институције, као и кроз деловање локалних самоуправа. Српски народ на Косову и Метохији у предстојећем периоду треба да буде додатно институционално оснажен стварањем заједнице српских општина, чије успостављање Приштина већ дуго опструира, користећи неприхватљиве изговоре и ругајући се ауторитету Европске уније одбијањем да спроведе оно што је под њеним окриљем договорено, чиме у питање доводи читав процес нормализације односа.


Дакле, у предстојећем периоду наши циљеви на Косову и Метохији биће очување 
политичке стабилности континуираним праћењем политичких процеса и спровођењем утврђене државне политике, те обављање послова у областима: подршке локалним самоуправама, привреде, економског развоја и инфраструктурних пројеката, повратка и опстанка, правосуђа, људских права и имовинско-правних питања, међународне сарадње и сарадње с међународним мисијама на територији Покрајине, културе, заштите културне баштине и помоћи Српској православној цркви, подршке јавним службама и социјалне помоћи.


Заштита имовине Републике Србије на Косову и Метохији, имовине наших 
привредних субјеката и Српске православне цркве биће и даље у врху приоритета Владе Републике Србије. Борићемо се да задржимо контролу над „Трепчом“, хидросистемом Газиводе, инфраструктуром на Брезовици, као и против свих других покушаја незаконите приватизације и присвајања од стране привремених институција самоуправе у Приштини.


У мандату прошле Владе покренуто је или крају приведено неколико капиталних 
инфраструктурних пројеката, као што су регионални водовод Зубин Поток – Косовска Митровица – Звечан и изградња бањског комплекса Бањска, које ћемо завршити у мандату нове Владе. Тиме ћемо дати и подстицај развоју туризма, са жељом да што већи број грађана Србије и Срба из региона посети Косово и Метохију и тако непосредно учврсти везе с нашим националним извориштем.


Када је реч о повратку интерно расељених, који је нажалост у протеклих деценију 
и по био на нивоу статистичке грешке, припремили смо сасвим нов концепт социјално и економски одрживих повратничких насеља, а прво од њих – „Сунчана долина“ – биће веома брзо изграђено у општини Звечан. Расељени са Косова и Метохије добиће први пут од завршетка ратних сукоба реалну шансу да се масовно врате на Косово и Метохију. Свакој повратничкој породици која се на Косово и Метохију врати на овај начин биће гарантовано једно радно место, а биће им олакшан и приступ образовним, верским и културним садржајима. Истовремено ћемо наставити да изградњом стамбених објеката (у мандату прошле Владе је изграђено 10 зграда са 120 стамбених јединица) појединачно збрињавамо повратнике и социјално угрожене породице.


Влада ће наставити да на Косову и Метохији сарађује с представницима 
међународне заједнице у Покрајини – Унмиком, Еулексом и Кфором, пре свега на заштити права и стварању сигурног окружења за српски народ у Покрајини.


Пред нама је важан период оснаживања српског националног идентитета и 
јединства нашег народа на Косову и Метохији. Свесна чињенице да нас нерешавање отворених питања доводи у све тежу ситуацију, а наш народ на Косову и Метохији на ивицу опстанка, претходна Влада је у решавање наслеђених проблема кренула на одговоран начин, без самосажаљевања, снажећи истовремено и свој међународни кредибилитет. Срби на Косову и Метохији су препознали искреност, исправност и утемељеност такве политике, о чему најбоље сведоче резултати последњих избора, на којима је листа коју сам предводио освојила 69,73 процената гласова на територији наше јужне покрајине.

И у наредном периоду, Влада Републике Србије ће наставити да спроводи политику дијалога и мирног решавања конфликата и несугласица, одговорним приступом нормализацији односа и пуним спровођењем усаглашених договора у Бриселу, уз истовремено институционално, демографско, образовно, културно и економско снажење српске заједнице на Косову и Метохији.
Питање Косова и Метохије је много више од територијалног и идентитетског питања, оно је тачка на којој ће се у предстојећем периоду дугорочно дефинисати српско-албански односи, од којих зависи стабилност и економска перспектива читавог региона. Влада Србије ће, без обзира на чест недостатак конструктивности и ентузијазма с друге стране, наставити да на конструктиван начин ради на побољшању тих односа, снажењу поверења и учвршћивању европских вредности и перспектива оба народа. У том смислу, с пуним правом инсистирамо на решавању питања визне либерализације за држављане Србије на Косову и Метохији.
Не желимо да ситуација на Косову и Метохији и неуређени српско-албански односи буду латентна претња стабилности и напретку Србије, и зато ћемо предано радити на мирном решавању несугласица, свесни да је пред нама дуготрајан процес, у којем, да ствар буде тежа, често немамо саговорника који с нама дели визију економски просперитетног и политички напредног региона. Овакав приступ проистиче из наше снаге и одговорности, али нека нико не помишља да се мирољубивост с којом наступамо сме искушавати.

(http://mondo.rs/Binary/19/EKSPOZE.pdf – Програм Владе Републике Србије – Александар Вучић, председник Владе Републике Србије, 09/08/2016)